
Pięknie przybrana choinka to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Chcielibyśmy się nią cieszyć jak najdłużej i zatrzymać świąteczną atmosferę w naszym domu. Ale przecież nie będziemy jej trzymać do wiosny! Zatem kiedy rozebrać choinkę? I jak przechowywać ozdoby, aby cieszyć się nimi jeszcze przez wiele lat? O tym wszystkim przeczytacie w tym wpisie.
Do kiedy choinka w domu?
Pierwszą datą rozebrania drzewka jest Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia. Dla wielu osób jest to zbyt wczesny termin, dlatego wstrzymują się one z rozebraniem drzewka jeszcze jakiś czas. Kolejnym terminem jest Niedziela Chrztu Pańskiego (pierwsza niedziela po 6 stycznia).
Trzecią i ostateczną datą jest 2 luty, kiedy przypada Święto Ofiarowania Pańskiego (inna nazwa tego święta to Matki Boskiej Gromnicznej). To właśnie wtedy rozbierana jest choinka, która stoi na placu Świętego Marka w Watykanie. Do tego terminu w dobrym stanie dotrwają jedynie choinki sztuczne, dlatego dla osób, które mają żywe drzewko zostaje jeszcze czwarty termin przed 2 lutym. Choinkę rozbieramy wtedy, kiedy zaczyna gubić igły, a gałązki zaczynają się robić gołymi badylami. Drzewko wyglada mizernie, dlatego wyniesienie go z domu będzie najlepszą decyzją.
Co zrobić z choinką?
Ze sztuczną choinką nie ma aż tak dużego problemu jak z żywym drzewkiem. Sztuczną rozbieramy z ozdób, składamy, zawijamy w folię lub wkładamy do pudełka i wynosimy na strych lub do piwnicy. Znam takie osoby, które na ubraną choinkę zakładają worek i wynoszą. Chociaż oszczędza to wiele czasu, to jednak nie ma w sobie magii. Ubieranie choinki powinno sprawiać przyjemność i nastrajać na nadchodzące Święta.
Choinki w donicy nie warto wyrzucać. Można ją przechować do wiosny w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, pamiętając o jej podlewaniu w tym czasie. Do ziemi będzie ją można przesadzić dopiero kiedy ustąpią przymrozki.
Żywą choinkę można wynieść na śmietnik, gdzie będzie traktowana jako odpad komunalny. Warto jednak wcześniej sprawdzić czy planowany jest odbiór odpadów zielonych – z pewnością choinka zostanie lepiej zutylizowana. W wielu miastach przeprowadzane są specjalne akcje zbioru choinek. Takie drzewka trafiają najczęściej do elektrociepłowni, gdzie są przetwarzane na energię.
Jak przechowywać ozdoby choinkowe?
Ozdoby choinkowe są zazwyczaj bardzo delikatne i żeby cieszyć się nimi również za rok, przed schowaniem musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Nigdy nie wrzucaj bombek i innych dekoracji luzem do dużych pojemników.
1. Po zakupie nowych bombek nie wyrzucaj opakowania. Przyda się ono jeszcze wiele razy. Jeśli nie masz odpowiednich pudełek, to mniejsze ozdoby możesz włożyć do opakowania po jajkach. Poukładaj bombki w przegródkach i zamknij pokrywkę. Jeśli ozdoby są za duże, oderwij przykrywkę, połóż na wierzchu i obwiąż całość sznurkiem lub zaklej taśmą.
Bombki najlepiej układać kolorystycznie, złote do złotych, czerwone do czerwonych itd. Figurki i bombki, które nie mają kompletu można spakować razem.
Większe ozdoby, które wykonane są z delikatnych materiałów warto wcześniej dokładnie owinąć. Sprawdzi się papierowy ręcznik kuchenny, folia bąbelkowa, flizelina lub tekstylia (stare ubrania lub ręczniki). Układając dekoracje w pudełku możesz oddzielić je od siebie, wkładając zwinięte kulki z gazety w pustą przestrzeń.
2. Lampki choinkowe lubią się plątać, dlatego w tym przypadku warto zastosować sprawdzone triki. Przyda się zwykła tektura, z której wycinamy prostokąt, a następnie na dłuższych bokach robimy kilkucentymetrowe nacięcia. Na tak przygotowaną podstawę nawijamy światełka, starając się, aby kabel zaczepiał się między nacięciami. Rozwijanie już nie będzie problemem!
3. Żeby w przyszłym roku ubieranie choinki poszło szybko, sprawnie i przyjemnie, posegreguj wszystkie ozdoby. W jednym pudełku można trzymać bombki, w innym lampki, zaś w kolejnym pozostałe dekoracje. Pamiętaj, aby opisać wszystkie pudełka i siatki. W przyszłym roku oszczędzisz wiele czasu, ponieważ bez problemu odnajdziesz ozdoby.
Kiedy najczęściej rozbieracie choinkę?