Dzieje się! Remont poddasza prawie skończony

Ostatnio na blogu pojawiało się mało wpisów w kategorii wnętrza, ale musicie uwierzyć, że na zapleczu wiele się działo. Poddasze w moim domu rodzinnym przeszło remont i teraz czeka na ostatnie szlify. Od ponad roku zajmujemy się tworzeniem naszego nowego miejsca. A tak naprawdę, to ja jedynie rozpisuję moją wizję, a mój tata z bratem zamieniają ją w rzeczywistość. Nie ma mnie na miejscu, dlatego zakupy robię przez internet, a efekty prac oglądam na zdjęciach. Takie zdalne urządzanie wnętrz i remont też jest ciekawe.

Układ poddasza

Poddasze składa się z dużej sypialni z garderobą, salonu z aneksem kuchennym, łazienki, korytarza oraz pomieszczenia gospodarczego. Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym znajduje się garderoba z oknem dachowym. Przy wejściu będzie biurko, dlatego to pomieszczenie stanie się także moją małą pracownią.

W drugiej części poddasza jest salon z aneksem kuchennym. Po lewej stronie pomieszczenia będzie część kuchenna i jadalnia, a po prawej będzie strefa salonu. W środku jest niewielki korytarz, z którego wchodzi się do łazienki i pomieszczenia gospodarczego. Na planie źle oznaczyłam otwieranie drzwi w korytarzu, ale to nie ma dużego znaczenia, ponieważ nie przeszkadza to w aranżacji.

plan poddasza
 

Metamorfoza

Kilka lat temu strych wyglądał jak na poniższym zdjęciu.  Nie było nic – wystawały jedynie belki i więźba, a na całej reszcie hulał wiatr. Mój tata stworzył całą konstrukcję pomieszczeń, wszystko ocieplił, zamocował regipsy i zajął się wykończeniem.

Remont poddasza - metamorfoza

Na początku powstała sypialnia, później łazienka, a na końcu salon z aneksem kuchennym. Zostały wymienione stare okna i zamontowane nowe dachowe. Dodatkowo zostało podciągnięte ogrzewanie, prąd i woda, a także zrobione odpływy.

Postanowiliśmy zostawić belki, które nadają ciekawego charakteru. Na podłogi wybraliśmy panele w chłodnym odcieniu, aby były bardziej neutralną bazą do reszty mebli i dekoracji.

Remont poddasza - metamorfoza

Fotorelacja z placu boju.

 

W części sypialnianej wymieniliśmy panele na te, które są w salonie. Całe poddasze jest teraz bardziej spójne. Na zdjęciu poniżej zobaczycie garderobę, w której stanie biurko. Będzie to mój mały kącik do pracy.

 

Zdecydowaliśmy się przemalować wszystkie drzwi na biało. Chciałam mieć wszędzie drzwi drewniane, ale niestety ten materiał się u nas nie sprawdził. Stwierdziliśmy, że najlepszą decyzją będzie zostawienie drzwi z płyty i przemalowanie na biały kolor. Na wymianę czekają jeszcze klamki.
 

Styl

Mój rodzinny dom zbudowany jest z drewnianych bali i od samego początku wiedziałam, że wykorzystam rustykalny styl. Nie chciałam jednak nawiązać do góralszczyzny, której w moim domu jest bardzo dużo. Postanowiłam, że na poddaszu drewno będzie jedynie akcentem a nie bazą czy tłem. Bardzo lubię styl boho i  jego nieco delikatniejszą odmianę California cool. Przy projektowaniu wnętrz zrobiłam mały miks obu styli.

Salon z aneksem kuchennym - inspiracje

Salon - paleta kolorów
 

Meble

Część mebli jest już zamówiona, ale niestety okazało się, że trochę za późno zabraliśmy się za kompletowanie wszystkiego. Czas realizacji niektórych z nich zajmuje nawet kilka tygodni, dlatego nie wszystkie dojadą do nas na czas.

W sypialni będą królowały pastele – wybrałam zgaszone odcienie różu, błękitu, a także coraz bardziej popularną szałwię. Szafa i komoda są już wybrane, ale jeszcze nie zamówione. Długo zastanawialiśmy się nad sposobem zabezpieczenia drewna – woskowanie, które podoba się nam najbardziej odpada ze względu na naszego małego alergika, który może mieć przez to problemy. Podobnie jest z lakierem, który nie zdąży wywietrzeć do naszego przyjazdu. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie surowych mebli i samemu zabezpieczyć sprawdzonym olejem w kolorze miodowym.

Sypialnia na poddaszu - inspiracje

Koc, szafa i łóżko. fotel i lustro, komoda.

Sypialnia - paleta kolorów

Z salonem nie było żadnych problemów. Większość mebli jest zamówiona, niektóre już są u nas. Chyba nigdy nie wpadłabym na pomysł z musztardową sofą, gdyby nie to, że jedynie ona spełniała nasze wszystkie wymagania. Z pewną wątpliwością pokazałam ją mężowi, który zaskoczył mnie swoją reakcją. Padła decyzja, że bierzemy. Schody zaczęły się kiedy mieliśmy wybierać pomiędzy dwoma podobnymi modelami. Na insta stories pytałam Was, którą sofę wybrać. Najwięcej głosów było na pierwszą i to również był mój wybór. Jednak po przeliczeniu rozmiarów, okazało się, że najbardziej odpowiednia będzie ta druga.

Długo zastanawiałam się nad stołem i krzesłami w części jadalnianej. Początkowo miało być bardziej rustykalnie, ale wybrany zestaw przypominał mi bardzo ten, który jest w moim mieszkaniu. Wpadłam na pomysł połączenia czarnych giętych krzeseł z dębowym okrągłym stołem.

Meble kuchenne są już zamontowane, jedynie uchwyty czekają na przykręcenie i dolne listwy na zamocowanie. Po przyjeździe musimy wybrać okap, płytki na ścianę i półki, które zawisną nad blatem. Na blogu pojawił się wpis poświęcony meblom – dlaczego wybrałam taki model i kolor. Jeśli jesteście ciekawi, to odsyłam was TUTAJ.

Aneks kuchenny na poddaszu - meble

Na drugiej stronie salonu jest moje stare biurko. Możecie przeczytać o nim w tym wpisie: Historia pewnego biurka. W przyszłości chciałabym po prawej stronie zrobić biblioteczkę i w końcu poukładać moje wszystkie książki.

Biurko na poddaszu
 

DIY

Zamówiłam piękne stare krzesło, które chcę odnowić. Jestem ciekawa jak wyjdzie, bo to będzie moja pierwsza przygoda z renowacją mebli. W planach mam także przygotowanie kilku dekoracji – mam nadzieję, że zdążę przygotować je wszystkie.

Wpisy z tej serii:

1. Urządzamy aneks kuchenny na poddaszu


Jestem ciekawa czy lubicie remonty. Planujecie jakieś zmiany w swoim domu?

Close