DIY do pokoju, czyli łatwa i szybka dekoracja wnętrz

DIY do pokoju, czyli łatwa i szybka dekoracja wnętrz

Rzadko kupuję dekoracje do mojego mieszkania. Kiedy coś bardzo mi się podoba, to wolę własnoręcznie zrobić podobną ozdobę. I wcale nie dlatego, że szkoda mi pieniędzy (chociaż dobrze jest oszczędzać), ale dlatego, że jest to dla mnie świetny pretekst do kreatywnej pracy.

Chociaż nie będę ukrywać, że zawsze tak było. Dawno temu kupione rzeczy wydawały mi się lepsze, idealne i dopracowane w każdym calu. Te ręcznie wykonane zawsze miały jakiś zadzior czy niedociągnięcie, które od razu wyłapywałam i właśnie dlatego sprawiały wrażenie gorszych. Jeszcze trudniej było mi docenić moje wyroby, bo znałam ich defekty. Dopiero od niedawna przestałam oceniać moje prace tak surowo i zamiast narzekać na niedociągnięcia – zamieniałam je w atut i wyróżnik ręcznej roboty. Rękodzieło ma w sobie magię, ponieważ ktoś poświęcił swój czas i umiejętności, aby coś stworzyć. Mimo, że rzeczy produkowane w fabryce są idealne i bez skazy, to gołym widać, że brakuje im tej iskry. Dlatego zachęcam do tworzenia własnych dekoracji – z wszystkimi mankamentami i wpadkami.

DIY do pokoju, czyli łatwa i szybka dekoracja wnętrz

DIY do pokoju – moje prace

Uwielbiam kminić, projektować i planować nowe DIY. Na blogu nic nie pojawia się przypadkiem – zawsze są to dekoracje, które zdobią moje pomieszczenia i pasują do klimatu  całego mieszkania. Czasem wpadnie mi w oko piękny materiał, papier albo tapeta i szukam dla nich nowe zastosowanie.

Na blogu pojawiło się wiele wpisów DIY z dekoracjami, które zdobią moje wnętrza, dlatego postanowiłam wyróżnić moje ulubione ozdoby i stworzyć mały spis. Gdyby ktoś się zastanawiał skąd taka rozbieżność w stylistyce, to szybko wyjaśnię, że publikuję zdjęcia z mojego poddasza, które jest w stylu boho-scandi z złółtą sofą na czele i ze szwajcarskiego mieszkania, gdzie króluje biel, szarość i minimalizm. Dwa światy, w których czuję się idealnie! Chociaż przyznam, że ostatnio klimaty etno i boho są mi zdecydowanie bliższe.

Złote lustro

To jeden z takich trendów wnętrzarskim, któremu nie potrafiłam się oprzeć. Podglądałam lustra-słońce w różnych sklepach, które zazwyczaj były metalowe. Zastanawiałam się czym zastąpić ten materiał i po pewnym czasie wpadłam na pomysł zastosowania szaszłyków i wykałaczek. Nie spodziewałam się, że moja dekoracja wyjdzie tak ciekawie.

Cały tutorial tutaj: złote lustro-słońce DIY.

Złote lustro słońce DIY

Makatka na ścianę

Z tkaniem makatek i kilimów jestem związana od ładnych paru lat. Zmieniam jedynie kolorystykę, która bardziej pasuje do nowych wnętrz. Małą makatkę w różowym i musztardowym odcieniu powiesiłam nad biurkiem w moim nowym kąciku do pracy.

Tutaj pokazuję jak zrobić kilim na ścianę.

Makatka na ścianę - DIY

Kolorowa tęcza

Kolejny pinterestowy trend, który bardzo mnie zauroczył. Dekoracja wygląda bardzo uroczo, ale od razu dodam, że to DIY wcale nie jest szybkie i takie łatwe. Podczas tworzenia miałam chwile zwątpienia, ale nie poddałam się. Po jednym głębszym oddechu wróciłam do pracy i stworzyłam moją „Fibre Rainbow”.

Cały tutorial znajdziesz tu: Kolorowa tęcza ze sznurka.

Tęcza ze sznurka DIY

Prosta makrama

Moją makramę ze sznurka stworzyłam na początku blogowania i jest to DIY, które najdłużej zdobi moje wnętrza. Dziś wisi obok innych ozdób na ścianie obok mojego biurka. Tworzenie tej dekoracji jest tak proste, że czasem zastanawiam się czy mogę ją nazywać makramą. Na sznurku przewiesiłam 26 kawałków sznurka i połączyłam je ze sobą zwykłymi supełkami. Żadnych skomplikowanych wiązań i skomplikowanych schematów, dlatego to DIY jest idealne dla początkujących osób.

Tutaj prosty tutorial: Makrama ze sznurka na ścianę.

 

Papierowa torba

To jedno z moich ostatnich DIY, które zrobiłam ze zwykłego szarego papieru. Jedną stronę pomalowałam na biało, złożyłam, skleiłam i tak powstała torba na śmieci oraz odpadki, które zbierają się podczas tworzenia moich DIY.

Chcecie tutorial na taką papierową torbę? Na telefonie mam kilka zdjęć z tworzenia i mogę zrobić nowy wpis z takim DIY.

Papierowa torba DIY

Papierowe kwiaty

To wnętrzarski trend, który utrzymuje się już ładnych kilka lat. Kwiaty z papieru w rozmiarze XXL to świetna dekoracja pustej ściany, a także element ozdobny przyjęć, takich jak wesele czy urodziny. Taka kwiatowa ściana nada elegancji i romantyczności nie jednemu wnętrzu!

W tym wpisie umieściłam szablon na kwiaty z papieru, a także całą instrukcję wykonania: Kwiaty XXL.

Kwiaty Chanel na ścianę DIY

Malowane obrazy

Nie jestem malarką i nie przepadam za farbami olejnymi czy akrylowymi. Jednak postanowiłam dać sobie szansę i pewnego wieczoru wyciągnęłam płótno i farby, które zalegały w szufladzie od ładnych kilku lat. Na Piterest znalazłam obrazek, który mi się bardzo spodobał i na jego podstawie zrobiłam szybki szkic ołówkiem na płótnie. Wybrałam kolory, wypełniłam powierzchnie, a kontury poprawiłam złotym markerem. Ot, cała filozofia! Obrazek powiesiłam nad moim biurkiem.

Obrazek i makrama na ścianie

Odsyłam do pozostałych wpisów o moich wnętrzach:

Biała kuchnia na poddaszu

Domowy kącik do pracy

Metamorfoza balkonu

Moja urban jungle


Na koniec chciałam dodać, że to nie jest tak, że wszystko powinnyśmy robić same. Warto wspierać polskich artystów, projektantów i rękodzielników, bo to dzięki nam będą mogli nadal tworzyć. Jeśli nam się coś podoba i nie mamy czasu tego zrobić własnoręcznie albo brakuje nam umiejętności w danej technice, to możemy zrobić zakupy. Ciekawą opcją są także warsztaty, gdzie pod okiem specjalisty można wykonać daną dekorację. Zachęcam jednak z całego serca, aby dać sobie szansę i spróbować w wolnej chwili.

Tworzycie własne dekoracje? Czy możecie się pochwalić ulubioną ozdobą?

hej, hej, hej!

Close