
Jak wiadomo czytanie książek ma ogromne zalety, a jedną z nich możemy zobaczyć na własne oczy. Domowa biblioteczka to według mnie piękna dekoracja wnętrza. Jak ułożyć książki na regale, aby całość wyglądała ciekawie i ładnie? Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam na wpis!
Istnieje wiele rozwiązań na zaaranżowanie i organizację domowej biblioteczki. Najpopularniejszym sposobem jest wypełnienie regału książkami po brzegi. No tak, ale co zrobić, kiedy półki świecą pustkami, ponieważ nasza kolekcja nie jest pokaźna?
W Polsce moje regały są zapełnione książkami, które poukładałam według kategorii (naukowe, językowe, fantasy, beletrystyka). Po przeprowadzce do Szwajcarii nowe książki upychałam po kątach, a przy najbliższej okazji zawoziłam do Polski i zostawiałam w mojej biblioteczce. Po pewnym czasie stwierdziłam, że to nie ma sensu i na miejscu muszę stworzyć nową biblioteczkę z książkami, po które najczęściej sięgam.
W swojej kolekcji mam bardzo wiele magazynów i gazet, które stojąc na regale przewracały się, zginały i szybko się niszczyły. Włożyłam je do błękitnych segregatorów na pisma, które odpowiednio podpisałam. Małe bibeloty, ulotki i pomoce biurowe schowałam do uroczych pudełek. Dzięki nim można bardzo szybko pozbyć się bałaganu na biurku.
Co postawić na regale?
książki, magazyny, segregatory, pudełka
coś naturalnego np. muszelki w wazie, patyki, kaktusy
dekoracje np. figurki, rzeźby, świeczniki
zdjęcia w ramkach, ilustracje
Sposób 1. Układanie rozpocznij od największych przedmiotów i rozdziel je na wszystkie półki. Na regale powinna być utrzymana symetria i porządek – ciężka i obładowana półka nie będzie wyglądała dobrze, gdy pod nią będzie stała tylko jedna książka.
Sposób 2. Jeśli regał ma być także dekoracją pomieszczenia, można zdecydować się na rozmieszczenie przedmiotów kolorystycznie. Wybierz paletę kolorów, a następnie stwórz grupy książek, które mają podobne odcienie na grzbietach. Porozkładaj je na półkach – możesz je kłaść pionowo i poziomo. Pamiętaj, że ciemne kolory przyciągają wzrok, dlatego takie grupy nie powinny leżeć obok siebie. Ten sposób nie sprawdzi się u osób, które lubią mieć poukładane książki według kategorii.
Sposób 3. To chyba najbardziej ekstremalna metoda jaką znam i sprawdzi się, jeśli zależy Ci, aby regał był jedynie tłem w pomieszczeniu i w nie przyciągał uwagi. Książki układamy grzbietami do tyłu, a stronami do przodu. Wygląda ciekawie, ale bardzo trudno odnaleźć daną pozycję.
Na zdjęciach pokazałam moją małą, szwajcarską biblioteczkę. Zapewne niedługo puste przestrzenie zostaną zapełnione nowymi książkami i magazynami.
W jaki sposób eksponujecie swoje książki?