Bajkowy zamek, który stał się inspiracją Disneya

Neuschwanstein - bajkowy zamek

Przeglądając galerię z najpiękniejszymi zamkami, zawsze zatrzymywałam się przy zdjęciach zamku Neuschwanstein, znajdującego się w południowej Bawarii. Imponująca budowla, wznosząca się w Alpach nad brzegiem rzeki Pöllat przypomina wręcz bajkową scenerię. Obiecałam sobie, że kiedyś będę go podziwiać na własne oczy. Nie sądziłam, że moje marzenie spełni się tak szybko, bowiem w ostatnią niedzielę sierpnia zwiedziłam najczęściej odwiedzany zamek na świecie.

Macie wrażenie, że skądś go znacie? To właśnie nim inspirował się Walt Disney tworząc swoje logo, a kopia zamku znajduje się w Disneylandzie. Neuschwanstein powstawał w XIX wieku jako wyidealizowany zamek rycerski dla króla Ludwika II Wittelsbacha. Niestety król cieszył się nim tylko przez kilka miesięcy, zmarł jeszcze przed jego ukończeniem. Ludwik bardzo szybko został okrzyknięty szalonym, ponieważ kwota, którą wydawał na budowanie swych zamków była podobno ogromna. Nazwa Neuschwanstein może wydawać się skomplikowana, ale dosłowne tłumaczenie jest bardzo łatwe do zrozumienia: “Nowy Łabędzi Kamień”. Dlaczego łabędzi? Ten ptak miał dla Ludwika ogromne znaczenie, ponieważ w religii chrześcijańskiej oznacza czystość. Król utożsamiał się także z rycerzem-łabędziem Lohengrinem i to właśnie wątki z jego życia zdobią królewską sypialnię.

Rocznie zamek odwiedza ponad milion turystów, dlatego dla zwiedzających udostępniona jest tylko część ukończonych komnat, a czas zwiedzania został ograniczony do minimum (pół godziny).  Chyba najbardziej imponującym pomieszczeniem jest słynna Sala Tronowa, która prawie w całości pokryta jest złotem, a mozaika na jej podłodze zaliczana jest do najpiękniejszych w Europie. Niestety, w środku nie można robić zdjęć, dlatego nie pokażę Wam królewskich komnat. Pech chciał, że w tym czasie remontowano most Marienbrucke, z którego jest przepiękny widok na zamek. Podobno, właśnie z tego miejsca pochodzą najlepsze zdjęcia pamiątkowe.

Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein w Bawarii
Zamek Neuschwanstein w Bawarii
Na dziedzińcu, Neuschwanstein
Na dziedzińcu, Neuschwanstein
Taras widokowy, Neuschwanstein
Taras widokowy, Neuschwanstein
Taras widokowy, Neuschwanstein
Taras widokowy, Neuschwanstein
Neuschwanstein, widok z tarasu w stronę Alp i jeziora Alpensee
Neuschwanstein, widok z tarasu w stronę Alp i jeziora Alpensee

 

Jezioro Alpsee i zamek Hohenschwangau

U podnóża Neuschwanstein znajduje się starszy zamek Hohenschwangau. Nie jest aż tak bajkowy, ale posiada swój niepowtarzalny urok. Otaczaa go turkusowe jezioro Alpsee wraz z pięknymi krajobrazami Wyżyny Bawarskiej.

Zamek Hohenschwangau
Zamek Hohenschwangau
Jezioro Alpensee
Jezioro Alpensee

Zamek zrobił na mnie duże wrażenie. Co prawda, nie jest to średniowieczna budowla, ponieważ pochodzi z XIX wieku, ale posiada niezwykłą historię. Ludwik II – pomysłodawca projektu, realizując swe dziecięce marzenia został okrzyknięty szalonym. Budowy zamków były na tyle kosztowne, że pieniądze bardzo szybko zniknęły z królewskich skarbców. Takie zachowanie króla zostało uznane za nieodpowiedzialne. Jest w tym trochę racji, ale patrząc ze współczesnej perspektywy zamek jest niezwykle dochodowy. W dodatku bawarski motyw znany jest na całym świecie za sprawą Walta Disneya i jego logo.

Pamiętacie czołówkę bajek Disneya z pięknym zamkiem i fajerwerkami? Widzicie podobieństwo do Neuschwanstein?

Close