Weekend nad Jeziorem Como: Bellagio, Menaggio i Lenno

Weekend nad Jeziorem Como

Pyszne jedzenie, słońce i piękne widoki – dolce vita, któremu nie można się oprzeć. Włochy to kraj do którego uwielbiam wracać i nieważne gdzie wyląduje, to zawsze zapiera dech w piersiach. Niedawno odwiedziłam Jezioro Como, które znajduje się na północy Włoch. Myślałam, że po pobycie nad Jeziorem Garda już nic mnie nie zachwyci tak bardzo. Myliłam się, bo Como również ma niepowtarzalny klimat.

Jezioro Como uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior na świecie. Wokół rozciągają się  wzgórza pokryte bujną, śródziemnomorską roślinnością, a gdzieniegdzie wystają zaśnieżone szczyty Alp. Wszystko to w połączeniu z turkusem wody i palmami daje niesamowity widok. Nic dziwnego, że największe gwiazdy mają tutaj swoje letnie rezydencje, przykładem jest George Clooney czy Versace, do których wpadają w odwiedziny Madonna i Brad Pitt. Nad Jeziorem Como kręcono wiele filmów m.in. Gwiezdne Wojny: Atak klonów, Cassino Royale z Jamesem Bondem czy Oceans’ Twelve.

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como

Weekend nad Jeziorem Como

Nad Jezioro Como wybraliśmy się na długi majowy weekend. W prognozie pogody zapowiadane były burze i ulewy, ale na szczęście nie było tak źle. Opady były przejściowe, a reszta dnia była przepełniona włoskim słońcem.

Przed wyjazdem zastanawiałam się czy Como jest przyjazne dla rodzin z dziećmi. Na miejscu okazało się, że nie było żadnego problemu. Wzdłuż jeziora ciągną się szerokie promenady, po których można spacerować z wózkiem. Jeśli chcemy przedostać się do innego miasteczka, możemy skorzystać z promu czy łodzi.

Villa del Balbianello w Lenno

“Jak ktoś nie potrafi sobie wyobrazić raju, to powinien przyjechać do Villi Balbianello”. Tak, zdecydowanie zgadzam się z tym stwierdzeniem, ale muszę zaznaczyć, że zdjęcia nie oddają w pełni uroku tego miejsca.

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como

Weekend nad Jeziorem Como

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como, Gwiezdne Wojny

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como, Gwiezdne Wojny

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como, Gwiezdne Wojny

Villa del Balbianello – Gwiezdne Wojny

Kiedy byłam nastolatką razem z całą klasą wybrałam się do kina na Gwiezdne Wojny: Atak klonów. Wtedy nie byłam wierną fanką Star Wars, nie znałam poprzednich części, dlatego kompletnie nie wiedziałam o co chodzi. Jedyny element, który podobał się mi w tym filmie, to wątek rodzącego się uczucia Padme i Anakina Skywalkera i przepiękna kraina Naboo. Wiecie, dla nastolatki to “szczyt romantyzmu”. Zastanawiałam się, czy kiedyś mnie spotka coś takiego i czy odwiedzę takie piękne miejsce.

Nie było moim marzeniem, które chciałam spełnić za wszelką cenę. Do “krainy Naboo” przybyłam przypadkiem, ale z najważniejszymi osobami w moim życiu. Niedawno jeszcze raz obejrzałam sceny filmu kręcone nad Como i tak jak kiedyś krajobraz zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jednak sceny z Natalie Portman i Haydenem Christensenem są zagrane drętwo i brakuje w nich iskry. Muszę wspomnieć także o tym, że Willi Balbianello lizał rany sam James Bond. Przy okazji twórcy Casino Royale pokazali najpiękniejsze zakątki włoskiej posiadłości.

Lubię poznawać miejsca, które wcześniej widziałam w filmach i zastanawiać się jak zostały przedstawione, a jak wyglądają w rzeczywistości. Jeszcze bardziej cieszę się, kiedy przypadkiem pojawia się miejsce, które miałam okazję wcześniej zobaczyć. Zawsze z radością krzyczę: “O byliśmy tam!” albo “Widziałam to”.

Weekend nad Jeziorem Como

Villa del Balbianello - Gwiezdne Wojny

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como

Villa del Balbianello w Lenno, Jezioro Como

Menaggio

Zatrzymaliśmy się w miasteczku Menaggio, które jest świetną bazą wypadową. Znajduje się niedaleko granicy ze Szwajcarią, dlatego nie trzeba objeżdżać całego jeziora, aby się do niego dostać. Z miasteczka odpływają promy, które są najlepszym środkiem transportu.

Menaggio to przepiękne miasteczko. Przy brzegu jeziora biegnie ładna promenada, która prowadzi do tętniącego życiem centrum miasta. Wokół głównego placu znajdziemy wiele restauracji i kawiarni, gdzie można odsapnąć, spróbować włoskiej kuchni i przepysznych lodów. A wszystko to z widokiem na jezioro i promenadę.

Weekend nad Jeziorem Como - Menaggio

Menaggio, Jezioro Como

Menaggio, Jezioro Como

Bellagio – perła Como

Bellagio nazywane jest perłą Jeziora Como i to właśnie ono najczęściej pojawia się na pocztówkach z tego regionu. Zaliczane jest nawet do najpiękniejszych miejscowości północnych Włoch. Nic dziwnego, że powstał tam elegancki i luksusowy kurort, słynący z niepowtarzalnej atmosfery “belle èpoque”.

Miasteczko zbudowane jest na stromym stoku, dlatego najlepiej zwiedzać je na piechotę i bez wózka. Na szczyt prowadzą wąskie uliczki ze schodami, które biegną pomiędzy różowymi i beżowymi kamienicami z drewnianymi okiennicami. Nie mieliśmy zbyt dużo czasu na zwiedzanie miasta, ponieważ przyszła burza i duża ulewa. Oczywiście zapomniałam o parasolce, dlatego przemokliśmy do suchej nitki. Dobrze, że zabraliśmy specjalną ochronę na wózek.

W Bellagio spotkaliśmy dużo turystów. Mimo deszczu na ulicach było bardzo tłoczno, nie wspominając o ogromnych kolejkach na prom i łodzie. Trzeba się także przygotować na to, że statki nie pływają zgodnie z rozkładem, a pytając obsługę kiedy przypłynie prom do miasta X, zawsze słyszeliśmy “to będzie następny”. Biegaliśmy w tej ulewie z jednego peronu na drugi aż w końcu udało się wsiąść do właściwego. Byliśmy przemoczeni i rozbawieni całą sytuacją.

Bellagio, Jezioro Como

Bellagio, Jezioro Como

Bellagio, Jezioro Como

Bellagio, Schody Sebelloni

Bellagio, Jezioro Como

Como czy Garda?

Już wcześniej wspomniałam, że pierwszy pobyt nad Gardą zrobił na mnie ogromne wrażenie. Nie sądziłam, że trafię kiedyś w równie piękne miejsce. Jezioro Como wydaje się ciut ładniejsze, zwłaszcza za sprawą bujnej natury i włoskiej architektury. Każde miasteczko miało swój niepowtarzalny klimat. Na rynku znajdowały się restauracje i kawiarnie, a do brzegu jeziora co chwilę przypływały łódki, statki i promy. Przy głównych drogach można podziwiać monumentalne pałace oraz wille. Jezioro Garda również ma swój klimat, a także bardzo podobny krajobraz. W sezonie nie spotkałam tam tłumów, w przeciwieństwie do Como, gdzie w połowie maja było dość tłoczno.

Jeśli mam odpowiedzieć na pytanie, gdzie warto się wybrać, to szybko odpowiem: to zależy. Jezioro Garda będzie świetnym miejscem dla rodzin i osób, które chcą odpocząć. Natomiast będąc nad Jeziorem Como warto zwiedzić okolicę, bo niektóre miejsca przypominają raj na ziemi i grzechem byłoby ominąć taki widok.


Pozostałe wpisy z Włoch:

Ciao, Venezia! Zwiedzanie Wenecji

Włoskie Jezioro Garda

Buongiorno, Milan! Spacer po Mediolanie


Przez cztery dni można odwiedzić wiele miejsc nad Jeziorem Como, jednak my zdecydowaliśmy się na “wersję slow”. Spacerowaliśmy po Menaggio i testowaliśmy nowe potrawy włoskiej kuchni, zobaczyliśmy Bellagio, czyli najpiękniejsze miasto nad Como, a także odpoczywaliśmy i zachwycaliśmy się pięknem natury przy Villi del Balbianello. W niedzielę podczas naszego powrotu zatrzymaliśmy się w Szwajcarii w Lugano i wstąpiliśmy do parku miniatur. Zrobiliśmy zdecydowanie mniej zdjęć niż na innych wyjazdach (chociaż po wpisie tego nie widać). Jezioro Como ma wiele miejsc, które chciałabym odwiedzić, dlatego z pewnością kiedyś tam wrócę.

Jak się to mówi: “Italy is always a good idea”. Też tak sądzicie?

Close