Gdzie na długi weekend? Jezioro Garda i Werona

Jezioro Garda - blog

“Italy is always a good idea” – nie ważne gdzie, zawsze jest ciekawie i pięknie. Bez planu i bez stresu, to prawdziwe włoskie dolce vita. Wspominałam już nie raz, że Włosi to szczęściarze, a ja za każdym razem będąc w tym kraju, okradam ich z tego szczęścia.

W Szwajcarii odwiedził mnie mój brat z rodzicami, dlatego przy okazji postanowiliśmy spędzić kilka dni we Włoszech nad Jeziorem Garda. Byłam w tym miejscu rok temu, ale wiedziałam, że chcę wrócić jeszcze raz. Dwa niepełne dni nie wystarczyły, aby w pełni poczuć klimat tego miejsca.

Jezioro Garda - Malcesine

Przełęcz św. Gotarda

Przez przypadek zamiast do tunelu pod Alpami, trafiliśmy na Przełęcz św. Gotarda. Chcieliśmy ominąć ogromne korki, dlatego znaleźliśmy objazd, który miał nas wprowadzić tuż przed początkiem tunelu. Trochę się zdziwiliśmy, bo wjazd był zamknięty i musieliśmy wjechać na górską drogę. Najwyższy punkt na Przełęczy św. Gotarda znajduje się na wysokości 2108 metrów n.p.m. Oczywiście nie obyło się bez mojej histerii. Bardzo źle przeżyłam podróż inną przełęczą, którą możecie zobaczyć w tym wpisie: Furka Pass. Bałam się, że tym razem będzie bardzo podobnie, ale na szczęście wjazd był o wiele łagodniejszy. Jedynie na szczycie trudno było oddychać – może ze stresu, a może z powodu ciśnienia i wysokości. Ale! Widoki były przepiękne, a całą wyprawę zaliczamy do najciekawszych momentów z całego wyjazdu.

Jezioro Garda

Zatrzymaliśmy się w uroczym miasteczku Malcesine. W tamtym roku byłam w 5 miesiącu ciąży, a w tym razem zabrałam ze sobą 11 miesięcznego syna. To była dla mnie bardzo sentymentalna podróż. Odsyłam Was do starego wpisu: Włoskie Jezioro Garda.

Jezioro Garda - Malcesine, zamek

Jezioro Garda - Malcesine, zamek

Jezioro Garda - Malcesine

Jezioro Garda - Malcesine

Jezioro Garda - Malcesine

Jezioro Garda - Malcesine

 

Riva del Garda

Kolejne dwa dni spędziliśmy w Rivie del Garda. Trafiliśmy na święto miasta i przepiękny pokaz fajerwerków nad jeziorem. Wieczorami objadaliśmy się przepysznymi makaronami i pizzą, a w ciągu dnia odpoczywaliśmy przy jeziorze. W Rivie znajduje się mała kamienista plaża z łagodnym zejściem do wody. Cieszę się, że nie odstraszyła mnie temperatura wody i wskoczyłam popływać.

Jezioro Garda - Riva del Garda

Jezioro Garda - Riva del Garda

Jezioro Garda - Riva del Garda

Jezioro Garda - Riva del Garda

Werona

W czasie tego pobytu nie planowaliśmy wizyty w Weronie, ale zachęciła nas pogoda. Miało być pochmurnie i wietrznie, czyli idealnie na zwiedzanie miasta. Wypad spontaniczny, bo trasa Riva del Garda – Werona nie jest bardzo długa, zajmuje 1 godzinę i 30 minut.

Sierpniowa niedziela – spodziewałam się tłumów i faktycznie tak było. Szybko wybraliśmy inny kierunek. Nie mieliśmy planu, dlatego błądziliśmy w wąskich uliczkach, zatrzymaliśmy się w restauracji na obiad i na pyszne lody. Dopiero wieczorem poszliśmy do domu Julii, gdzie wpadliśmy w płynącą falę turystów. Wiedziałam, że tak będzie, ale nasza ciekawość była silniejsza.

Zwiedzanie Werony

Zwiedzanie Werony

Zwiedzanie Werony

Zwiedzanie Werony

Zwiedzanie Werony

Zwiedzanie Werony z dzieckiem

Zwiedzanie Werony

Zwiedzanie Werony z dzieckiem

Dom Julii

Julio! Gdzie jesteś? – Nie chciała się pokazać.

Werona - dom Julii

Werona - dom Julii

Chciałabym odwiedzić wiele miejsc, które niestety są bardzo oblegane przez turystów. Nie przepadam za odhaczaniem zabytków, muzeów, a tym bardziej za tłokiem, ale chęć zobaczenia wszystkiego na własne oczy jest silniejsza. Dla równowagi odwiedzam mało znane miejsca w Szwajcarii, bliżej natury, gdzie można wypocząć w ciszy.

Jezioro Garda z dzieckiem

Jezioro Garda to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi. W żadnym miasteczku nie mieliśmy problemów z wózkiem. Nawet Malcesine, które położone jest na wzgórzu, okazało się idealnym miejscem do spacerowania z dzieckiem.


Włoskie wypady:

Weekend nad Jeziorem Como

Ciao, Venezia! Zwiedzanie Wenecji

Buongiorno, Milan! Spacer po Mediolanie

Włoskie Jezioro Garda


Włosi mają piękne krajobrazy, ciekawą architekturę, pyszne jedzenie, dobrą pogodę – jednym słowem szczęściarze!

Close