Colmar – baśniowe miasteczko francuskiej Alzacji

colmar_2018_polenka_2

Świąteczny kiermasz w Colmar co roku trafia na listę najpiękniejszych bożonarodzeniowych jarmarków na świecie. Nic dziwnego, bowiem całe miasto jest przepięknie przystrojone, w powietrzu unosi się zapach naleśników i grzanego wina, słychać gwar i widać radość na twarzach ludzi przechodzących obok. Colmar przypomina baśniowe miasteczko, które znamy z obrazków dla dzieci.

Colmar to francuskie miasto, które zaliczane jest do jednych z  najpiękniejszych miast Alzacji. Za sprawą dzielnicy położonej nad kanałem nazywane jest także Małą Wenecją. Wybrałam się do tego miejsca jak sójka za morze. A to za późno, żeby jechać, paskudna pogoda, za dużo ludzi, żeby pchać się z małym dzieckiem w wózku. W końcu stwierdziłam, że nie będzie lepszego momentu i tak w drugi dzień Nowego Roku zawitałam w Colmar. Była to pierwsza dłuższa podróż z moim trzymiesięcznym synem, który nie sprawił nam dużych problemów (oprócz płaczu podczas przewijania, który wywołany został głośną suszarką do rąk). Cieszę się, że rośnie nam nowy podróżnik 🙂

Colmar - baśniowe miasteczko francuskiej Alzacji

 

 

Colmar – świąteczna atmosfera

Urokiem tego miejsca są uliczki, które tworzą labirynt oplatający miasto. Na każdej z nich ciągną się malownicze kamienice z muru pruskiego. W okresie świątecznym okiennice są ciekawie przystrojone i oświetlone. Wieczorem, kiedy włączone są wszystkie światełka, całe miasto zamienia się w baśniową krainę, a budynki przypominają domki z pierników. Miałam wrażenie, że za chwilę wyskoczą krasnoludki!

 

Colmar Francja

Miasteczko zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Szkoda, że zdjęcia nie oddają magii tego miejsca. Na miejscu byliśmy dość późno, bo po godzinie 16. W trzy godziny zrobiliśmy spacer po miasteczku, a także wstąpiliśmy do restauracji napić się czegoś ciepłego i skosztować tradycyjnej alzackiej kuchni. Nie jestem tak odważna jak mój mąż, który zamówił ślimaki z masłem pietruszkowo-czosnkowym i mięsną tartę z roesti.

 

 

Colmar Francja

 

 

Colmar karuzela

Colmar karuzela

Na koniec jeszcze mała ciekawostka. W Colmar urodził się Auguste Bartholdi – twórca Statuy Wolności.

To było piękne powitanie Nowego Roku! Planuję jeszcze powrócić do tego miejsca, bo kilka godzin, to zdecydowanie za mało.


Na koniec podrzucam moje wpisy z Francji:

Kilka dni w Paryżu

Chamonix Mont Blanc

Close