Co warto zobaczyć w Innsbrucku?

Innsbruck to piękne austriackie miasto położone wśród wysokich szczytów Alp. Zachwyca nie tylko przepięknymi krajobrazami, ale także architekturą, zabytkami oraz niesamowitym klimatem. Miasto zaskoczyło mnie bardzo pozytywnie, ponieważ różni się od alpejskich miast, które dotychczas udało mi się odwiedzić. 

Co warto zobaczyć w Innsbrucku?

Stare miasto

Innsbruck przywitał nas piękną pogodą, dlatego pierwszego dnia wybraliśmy się na długi spacer po starym mieście. Trudno było oderwać wzrok od otaczającej architektury, a zwłaszcza od bogato zdobionych średniowiecznych kamienic. Prawie wszystkie najważniejsze zabytki i muzea położone są blisko siebie, dlatego po mieście najlepiej poruszać się pieszo lub rowerem.
Innsbruck - stare miasto

Złoty dach (Goldenes dachl)

W centrum starego miasta znajduje się Złoty dach, uznawany za symbol Innsbrucka. Nazwa wcale nie jest myląca, bowiem miedziane gonty wykuszu pokryte są prawdziwym złotem. Dach powstał z okazji ślubu Maksymiliana I z córką księcia mediolańskiego Bianką Marią Sforza.

Co warto zobaczyć w Innsbrucku? Innsbruck - Złoty dach (Goldenes dachl)

Innsbruck - Złoty dach (Goldenes dachl)

Zamek Hofburg

Na starym mieście znajduje się także zamek cesarski Hofburg z XVI wieku. Jego współczesny wygląd zawdzięczamy Marii Teresie Habsburg, która przebudowała go na styl rokokowy. W środku znajduje się muzeum – do zwiedzania zostały udostępnione apartamenty cesarskie m.in. sypialnie, salony, sale reprezentacyjne, a także imponująca sala balowa. Można również zobaczyć pokój cesarzowej Sisi. W muzeum jest zakaz robienia zdjęć, a szkoda, bo wnętrza były zachwycające i chętnie bym je pokazała.

Innsbruck - Zamek Hofburg

Innsbruck - Zamek Hofburg

 Tyrolskie Muzeum Etnograficzne

Nie byłabym sobą, gdybym nie odwiedziła tutejszego muzeum etnograficznego. Muzeum ulokowane jest w centrum starego miasta, w budynku dawnego klasztoru, tuż przy dworskim kościele Habsburgów (Hofkirche). Główna część ekspozycji ukazuje dawne życie ludności alpejskiej wraz z jej zwyczajami, kulturą i sztuką. Zrekonstruowano także wnętrza tyrolskich chat należących do charakterystycznej architektury alpejskiej. Przez dziedziniec przechodzimy do kościoła dworskiego, w którym znajduje się nagrobek Maksymiliana I otoczony posągami przedstawiającymi ważne osoby z rodziny cesarskiej.

Innsbruck - Tyrolskie Muzeum Etnograficzne

Innsbruck - Tiroler Volkskunst Museum

Innsbruck - dworski kościół Habsburgów Hofkirche

Alpenzoo

Rodziny z dziećmi będą zachwycone innsbruckim zoo, w którym zamieszkuje ponad 2000 alpejskich zwierząt. Zobaczymy m.in. niedźwiedzie, żubry, wilki, łosie, kozice, bobry, borsuki i wiele gatunków ptactwa. Ogród zoologiczny w Innsbrucku jest najwyżej położonym zoo w Europie. Spacerując podziwialiśmy nie tylko zwierzęta, ale także przepiękne krajobrazy, które rozpościerały się z ogrodu. Niestety miałam wrażenie, że zwierzęta były bardzo zmęczone i nie reagowały na ludzi. Potwierdza się opinia, że dzikie zwierzęta nigdy nie będą szczęśliwe w klatce.

Innsbruck - Alpenzoo

Innsbruck - Alpenzoo

Innsbruck - Alpenzoo
Na zwiedzanie Innsbrucku mieliśmy niecałe dwa dni, dlatego nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkich zaplanowanych miejsc. Zapewne będzie jeszcze niejedna okazja, aby odwiedzić to miasto po raz kolejny.

Jakie miejsce chcielibyście odwiedzić jeszcze raz?

Close