Chur – jedno z najstarszych miast Szwajcarii

Budynek Poczty, Postgebäude Chur

Dziś zabieram Was do Chur, jednego z najstarszych miast Szwajcarii położonego w centrum Gryzonii. Według ksiąg historycznych posiada 5000 letnią tradycję! Miasto z gryzoniami ma niewiele wspólnego, prócz ładnie brzmiącej nazwy. Gryzonia to przepiękny kanton w Alpach, leżący na pograniczu Włoch, Austrii i Lichtensteinu.

Przechadzając się brukowanymi uliczkami Starego Miasta, mijamy odrestaurowane średniowieczne kamienice i zabytkowe fontanny. Chur posiada niesamowitą atmosferę, można nawet powiedzieć, że czas tutaj płynie wolniej. W lokalnych kawiarniach i restauracjach spotykają się mieszkańcy, którzy żywo dyskutują.

Chur to także idealne miejsce wypadowe do innych atrakcji kantonu. Warto dodać, że tutaj stację początkową ma Kolej Retycka z trasą wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odcinek pomiędzy Chur i St. Moritz uznawany jest za jedną z najpiękniejszych tras kolei górskich na świecie.

Arcas, widok na wieżę kościoła św. Marcina
Arcas, widok na wieżę kościoła św. Marcina

Co warto zobaczyć w Chur?

  • Katedrę Najświętszej Marii Panny ukończoną w 1275 roku, po okresie budowy trwającej prawie wiek.
  • Kościół św. Marcina zbudowany w VIII wieku. Niestety uległ dużym zniszczeniom podczas pożaru w 1464 roku, następnie został przebudowany w stylu późnogotyckim. W odbudowie wykorzystano także pozostałe elementy romańskie. Warto zatrzymać się na przylegającym do niego Placu św. Marcina z zabytkową fontanną z 1716 roku.
  • Arcas piękny plac z średniowiecznymi kamienicami. Jest to widok współczesny, bowiem przed 1971 rokiem na placu znajdowały się magazyny. Dziś tętni życiem za sprawą ogródków kawiarnianych, gdzie coraz chętniej zatrzymują się turyści, a także mieszkańcy.
  • Kornplatz, czyli plac plac, którego nazwa wzięła się od spichlerza na zboże mieszczącego się nieopodal. Służył także jako miejsce handlu. Dziś jest miejscem, gdzie przecinają się szlaki starej i nowej części miasta.
  • Muzeum Rhaetian mieszczące się w dawnym arsenale, który został przekształcony w 1675 roku na prywatną rezydencję barona Paula von Buol-Strassberga. W XIX wieku budynek stał się miejscem spotkań i dyskusji na temat problemów dotyczących ówczesnej kultury i polityki. W obawie przed utratą cennych dóbr kultury, stworzono pierwszą kolekcję historyczną, która dała impuls do powstania muzeum. Współcześnie wystawa prezentuje archeologiczne, kulturalne i ludowe dzieła sztuki, pochodzące z regionu całej Gryzonii.
  • Ratusz – podobnie jak kościół św. Marcina został zniszczony przez pożar. Został odbudowany i dodatkowo rozbudowany, by móc spełniać nowe wymagania. We wnętrzu ratusza odnaleźć można pozostałości różnych epok, które świadczą o jego ciekawej historii.
  • Budynek Poczty wzniesiony w latach 1902-1904 w stylu neorenesansowym, który chętnie wykorzystywano w projektach państwowych instytucji urzędniczych. Imponująca budowla zaskakuje bogato zdobioną fasadą i pięknymi posągami na dachu.

Zdjęcia Starego Miasta Chur

Arcas Chur
Arcas
Budynek Poczty w Chur (Postgebäude)
Budynek Poczty
Ogród w Chur
Ogród w Chur

 

 

Jeśli chcecie poznać inne zakątki tego niezwykłego kraju, to zapraszam Was do śledzenia wpisów w cyklu Odkrywanie Szwajcarii

Close