Jak zorganizować piknik?

Jak zorganizować piknik? | Polenka.pl

Lato to doskonały czas na piknik. Piękna pogoda, dobre jedzenie i świetne towarzystwo – to jedyna recepta na udane przyjęcie tego typu. Każdemu z nas przyda się taki relaks na łonie natury pośród zapachu kwiatów i szumu drzew z ulubionymi smakołykami pod ręką.

Niedawno w niedzielne popołudnie wybrałam się nad jezioro i zorganizowałam piknik. Przy okazji zrobiłam trochę zdjęć, które doskonale uzupełniają ten wpis.

Jak zorganizować piknik? | Polenka.pl

 

Jak zorganizować piknik?

Poniżej znajdziecie kilka moich podpowiedzi jak zorganizować udany piknik. Podsunę kilka ważnych rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę. Z przemyślanym planem, każdy uczestnik pikniku wróci z dobrym nastrojem, pełnym brzuchem i niezapomnianymi chwilami.

Jak zorganizować piknik? | Polenka.pl
 

1. Odpowiednie miejsce

W parku, w ogrodzie, na łące, nad rzeką lub nad jeziorem, a nawet na plaży – piknik możesz urządzić, gdzie tylko zechcesz, ale warunek jest jeden – zawsze na świeżym powietrzu! Jednak warto zrobić wcześniej rozeznanie, aby uniknąć rozczarowania. Ja zawsze szukam spokojnych miejsc, gdzie można odpocząć w ciszy i w otoczeniu przepięknej natury.

Na kilka dni przed piknikiem sprawdź dobrą prognozę pogody! Moja aplikacja w telefonie niestety nie zawsze jest wiarygodna. Kilka razy musiałam zmienić termin, ponieważ po przebudzeniu za oknem zamiast słońca witał mnie deszcz. Jedzenie, napoje oraz dekoracje lądowały na stole w jadalni i zamiast pikniku był brunch.

Piknik nad jeziorem | Polenka.pl
 

2. Potrzebne rzeczy

Organizując piknik nie można zapomnieć o  dużym kocu, na którym wygodnie usiądziemy, a także rozłożymy jedzenie. Niedawno kupiłam piknikową matę, podszytą od spodu specjalną tkaniną, do której nic się nie przyczepia. Niestety zapomniałam ją zabrać na ostatni piknik. Kolejnym niezbędnym elementem jest kosz lub torba, w której przyniesiemy wszystkie smakołyki i napoje. W tym roku spełniłam swoje marzenie – kupiłam prawdziwy duży kosz piknikowy z wikliny. W środku na przykrywie są przypięte talerze, sztućce i kieliszki, o których bardzo łatwo zapomnieć wybierając się na piknik. Przyznam, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie musisz zabierać ze sobą porcelany – wystarczą papierowe kubki i talerzyki oraz plastikowe sztućce. Jeśli planujesz wziąć wino lub inne napoje, to może przydać się korkociąg i otwieracz do butelek.

Kosz piknikowy | Polenka.pl

 

Dodatkowo zabrałam małe butelki ze słomką, które są bardzo wygodne, ponieważ nic się z nich nie rozlewa. Rozkładanie szklanek na nierównej powierzchni jest już bardziej ryzykowne. Warto zabrać także serwetkipapierowe ręczniki i mokre chusteczki, dzięki którym będzie można szybko wytrzeć wszelkie zabrudzenia. Przydadzą się także worki na śmieci i odpady.
 

3. Jedzenie i napoje

Na kilka dni przed piknikiem warto pomyśleć o menu i zrobić odpowiednie zakupy. Moim ulubionym smakołykiem są owoce, zwłaszcza truskawki, jabłka, winogrona i oczywiście arbuzy. Przygotowuję je wcześniej – myję i przekładam do miseczek, które następnie osłaniam folią spożywczą. Na pikniku wystarczy wyciągnąć naczynia i rozłożyć na kocu.

Przy wyborze menu warto wziąć pod uwagę takie potrawy, które łatwo przewieziemy i nie będą one trudne do zjedzenia. Na pikniku zazwyczaj nie korzystamy ze stołu, dlatego używanie widelca i noża może być problematyczne. Świetnie sprawdzą się lekkie kanapki z niezbyt soczystymi dodatkami lub zawijane tortille. Bardzo popularne stają się tarty warzywne. Raczej trzeba unikać jedzenia, które szybko się psuje pod wpływem wysokiej temperatury. Piknikowe przysmaki powinny być lekkie i łatwostrawne, a przy okazji muszą zachować swój smak i konsystencję przez kilka godzin.

Jakie jedzenie na piknik? | Polenka.pl

Jakie jedzenie na piknik? | Polenka.pl

Jakie jedzenie na piknik? | Polenka.pl

Jakie jedzenie na piknik? | Polenka.pl

Na pikniku nie powinno zabraknąć deseru. Tak jak już wcześniej wspomniałam świetnie sprawdzą się owoce, które warto przygotować już w domu. Dość wytrzymałe są ciasta drożdżowe, rogaliki, babeczki czy małe tarty z owocami. Czekoladowe ciasteczka lepiej sobie odpuścić, ponieważ czekolada pod wpływem temperatury może się rozpuścić, wypłynąć z opakowania i wszystko pobrudzić.

Pamiętaj o napojach! Najbardziej sprawdzi się woda niegazowana lub świeża lemoniada. Ja zawsze zabieram sok pomarańczowy, który uwielbiam.

Idealny piknik na trawie | Polenka.pl

Idealny piknik na trawie | Polenka.pl

Co podać na piknik | Polenka.pl
 

4. Zaplanuj atrakcje

Na koniec warto pomyśleć o tym jak chcemy spędzić ten czas i odpowiednio zaplanować wszystkie atrakcje. Jeśli zależy nam na odpoczynku, to warto zabrać ze sobą ulubioną książkę lub magazyny. Sprawdzą się także wszelkie gry towarzyskie, takie jak kalambury, scrabble czy karty. Jeśli towarzystwo lubi spędzać czas aktywnie i na sportowo, to nie można zapomnieć o piłce lub rakietach do badmintona.

Jeżeli na pikniku będą także dzieci, to trzeba zaplanować zabawy i zabrać potrzebne akcesoria lub zabawki.

Torba i kosz na piknik | Polenka.pl

Zapraszam Was także na inne wpisy z kategorii PRZYJĘCIA. Znajdziecie tam m.in. pomysł na podwieczorek i weekendowy brunch.

Byliście kiedyś na pikniku? Lubicie ten sposób spędzania wolnego czasu w wakacje?

Close