Jak zacząć bullet journal? Przykładowe strony

Jak zacząć bullet journal? Przykładowe strony

Od jakiegoś czasu spotykałam w sieci zdjęcia przepięknie ilustrowanych notesów. Przypomniały mi się czasy podstawówki i gimnazjum, kiedy z zacięciem tworzyłam własne albumy z notatkami i kolażami. Moją przygodę z bujo zaczęłam kilka miesięcy temu, ale wyglądało to trochę inaczej niż teraz. Wszystko notowałam na kartkach, które następnie wkładałam do małego segregatora. Po kilku miesiącach zapełnił się prawie cały, dlatego postanowiłam kupić notes z kropkami i rozpocząć przygodę z bullet journal na poważnie.

O co chodzi w bullet journal?

Bullet journal to połączenie kalendarza, organizera, notatnika, pamiętnika… i czego tylko zapragniesz! Powstał, aby zastąpić stertę notatek i karteczek zapisywanych gdzie popadnie, a także pobudzić naszą kreatywność. Twórcą metody planowania jest Rydell Carroll, który pozostawił jasne wytyczne jak prowadzić tego typu dziennik i jak oznaczać zadania. Bujo stało się niezwykle popularne, a każdy jego zwolennik dodaje coś od siebie i tworzy tym samym własne sposoby na planowanie. Do organizacji pracy stosuję inną metodę, ale bullet journal jest dla mnie świetnym uzupełnieniem. Zapisuję w nim moje cele, pomysły i zadania, a przy okazji czerpię niezwykłą radość z tworzenia i rysowania.

Jak zacząć bullet journal? Przykładowe strony

Akcesoria do bullet journal

Jestem zachwycona notesem w kropki! To rozwiązanie okazało się dla mnie najlepsze, ponieważ na czystych kartkach moje napisy zawsze były krzywe, natomiast linia i kratka za bardzo się wyróżniały. Kropki są prawie niewidoczne, ale bardzo pomagają w rysowaniu i tworzeniu kształtów. Mój notes pochodzi z firmy Leuchtturum1917 i jest w kolorze morskim. Napisy i rysunki tworzę cienkopisami Stabilo, których największą zaletą jest to, że się nie rozmazują.

Akcesoria do bullet journal

Przykładowe strony bullet journal

Poniżej prezentuję moje strony, które są szablonem gotowym do wypełniania.

Na samym początku stworzyłam spis stron, który bardzo ułatwia szukanie. Następnie stworzyłam mały kalendarz na drugie półrocze 2016 roku, w którym zakreślam daty publikacji wpisów na blogu.

Bullet journal - kalendarz

Na kolejnej stronie znajdują się pola, w których rozpisuję cele na dany miesiąc. Obok umieściłam motywujący cytat.

Bullet journal - przykładowa strona, cytat

W moim bujo stworzyłam także strony, które pomogą mi zapamiętać obejrzane filmy i przeczytane książki. Muszę je jak najprędzej uzupełnić, bo wrześniowe pozycje były całkiem ciekawe. Następne kartki związane są z moim blogiem. Rozpisałam cele jakie chcę osiągnąć, a także zapisuję pomysły na wpisy.

Bullet journal - przykładowe strony: obejrzane filmy, przeczytane książki

Kolejna kartka otwiera widok miesięczny – w tym przypadku to wrzesień.

Bullet journal - widok miesięczny, wrzesień

Na samym początku mam kalendarz ze wszystkimi dniami września. Notuję w nim ważne spotkania i wydarzenia, a także planuję wpisy blogowe.

Bullet journal - widok miesięczny, wrzesień 2016

Tabelki na “burzę mózgów” nie pozwalają odpłynąć moim pomysłom. Obok zaprojektowałam stronę z listą zakupów, którą podzieliłam na 3 kategorie.

Bullet journal - pomysły, lista zakupów

Na kolejnej kartce umieściłam rubryki, w których wpisuję co powinnam robić każdego dnia. Ten widok mnie mobilizuje i przypomina nad czym muszę pracować. Obok znajduje się “habit tracker”, w którym zaznaczam czy w danym dniu zrealizowałam zamierzone zadanie/nawyk. To jedna z najlepszych stron w całym bullet journal, ponieważ jasno pokazuje, że czasem najłatwiejsze czynności mogą sprawiać trudność.

Bullet journal - habit tracker, każdego dnia

Lubię rysować, ale zazwyczaj o tym zapominam. W moim bujo zaprojektowałam stronę “doodling”, gdzie w ciągu miesiąca powinno pojawić się 12 rysunków. Pola do rysowania są maleńkie, dlatego będę starała się uzupełnić je wszystkie.

Bullet journal - doodling, cytat

Kolejne strony podzielone są na tygodnie – w tym przypadku to kolejny tydzień września. W polach z dniami rozpisuję rzeczy do zrobienia, ważne spotkania i pomysły. Znajdują się tu także rubryki, w których notuję najistotniejsze informacje.

Bullet journal - widok tygodniowy

Uprzedzam, że w sieci znajdziecie wiele przepięknych i kolorowych przykładów stron bullet journal. Przeglądając zdjęcia można szybko dojść do wniosku “To nie dla mnie, ja tak nie potrafię”, ale to właśnie samodzielne planowanie i zapełnianie stron według naszych wymagań ma największą wartość. Dla mnie tworzenie kolejnych podstron jest bardzo odprężające, a w dodatku mocno kreatywne.

Co sądzicie o bullet journal?

Close