Jak rozwijać kreatywność? 30-dniowe wyzwanie

Jak rozwijać kreatywność? 30-dniowe wyzwanie | Polenka.pl

Żyjemy w cudownych czasach. Mamy pod ręką każdy materiał czy przedmiot, który potrzebujemy, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, a czasem pieniądze (da się obejść). Jesteśmy połączeni z całym światem, dlatego możemy czerpać inspiracje nawet z drugiej półkuli i uczyć się od najlepszych. Coraz bardziej żyjemy online – robimy elektroniczne zdjęcia, projektujemy w programach graficznych, piszemy wciskając klawisze klawiatury. Czasem przychodzi pustka, ogromne zmęczenie, a przede wszystkim nostalgia za byciem twórcą z brudnymi rękoma.

W dzisiejszym wpisie podzielę się pomysłem na to, jak rozwijać kreatywność i jak poradzić sobie z blokadą twórczą. O tym czym jest kreatywność i jak ją pobudzać przeczytacie we wpisie: Kreatywnie, czyli jak?


 

Blokada twórcza

Od wielu osób słyszałam, że chcieliby być bardziej twórczy, ale po prostu nie mają na to czasu. Często też wspominają, że kreatywne zajęcia są kosztowne, ponieważ trzeba kupić niezbędne materiały, a nawet zapisać się na specjalny kurs lub szkolenie. I w tym przypadku nie mogę się zgodzić – mogę jedynie pokazać jak bardzo mylna jest taka opinia.

Uważam, że największym problemem, który nas blokuje jest nasza strefa komfortu. Może śmiesznie to zabrzmiało, ale niestety to prawda. Bardzo często boimy się próbować nowych rzeczy, obawiamy się porażki lub spala nas nasz perfekcjonizm. I tak wolimy nie zaczynać czegoś nowego i wrócić do starych przyzwyczajeń.
 
Jak rozwijać kreatywność? 30-dniowe wyzwanie | Polenka.pl
 

Brak weny

Innym równie często wymienianym problemem jest brak weny. Czym jest wena? Czy w ogóle istnieje? Na to pytanie szukali odpowiedzi najwięksi naukowcy i nie znaleźli prostego wytłumaczenia. Upraszczając, wenę można rozumieć jako nagłe uczucie inspiracji, olśnienie, które pobudza do szybkiego zrobienia czegoś. Jednak trzeba pamiętać, że natchnienie przychodzi i odchodzi – powinniśmy się do tego przyzwyczaić. Żadne arcydzieło nie powstało ot tak! Natchnienie najczęściej zastaje nas przy pracy, dlatego nie powinniśmy odkładać wszystkiego na potem i szukać wymówek.

W życiu ważną rolę powinny odgrywać nasze priorytety, które bardzo często jesteśmy w stanie odsunąć i w tym czasie przeglądać facebook, czytać mało wartościowe artykuły lub oglądać filmiki, które nic nie wnoszą. Czasem wystarczy przedłożyć twórcze zajęcie nad takie “zapychacze czasu”.
 
Kreatywność - brak weny | Polenka.pl
 

Jak rozwijać kreatywność?

Rzucam sobie wyzwanie na kolejny miesiąc. Postanowiłam ćwiczyć nową umiejętność pięć dni w tygodniu i poświęcić na to niewiele czasu, bo od 10 do 25 minut dziennie. Przyznam się, że od dwóch lat czekają na mnie akwarele, ale jakoś nigdy nie było okazji, aby bardziej się zaangażować. Teraz wiem, dlaczego nie potrafiłam rozpocząć tej przygody. Po prostu nie dawałam sobie możliwości rozwoju, bo zawsze chciałam, aby moje prace wyglądały tak, jak na moich inspiracjach. Bałam się porażki.

Uświadomiłam sobie także, że przesiadywanie nad daną pracą przez kilka godzin dziennie również nie jest dobrym rozwiązaniem. U mnie skutkowało to bólem kręgosłupa, a nawet czasem frustracją, bo chciałam wszystko jak najszybciej skończyć. Zazwyczaj takie zrywy kończyły się tym, że potrzebowałam trochę czasu, aby wrócić do danej techniki. Teraz chcę skupić się na samym procesie twórczym, na czerpaniu radości z tworzenia i obserwowaniu moich postępów. Daję sobie pozwolenie na to, aby moja praca powstawała nawet tygodniami, a nie w jednym dniu.

Na blogu pojawi się kreatywny cykl, w którym co miesiąc będę uczyła się czegoś nowego. Każdy z Was będzie mógł dołączyć. Jeśli potrzebujesz motywacji, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją kreatywność, zapisz się do newslettera. Otrzymasz ode mnie informacje dotyczące wyzwania, a także dużą dawkę motywacji, która da Ci kopa w trakcie działania.

 


Kreatywny newsletter!


 
Będę dzielić się z Wami moimi sukcesami i porażkami, jeśli takie będą. Stworzyłam specjalny hasztag na instagramie #kreatywna30, gdzie będziecie mogli wszystko podglądać, a także dzielić się własnymi pracami.

Kreatywne wyzwanie | Polenka.pl
 
30 dni – to właśnie taki okres wystarczy, aby wyrobić w sobie dobry nawyk, powtarzając daną czynność prawie codziennie. W podobny sposób możemy zmienić swoje życie na bardziej kreatywne, ale trzeba tego chcieć! To połowa sukcesu.

Dołączycie do wyzwania?

Close