
W ostatnich latach rozmowy o ekologii i dbaniu o planetę nabrały sporego znaczenia. Aktualnie znajdujemy się w trakcie wielkiego kryzysu śmieci. Amerykańskie badania szokują. W 2016 roku na całym świecie sprzedano ponad 480 miliardów plastikowych butelek. Ludzie zużywają 2 miliony plastikowych toreb na minutę, a zwykłe zamówienia na wynos produkują nawet 269 000 ton odpadów, które regularnie dostają się do oceanów. Choć wciąż toczą się rozmowy i dyskusje o tym, kro jest odpowiedzialny za ten bałagan, nie ma wątpliwości, że my wszyscy… Aby nie doprowadzić do rozpadu naszej ziemi i zasypania jej śmieciami, możemy stać się świadomymi mieszkańcami planety – konsumując mniej.
Co to jest less waste i czym różni się od zero waste?
Ideologia less waste zakłada ograniczenie ilości produkowanych śmieci do całkowitego minimum. Opiera się głównie na ograniczeniu konsumpcjonizmu. Oczywiście ciężko jest całkowicie go wykluczyć, dlatego skupia się na nadmiernym i niepotrzebnym kupowaniu. Filozofia less waste opiera się na przemyślanych decyzjach, odpowiednim użytkowaniu wszystkich produktów, przedmiotów i żywności, które prowadzi do maksymalnego wykorzystania wszystkich pozostałości. Wielu osobom udaje się ograniczyć odpady do jednego słoika śmieci rocznie na kilkuosobową rodzinę. To gigantyczny krok dla naszej planety, jednak wiąże się on z maksymalną zmianą stylu naszego życia.
Zero waste opiera się na zasadach tzw. 6R, które brzmią:
- refuse (odmawiaj)
- reduce (redukuj)
- reuse (używaj ponownie)
- repair (naprawiaj)
- recycle (sortuj śmieci)
- rot (kompostuj i mądrze gospodaruj resztkami organicznymi)
Zero waste polega na rozważnym korzystaniu z wytworów człowieka, co związane jest ze świadomym życiem w zgodzie z zasadami proekologicznymi. Różnica pomiędzy zero, a less waste jest już widoczna w samej nazwie. „Less” w języku angielskim oznacza „mniej”, natomiast zero to zero. Obie ideologie polegają praktycznie na tym samym, jednak zero waste jest dla bardziej wprawionych. Zero waste jest stylem życia, a nie wyłącznie modą, która przemija… Wiele osób wyśmiewa ekologiczny lifestyle i nawet nie próbuje zrozumieć sensu wprowadzanych zmian. Często takie postrzeganie wynika z nieświadomości i przekonania, że jedna osoba nie jest w stanie nic zmienić. Zero i less waste próbują pokazać, że wystarczą małe zmiany, aby nie doprowadzić do katastrofy, która zbliża się do nas wielkimi krokami.
Małymi kroczkami do celu
W obu ideologiach nie chodzi o to, aby od razu wprowadzać gruntowne zmiany w swoim życiu. Tak też się nie da. Jesteśmy wychowani w świecie konsumpcji, od dziecka uczeni kupować i wyrzucać. Dlatego zacznijmy powoli. Bez pośpiechu. Zaczynając od drobnych zmian również przyczynimy się do poprawy jakości życia na naszej wspólnej planecie. Powolne, lecz świadome działania pomogą nam podejmować dobre decyzje. Oto kilka sposobów, od których możesz zacząć swoją przygodę z less i zero waste:
- wybierając się na zakupy zabieraj ze sobą materiałową torbę. Zrezygnowanie z foliówek będzie najlepszym początkiem.
- Staraj się zrezygnować ze wszystkich produktów, które są opakowane folią lub plastikiem.
- Postaraj się nie kupować jedzenia na zaś, ponieważ i tak go nie zjesz, jeśli się przeterminuje.
- Jeśli zepsuje Ci się ubranie, nie wyrzucaj go. Spróbuj je naprawić, zaszyć lub zanieś do krawcowej. Jeśli materiału nie da się uratować – wykorzystaj go jako np. ściereczki.
- Nie kupuj ubrań z sieciówek. Naucz się poznawać second handy.
- Zamiast codziennie kupować butelkę wody – zainwestuj w specjalny kubek i dzbanek z filtrem.
- Wszystkie resztki organiczne wrzucaj do kompostownika.
Zmiana nawyków z ideą less waste
Ciężko jest zmienić nawyki z dnia na dzień. Wielkie zmiany należy wprowadzać stopniowo. Szukaj motywacji i dużo czytaj. Pozwoli Ci to znaleźć złoty środek w nowym postępowaniu. Wiele osób stara się przekonać do ideologii less waste swoich bliskich. To świetne posunięcie, które na pewno będzie miało pozytywny wpływ na planetę, a dodatkowo zmotywuje Cię do kolejnych etapów zmian swojego stylu życia.
Ten wpis przygotowała dla Was Natalia, która jest czytelniczką tego bloga. Cieszę się, że podzieliła się swoją wiedzą, ponieważ kategoria ZERO WASTE powiększyła się o ciekawy materiał. Więcej o autorce dowiecie się z bio poniżej.
Natalia
Jestem studentką trzeciego roku dziennikarstwa, która próbuje stawiać pierwsze samotne kroki w swoim zawodzie. Kocham podróżować! Tą miłością zaraziłam się podczas wyścigu autostopowego organizowanego co roku w moim mieście. Wolność, jakiej wtedy doświadczyłam uświadomiła mi, że mogę udać się praktycznie wszędzie, a świat jest tak kolorowy, że szkoda spędzić całe życie w jednym miejscu. Dlatego spisuję sobie wszystkie miejsca warte odwiedzenia i mam nadzieję, że kiedyś uda mi się je zobaczyć na własne oczy. W wolnych chwilach pomagam przyjaciółce w prowadzeniu bloga pudrowo.pl,