Jakie kwiaty na Dzień Kobiet?

Jakie kwiaty na dzień kobiet? | Polenka.pl

Kwiaty są jednym z najczęściej wybieranych prezentów na Dzień Kobiet. Bukiet jest bardzo miłym, ale niezobowiązującym upominkiem. Sprawia dużą radość obdarowanej, a przy okazji staje się piękną dekoracją wnętrza. Wybór jest ogromny, ale wielu panów nadal nie wie jakie kwiaty wybrać. Piękne róże, tradycyjne goździki lub tulipany, a może coś zaskakującego? W tym wpisie podpowiem na co zwrócić uwagę przy wyborze kwiatowych prezentów.

Całe szczęście Dzień Kobiet coraz rzadziej kojarzy się z okresem PRL-u i z charakterystycznym czerwonym goździkiem. Ja lubię to święto, ponieważ mam wiele miłych wspomnień z nim związanych. W szkole podstawowej i gimnazjum otrzymywałam zazwyczaj jeden kwiat i był to tulipan lub róża, a czasem zdarzał się nawet mały upominek. Uwielbiam kwiaty, dlatego każdy bukiet sprawia mi ogromną radość.

Jakie kwiaty na dzień kobiet? | Polenka.pl

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet?

Przede wszystkim prezent powinien sprawić przyjemność obdarowanej osobie, dlatego przy jego wyborze powinniśmy kierować się tym, co dana osoba lubi lub co jej się podoba. Kwiaty dobiera się także pod względem charakteru. Spokojne, romantyczne kobiety bardzo często lubią stonowane, pastelowe bukiety. Natomiast paniom o bardziej zadziornym i energicznym charakterze mogą spodobać się mocniejsze kolory i nietuzinkowe połączenia kwiatów. Do prezentu można dołączyć mały liścik z miłym słówkiem.

Kwiaty dla dziewczyny

Jeśli chcesz obdarować dziewczynę z którą jesteś dość krótko – lub z którą chciałbyś być – to wystarczy jeden kwiat i może być to goździk lub tulipan, które od dawna kojarzą się z Dniem Kobiet. Bardziej zobowiązująca będzie róża, a zwłaszcza w czerwonym kolorze. Jeśli mężczyzna chce wyjawić swoje uczucia, najlepszym wyborem będzie ładny bukiet. Prawie każda kobieta szybko odczyta jego przekaz.

Kwiaty dla narzeczonej i żony

Dla ukochanej najlepiej wybrać kwiaty, które symbolizują miłość, wierność i fascynację. Oczywistym wyborem będą zatem czerwone róże, symbolizujące gorące uczucie lub pomarańczowe podkreślające fascynację. Świetnie sprawdzą się także czerwone lub różowe tulipany. Jeśli jednak zależy nam na poprawie humoru obdarowanej osoby, to można pokusić się o bukiet z wielu gatunków kwiatów w różnych kolorach.

*Kwiaty to idealny prezent na wiele okazji, ale trzeba pamiętać, że cieszą jeszcze bardziej bez okazji.

Jakie kwiaty dla narzeczonej i żony? | Polenka.pl

Kwiaty dla mamy lub teściowej

Dobrym rozwiązaniem będzie jasny, pastelowy bukiet z mieszanką różnych kwiatów. Z pewnością sprawi ogromną radość osobie, której wręczymy kwiaty, a przy okazji pięknie ozdobi wnętrze. Dobrym wyborem będzie także bukiet z różowych róż, które będą wyrazem podziękowania, wdzięczności i przyjaźni. Świetnie sprawdzą się także goździki lub tulipany w tym samym kolorze.

*Wiele florystek podkreśla, że liczba kwiatów powinna być nieparzysta. Oczywiście chodzi o kompozycje z takich samych kwiatów, na przykład tylko z czerwonych róż. Liczby parzyste są wykorzystywane we florystyce pogrzebowej. Zasada ta nie obowiązuje przy dużej kompozycji np. z okazji jubileuszu lub rocznicy ślubu.

 

Znaczenie kwiatów

Najczęściej wybieramy kwiaty, które nam się podobają. Współcześnie nie przywiązuje się aż tak dużej uwagi do symboliki roślin jak kiedyś. Jednak trzeba pamiętać, że niektóre z nich mają swoje znaczenie, nawet negatywne. Poniżej wymieniłam najczęściej wybierane kwiaty.

Róża – od wieków była symbolem silnej miłości, a także szczęścia i radości.

Tulipan – jest oznaką sympatii. W kolorze czerwonym jest wyznaniem miłości, natomiast żółty zwiastuje kruchą miłość, która prawdopodobnie niedługo się skończy.

Piwonia – to symbol czystości i dobrobytu.

Jaskry – oznaczają bogactwo, dawniej z płatków tego kwiatu wróżono, czy warto zaangażować się w uczucie.

Goździk – jego znaczenie zależy od koloru, czerwony oznacza podziw, a różowy pamięć o obdarowanej osobie.

 Jakie kwiaty kupić na Dzień Kobiet? | Polenka.pl

Znaczenie kolorów

Pomocna może być także znajomość znaczenia kolorów. Warto je znać, ale przy wyborze barw najpierw trzeba kierować się tym, czy dana osoba lubi ten kolor. Jeśli jej ulubionym kolorem jest żółty, to nie warto z niego zrezygnować tylko dlatego, że jego znaczenie może być odebrane mało pozytywnie.

Czerwony – to kolor miłości, dlatego kwiatami w tym kolorze obdarowujemy osoby, które kochamy. Może to być narzeczona, żona i matka. Czerwony to także kolor pożądania oraz namiętności.

Różowy – kojarzy się z romantycznością, kobiecością, delikatnością i wdziękiem. Kwiaty w tym kolorze są wyrazem wdzięczności i podziwu, a także podkreślają urok obdarowanej osoby.

Biały – oznacza czystość, niewinność i szczerość. Wręczając kwiaty w tym kolorze, wyrażamy nasze szczere uczucia.

Niebieski – to kolor symbolizujący spokój, stabilność, pewność siebie, lojalność i bezpieczeństwo. Kojarzy się bardzo pozytywnie.

Fioletowy – symbolizuje luksus, elegancję, przepych, ale także może kojarzyć się ze smutkiem lub żałobą.

Pomarańczowy – kojarzy się z młodością, kreatywnością, zabawą i entuzjazmem. Kwiaty w tym kolorze symbolizują dokładnie te same wartości. Mogą oznaczać także chęć zrobienia kolejnego kroku i fascynacji obdarowaną osobą. Są czymś pomiędzy kolorem czerwonym symbolizującym miłość, a żółtym kojarzonym z radością i przyjaźnią.

Żółty – ten kolor ma wiele znaczeń. Jego pozytywna strona symbolizuje radość, ciepło, pozytywność, a z drugiej strony może oznaczać zazdrość, fałsz, tchórzliwość czy zdradę.

Kiedy połączymy ze sobą kwiaty w bukiecie, to kolory przestają mieć znaczenie.

Jakie kwiaty dla dziewczyny? | Polenka.pl

Na koniec musze wspomnieć o poprawnym wręczaniu kwiatów, o którym wiele panów zapomina. Zarówno bukiet, wiązankę, jak i jeden kwiat zawsze wręcza się pąkami do góry. Należy ściągnąć ochronne opakowanie (papier, celofan).

Zapomniałam dodać, że kwiaty powinny być żywe! Te sztuczne wykorzystywane są raczej do dekoracji, najczęściej przez starsze osoby w dniu 1 listopada.


Pozostałe wpisy na blogu o kwiatach:

Po co kupować kwiaty? I tak zwiędną!

Jak przedłużyć świeżość kwiatów?

5 powodów, dla których warto kupić kwiaty bez okazji


Dziewczyny, jakie prezenty dostajecie najczęściej na Dzień Kobiet?

Close