Kreatywnie, czyli jak?

Kreatywnie, czyli jak? | Polenka.pl

Co łączy Steve’a Jobsa, Billa Gatesa czy Elona Muska? Odpowiedź jest prosta, to kreatywność, która jest jedną z najbardziej pożądanych cech w dzisiejszym świecie. Takie wybitne osoby posiadają ogromną wiedzę z dziedziny, w której tworzą, jednak to właśnie kreatywność jest cechą, która wysuwa się na pierwszy plan kiedy o nich pomyślimy. Co zatem kryje się pod tą nazwą? Czy każdy z nas ma takie umiejętności czy otrzymują je tylko wybrańcy?

Mówiąc w skrócie kreatywność to zdolność nieszablonowego myślenia, kreowania nowych idei oraz bardzo często kwestionowanie schematów. Nie jest ona talentem ani żadnym przywilejem, który otrzymują jedynie geniusze. Kreatywność to umiejętność, którą posiada każdy człowiek, ale nie każdy dba o to, aby ją rozwijać. Stare powiedzenie mówi, że “nieużywany organ zanika” i niestety podobna sytuacja może spotkać naszą kreatywność.

Kreatywnie, czyli jak? | Polenka.pl

Kiedyś znalazłam bardzo ciekawy cytat, który w pełni oddaje istotę rzeczy:

“Nie można zużyć kreatywności. Im więcej z niej korzystasz, tym więcej jej masz.”

Maya Angelou

Kreatywne myślenie trzeba ciągle ćwiczyć i rozwijać, inaczej wypracowane przez nas wzorce będą z czasem zanikać. Największym wrogiem naszej wyobraźni i kreatywności jest lenistwo, dlatego musimy dbać o to, aby uczyć się nowego spojrzenia na rzeczywistość. Zdaję sobie sprawę, że zmiana sposobu widzenia świata nie jest łatwa, ale można się tego nauczyć. W dodatku korzyści z twórczego myślenia wykraczają daleko poza szybkie i kreatywne rozwiązywanie problemów.

Każdy z nas na wstępie otrzymał cząstkę kreatywności, którą później rozwijał w dzieciństwie wymyślając niestworzone historie i organizując ciekawe zabawy. W dorosłym życiu dajemy sobie pozwolenie na kierowanie się utartymi schematami i tym samym ograniczamy nasze twórcze myślenie.

Kreatywnie, czyli jak? | Polenka.pl

Jak zwiększyć swoją kreatywność?

Przede wszystkim powinniśmy ciągle zdobywać nową wiedzę, próbować nowych rzeczy i przestać myśleć schematami. Po prostu trzeba puścić wodze naszej wyobraźni i nie obawiać się tego, że będziemy poddani krytyce. To także świetna okazja, aby zacząć przekraczać własną strefę komfortu i odrzucić  przyzwyczajenia, z których nie do końca jesteśmy zadowoleni.

Kreatywność można rozwijać w różny sposób. Istnieje wiele prostych ćwiczeń, które nie tylko wspomagają twórcze myślenie, ale także dają ogromną frajdę. Wystarczy rozpocząć od zadawania sobie dziwnych i często abstrakcyjnych pytań np. wymień trzydzieści zastosowań saszetki po herbacie ekspresowej. Albo być bardziej uważnym i zwracać uwagę na otoczenie np. szukać liter w przedmiotach (litera H w oparciu kuchennego krzesła). Możesz także stworzyć coś nowego i zabawnego z przedmiotów, które leżą na twoim biurku.

Na koniec chyba najważniejsze – daj sobie szansę i nie zrażaj się! Jak mówi Mary Lou Cook kreatywność to także eksperymentowanie, ryzykowanie, dobra zabawa, ale i również popełnianie błędów.

Kreatywnie, czyli jak? | Polenka.pl

Na blogu znajdziecie wiele wpisów z cyklu kreatywnie. Poniżej przedstawiam najczęściej czytane:

Kreatywne sposoby na nudę

Jak nauczyć się ładnie pisać?

Rękodzieło – moja największa pasja

Jak nauczyć się rysować?


Już wkrótce na blogu pojawi się kreatywne wyzwanie!

Jestem ciekawa jak się ma wasza kreatywność. Dbacie o nią, rozwijacie, a może zaniedbujecie?

Close