
Żywe kwiaty to według mnie jedna z najpiękniejszych ozdób wnętrza, choć nie najtańsza i nie najtrwalsza. Co zrobić, aby cieszyć się nimi jak najdłużej? Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam na wpis.
Kupując kwiaty w kwiaciarni nie zawsze mamy gwarancję, że są one świeże i dobrej jakości. Dlatego przed zakupem obejrzyj liście, płatki i łodygi. Sygnałem ostrzegawczym mogą być czarne plamy na łodydze, zwiędnięte liście oraz wysuszone brzegi płatków. Najlepiej kupować kwiaty z pąkami w połowie rozwiniętymi; zbyt małe pąki mogą się nie otworzyć, a te za bardzo otwarte mogą szybko opaść.
Jak przedłużyć świeżość kwiatów?
Podcinanie łodyg
Przed włożeniem bukietu do wody podetnij łodygi pod skosem (im twardsza łodyga, tym większy skos). Taki zabieg zwiększa powierzchnię pobierania wody i otwiera wiązki przewodzące. Najlepszy będzie ostry nóż lub specjalny sekator do miękkich łodyg. Zwykłe nożyczki nie sprawdzają się najlepiej, ponieważ miażdżą strukturę łodygi. W ostateczności możesz je wykorzystać.
Co z kolcami i liśćmi?
Jeśli kupujesz gotowy bukiet, to masz problem z głowy, ponieważ łodygi pozbawione są zazwyczaj liści i kolców. Jeśli jednak będziesz przygotowywać bukiet własnoręcznie, to musisz oczyścić wszystkie łodygi do 1/3 długości rośliny. Usuwamy wszystkie liście, kolce i pąki, które miałyby się znaleźć w wodzie. Zapobiega to gniciu i rozwojowi bakterii. Jeśli kwiat posiada wiele rozgałęzień i maleńkich pąków, to także je odrywamy.
Naczynie
Dopasuj flakon do wysokości kwiatów, a także do ich objętości. Następnie dokładnie umyj naczynie, w którym będą stały. W tym celu możesz wykorzystać płyn do mycia naczyń, a także środek dezynfekujący np. Domestos (w małej ilości). W ten sposób pozbędziesz się bakterii, które atakują kwiaty i skracają ich świeżość.
Woda
Jeśli włożysz kwiaty do lodowatej wody, mogą one doznać szoku termicznego. Woda powinna mieć temperaturę taką samą jak pomieszczenie, w którym będą stały (temperatura dostosowana do otocznia).
Dużym błędem jest nalewanie wody po sam brzeg wazonu. Łodygi powinny być zanurzone od 1/3 do połowy wysokości.
Wodę najlepiej wymieniać codziennie, ponieważ spowolnimy w ten sposób rozwój bakterii, które zatykają wiązki przewodzące. Przy wymianie wody warto przemyć naczynie. Jeśli masz specjalną odżywkę, to wodę możesz wymieniać co kilka dni.
Gdzie stawiać kwiaty?
Kwiaty cięte nie potrzebują dużo światła, dlatego najlepiej ustawić je w mało słonecznym miejscu. Należy unikać także przeciągów. Jeśli postawisz bukiet obok drzwi wejściowych, to dużo szybciej starci swą świeżość. Im niższa temperatura pomieszczenia – tym lepiej. W kwiaciarni róże przechowywane są w temperaturze od 6 do 8 stopni. W naszym mieszkaniu nie możemy sobie na to pozwolić, ale najlepiej znaleźć miejsce z dala od źródła ciepła np. grzejnika.
Przedłużanie świeżości kwiatów z ogródka
Odpowiednia pora cięcia wpływa na trwałość kwiatów z ogródka. Najlepiej ścinać kwiaty wieczorem, ponieważ posiadają wtedy dużo substancji odżywczych. Odpowiednią porą jest także poranek – niższa temperatura zapewni im świeży wygląd. Nigdy nie zbieraj kwiatów w południe! Posiadają one wtedy najmniej wody, dlatego bardzo szybko zwiędną.
Rośliny z ogródka różnią się od tych hodowanych przez specjalistów, dlatego przed włożeniem do wazonu warto je zaparzyć. Po przycięciu wystarczy włożyć łodygi na 10 sekund do wrzątku (poziom ok. 1 cm). Następnie odłożyć do wystudzenia, podciąć łodygi i włożyć do wazonu. Pąki i liście można okryć szmatką, która ochroni je przed parą.
Jak ożywić więdnące kwiaty?
Kiedy kwiaty zaczynają powoli więdnąć, nie oznacza to, że trzeba je wyrzucić. Można je jeszcze odratować domowymi sposobami.
Skróć łodygi o połowę, następnie zaparz je we wrzątku. O tym jak zaparzać kwiaty pisałam w punkcie wyżej. Zwiędłym kwiatom pomaga także kąpiel w zimnej wodzie. Naklej do wanny zimnej wody, rozłóż w niej kwiaty i pozostaw na kilka godzin. Następnie włóż do wazonu z wodą o odpowiedniej temperaturze.
Wszystkie osoby zainteresowane florystyką zapraszam do działu KWIATY. Znajdziecie tam sposoby układania bukietów i plecenia wianków.
Jestem ciekawa czy Wy także dbacie o kwiaty. Macie swoje sposoby na przedłużenie trwałości?