Jak nauczyć się rysować?

Jak nauczyć się rysować?

Chcesz nauczyć się rysować, ale nie wiesz od czego zacząć? Albo, co gorsza, myślisz, że jesteś zupełnym beztalenciem, a pięciolatek rysuje lepiej od Ciebie? Nie martw się! Wcale nie jest tak źle. Być może kryjesz w sobie niesamowity potencjał, który trzeba po prostu obudzić. 

Jak nauczyć się rysować?

Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta: ZACZNIJ RYSOWAĆ! Rysuj codziennie i bądź konsekwentny. Początkowo może Ci się wydawać, że twoje prace są nieudane, ale pamiętaj, że nawet najwięksi artyści zaczynali w podobny sposób. Każdy rysunek, nawet ten zły jest niezwykle ważny w procesie uczenia się.

Kup szkicownik i noś go ze sobą. Szkicuj każdego dnia, kiedy tylko będziesz miał wolną chwilę. W parku, w pracy, na uczelni – zobacz ile ciekawych tematów Cię otacza. Uwiecznij je!

Jak nauczyć się rysować? Czerp inspiracje z otoczenia
Moje rysunki (2008-2010)

 

Bądź dzieckiem!

Dzieci czerpią niesamowitą radość z rysowania, a ich pomysły na to, co narysować nigdy się nie kończą. Spontanicznie przenoszą na papier wytwory swojej wyobraźni. Kiedy dany pomysł im się znudzi – zostawiają go i realizują nowy. Nie analizują swojej twórczości pod względem stylistyki, poprawności, czy umiejętności posługiwania się danym narzędziem. Ich twórczość jest szczera, ale co najważniejsze wypełniona emocjami. Zacznij rysować jak dziecko – nie zniechęcaj się, że coś nie wyszło, że nie wygląda jak w rzeczywistości. Wrzuć na luz! Spróbuj czerpać z tego dziecięcą radość i pamiętaj, że trening czyni mistrza.

Rysunki z wczesnego dzieciństwa
Rysunki wykonane w wieku 4 lat. Pisałam w odbiciu lustrzanym od prawej strony do lewej

 

Nauka rysowania z książki

W wielu książkach znajdziesz informacje o tym jak szkicować oraz co to jest światłocień, kompozycja i perspektywa. Możesz zobaczyć jak rysować dany element krok po kroku. Pamiętaj jednak, że w książce autor przedstawia własny sposób rysowania. Staraj się nie przerysowywać, ponieważ nie ma jednego poprawnego stylu. Przeczytanie książki nie wystarczy. Rysunku nauczysz się rysując, a nie czytając.

Czy warto iść na kurs rysunku?

Rysowanie pod okiem doświadczonej osoby jest o wiele łatwiejsze. Bardzo pomocne są wskazówki, a także konstruktywna krytyka, która podpowie co poprawić i nad czym ćwiczyć. Wybierz odpowiedniego nauczyciela z doświadczeniem. Ucz się od najlepszych – chyba nie chcesz nieświadomie powielać błędów? Wadą takiej współpracy może być także narzucenie stylu przez nauczyciela. Opierając się na twórczości innych osób i odtwarzając podobny sposób rysowania możemy zatracić własny niepowtarzalny styl. Pamiętaj, aby nie kopiować. Szukaj swojego stylu i chroń go!

Czy warto iść na kurs rysunku?
Prace z martwą naturą

 

Doodling – kreatywne bazgrolenie

Na koniec zostawiłam mój ulubiony styl rysowania. Doodling to nic innego jak tworzenie szybkich rysunków np. podczas wykładu czy rozmowy telefonicznej. Mogą one przedstawiać jakieś przedmioty, a może to być zupełna abstrakcja. W doodlingu chodzi o czerpanie przyjemności z rysowania i sam proces tworzenia. Nie trzeba starać się uchwycić odpowiedniej kompozycji i perspektywy.

Doodle. Jak rysować sukulenty?

Moje notatki od zawsze pokryte były bazgrołami, które ułatwiały mi zapamiętywanie. Na zajęciach z historii sztuki bardzo przydatna jest pamięć wzrokowa, dlatego oprócz notowania przerysowywałam najważniejsze obiekty i zabytki.

Doodling - kreatywne bazgrolenie
Notatki pokryte bazgrołami z 2009 i 2011 roku

We wpisie nie umieściłam żadnego magicznego sposobu na rysowanie.  Moim zdaniem trzeba zacząć rysować, wybrać odpowiednie tematy, materiały i format, a także uczyć się obserwacji przedmiotów.

Lubicie rysować? Może macie swój sposób na naukę rysunku? 


Wszystkich zainteresowanych rysowaniem odsyłam do wcześniejszego wpisu: Jak rysować z wyobraźni oraz Co narysować.

Close