Co narysować? Inspiracje na codzienne rysunki

Co narysować? Inspiracje na codzienne rysunki

Nie masz pomysłu co narysować? Spokojnie, ten problem zdarza się także osobom, które rysują często, a nawet zawodowo. Czasem wynika to z braku motywacji, albo po prostu z braku pomysłu i inspiracji. Siedzenie nad pustą kartką i rozmyślanie o tym, co naszkicować potrafi męczyć i niestety demotywować. Najlepszym rozwiązaniem jest podniesienie głowy i rozejrzenie się dookoła. Wbrew pozorom nasze otoczenie skrywa wiele ciekawych tematów i obiektów do narysowania – trzeba jedynie umieć je dostrzec. Jak to zrobić? Właśnie o tym będzie ten wpis.

Rysowanie to bardzo kreatywna czynność, a w dodatku świetny sposób na relaks, oczyszczenie umysłu i odstresowanie. Bardzo lubię tworzyć rysunki od niechcenia, tzw. doodling. Zdarza się, że czasem nawet na takie bazgroły nie mam pomysłu, ale w takiej sytuacji zawsze działa u mnie jedno rozwiązanie. Na czystej kartce zaczynam rysować szybkie szlaczki, pętelki i linie. Nie zastanawiam się nad tym, po prostu wypełniam kartkę. Zawsze po krótkiej chwili moja ręka sama zaczyna rysować jakiś przedmiot z otoczenia, np. gumkę do mazania, która leży obok. Później pojawia się coraz więcej pomysłów. Jestem ciekawa czy ta metoda sprawdzi się także u Was.

Co narysować? Lista rzeczy do narysowania

Poniżej przedstawiam resztę sposobów na odnalezienie inspiracji.

Rozejrzyj się

Jeśli dopiero zaczynasz swą przygodę z rysunkiem, to dobrym tematem do uwiecznienia na papierze będzie twoje otoczenie. Spójrz na swoje biurko. Co na nim widzisz? Wybierz ciekawy przedmiot i narysuj go. Może być to kubek z herbatą, rozsypane długopisy, stos książek i zeszytów, a także smartfon czy komputer. Świetnym obiektem do ćwiczeń jest także twoja dłoń. Obok kartki połóż rękę, którą nie piszesz i spróbuj ją narysować. Zobacz ile możliwości daje.

Z wyborem odpowiedniego kadru łatwiej będą miały osoby, które fotografują. Kiedy chcesz zrobić zdjęcie zazwyczaj patrzysz przez wizjer aparatu lub na wyświetlacz telefonu. W ten sposób wybierasz kompozycję zdjęcia – to Ty decydujesz czy dany obiekt będzie dominował na pierwszym planie, albo czy w kadrze będzie jedynie maleńkim przedmiotem obok wielu innych. Z rysunkiem jest identycznie – spróbuj spojrzeć na przedmioty, które chcesz narysować jak przez wizjer i zamknij je w obrębie kartki.

 

Wyjdź na zewnątrz

Często w naszym otoczeniu jest dużo rozpraszaczy np. włączony telewizor lub radio, głośni współlokatorzy, o smartfonie i komputerze nie wspominając. Ciekawym doświadczeniem będzie wyjście na zewnątrz. Najlepiej wybrać dość spokojne miejsce – może to być ogródek, park, łąka czy las. Spójrz na to co Ciebie otacza i spróbuj to narysować. Temat możesz różnie potraktować – albo narysować krajobraz lub skupić się na detalach np. roślin. Kiedy nie możesz wyjść z domu, to zerknij przez okno i uwiecznij swój widok.

 

Bądź ciekawy

Nasze otoczenie jest niezwykle ciekawe, trzeba się tylko dobrze przyjrzeć. Zwróć uwagę na materiał z jakiego zrobione są przedmioty, na ich fakturę, a także nadruki i kolory. Sprawdź jak pada światło – gdzie są rozbłyski, a gdzie jest cień. Zwykły przedmiot można przeanalizować na wiele różnych sposobów i na tyle sposobów można go narysować.

Podejmij wyzwanie

Na rozrysowanie genialnie działają kreatywne wyzwania, które polegają na tworzeniu rysunków każdego dnia przez określony czas (zazwyczaj miesiąc lub 2 tygodnie). Dodatkowym ułatwieniem jest lista tematów do narysowania. W każdym dniu trzeba opracować jedno zadanie. Brałam udział już w kilku takich wyzwaniach i mogę śmiało powiedzieć, że świetnie wpływają na wyrobienie własnego stylu. Teraz biorę udział w kreatywnym wyzwaniu (#kreatywnewyzwanie), które zorganizowała Kasia z bloga Zenja.

Rysowanie - kreatywne wyzwanie

Dla ułatwienia przygotowałam listę tematów do narysowania. W niektórych zadaniach trzeba naszkicować jakiś przedmiot z otoczenia, do niektórych trzeba użyć wyobraźni, a w innym można coś odrysować. Zajrzyjcie poniżej.

Lista pomysłów do narysowania

1. Twój ulubiony kubek z herbatą lub kawą

2. Widok z okna

3. Twoja dłoń

4. Śniadanie lub kolacja

5. To, co teraz widzisz przed sobą

6. Postać z ulubionej bajki

7. Narysuj zamiast zrobić zdjęcie na instagram

8. Ulubione buty

9. Roślina doniczkowa

10. Pies w butach siedzący na fotelu


Więcej o rysunku przeczytasz tutaj:

Jak nauczyć się rysować?

Jak rysować z wyobraźni?

Kreatywne sposoby na nudę

Który punkt z chęcią narysujecie?

Close