Brzydki świąteczny sweter. Dlaczego warto go mieć?

Brzydki świąteczny sweter. Dlaczego warto go mieć?

Pamiętacie scenę z “Dziennika Bridget Jones”, kiedy podczas świątecznej imprezy Pan Darcy ma na sobie kiczowaty sweter z reniferem? Wszyscy goście byli ubrani raczej elegancko, oczywiście oprócz Bridget, która “założyła dywan”. Wracając do Darcy’ego – patrząc na niego można by powiedzieć: “Ale obciach, jak on mógł założyć coś takiego”. No właśnie…

Wszyscy wiemy, że takie sweterki są bardzo kiczowate i nie wyglądamy w nich najlepiej. Liczymy się także z tym, że możemy być obiektem żartów, a i tak chętnie je nosimy. Ba, nawet wybieramy ten najbrzydszy! Dlaczego zatem świąteczne swetry są tak popularne?

Tradycja brzydkich świątecznych swetrów

Tradycja brzydkich świątecznych swetrów

Dawno, dawno temu takie sweterki dziergały zazwyczaj babcie dla swoich wnucząt. Był to rodzaj prezentu, który bardzo często pojawiał się pod choinką. Nie był to wtedy najlepszy upominek – nosiło się go raczej w domowym zaciszu, aby nie sprawić żalu bliskiej osobie. Duża popularność przyszła dopiero w latach 80., które nie są uznawane za najlepszy okres mody. Brzydkie swetry idealnie wpisały się w estetykę tych lat i dlatego pojawił się na nie ogromny popyt. Coraz więcej gwiazd zaczęło pokazywać się w brzydkich pulowerkach, które były zdobione świątecznym motywem. Największe domy mody podchwyciły trend i wprowadziły podobne swetry do własnego asortymentu.

Później świąteczna moda minęła i była uznawana za obciach minionych lat, które były nasycone kiczem. Swetry budziły skrajne emocje, a noszenie ich było oznaką bezguścia. Dopiero po 2000 roku nastąpił największy boom. Cztery lata temu organizacja “Save the childrens” wykorzystała tradycję w dobrym celu. Stworzono grudniową akcję, podczas której wolontariusze ubrani w odpowiednie pulowerki chodzili po ulicach miast i zbierali środki na pomoc dzieciom. Zbiórki przeprowadzane są także w szkołach, biurach czy sklepach. Ta tradycja jest tak bardzo popularna, że w 2012 roku ustanowiony został Dzień Brzydkiego Świątecznego Swetra, który przypada na trzeci piątek grudnia każdego roku. Organizowane są także tematyczne imprezy, podczas których wybierany jest najbrzydszy świąteczny sweter.

Dlaczego warto nosić brzydki świąteczny sweter?

Dlaczego warto nosić brzydki świąteczny sweter?

W dzisiejszych czasach staramy się być jak najlepsi i dążymy do perfekcji. Często próbujemy dostosować się do otoczenia, a jeśli chcemy się wyróżnić, to raczej w bardzo pozytywny sposób. Tradycja brzydkich sweterków pozwala nam na chwilę swobody oraz radości. Nie czujemy się tak bardzo skrępowani jak w eleganckim ubraniu, a to sprzyja pozytywnej atmosferze. W dodatku takie swetry trochę przypominają ubrania z naszego dzieciństwa. Pamiętacie te krzykliwe kolory i śmieszne nadruki? Wkładając świąteczne swetry możemy wrócić do wspomnień z wczesnych lat i poczuć się jak dzieci. Nabieramy większego luzu i nie dystansujemy się tak bardzo.

Ktoś może powiedzieć, że to komercjalizacja świąt i po części tak jest. Raporty pokazują, że świąteczne swetry z zabawnymi motywami są największym trendem sezonu. W porównaniu do poprzedniego roku ich sprzedaż wzrosła aż o 30%. Jednak jeśli sprawia nam to przyjemność i poprawia humor to dlaczego nie? Przecież każdy wie, że im więcej uśmiechu tym lepiej. Uważam, że właśnie takie niedoceniane, czasem mało znaczące momenty składają się na nasze ogólne szczęście i dobry nastrój.

Kiczowaty sweter z bałwanem

A Ty, masz już swój świąteczny sweter?

Close