5 powodów, dla których warto kupić kwiaty bez okazji

Dlaczego warto kupować kwiaty?

Istnieje takie powiedzenie, że “kwiaty są pozostałością raju na ziemi”. Jest w tym wiele racji, ponieważ rośliny, a zwłaszcza te piękne okazy mają bardzo pozytywny wpływ na człowieka. Ich niezwykła moc znana jest od wieków. Co takiego mają w sobie, że je tak lubimy?

Kwiaty są piękne i cudownie pachną, dlatego zazwyczaj wybieramy je instynktownie. Warto wiedzieć, że rośliny silnie oddziałują na nasz organizm swym zapachem, kolorem, wyglądem, a także aurą, która zmienia nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne.
5 powodów, dla których warto kupić kwiaty bez okazji

Zobacz, dlaczego warto otaczać się kwiatami na co dzień!

1. Poprawiają samopoczucie

Kwiaty mają wpływ na nasze uczucia i nastroje. Nie chodzi tutaj tylko o ich piękno, które cieszy oczy, ale przede wszystkim o zapach. Węch jest jednym z naszych najstarszych zmysłów. Zapachy przetwarzane są w mózgu przez układ limbiczny, odpowiedzialny za emocje i wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. To właśnie endorfiny wprawiają nas w doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie.

Twierdzenie to zostało udowodnione naukowo. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Rutgersa w New Jersey potwierdziły, że kwiaty dają poczucie szczęścia, zadowolenia i spokoju, a także wpływają na pozytywny odbiór rzeczywistości.

Jakie kwiaty do salonu?

2. Pobudzają lub uspokajają

Chińscy uzdrowiciele od wieków wierzyli w niezwykłą moc kwiatów, dlatego “flower power” to coś więcej niż slogan ruchu z lat 60. Cały sekret tkwi w zapachu, a także kolorze kwiatu i tak na przykład czerwona róża pobudza do działania, irys w odcieniach indygo uwalnia umysł od strachu i obaw, słoneczniki poprawiają nasz optymizm, niebieski hiacynt pomaga odpocząć i spać spokojnie, a fioletowy bez zmniejsza stres i tłumi głód.

3. Uczą współczucia i łagodzą ból

Osoby, które otaczają się kwiatami są bardziej współczujący i życzliwi dla innych. Co więcej, kwiaty pomagają chorym w szybszym powrocie do zdrowia. Zauważono, że przyspieszają gojenie się ran, a także zmniejszają narzekanie i zużycie leków przeciwbólowych. W niektórych szpitalach zakładane są specjalne ogrody, w których wypoczywają pacjenci.

Zobacz, dlaczego warto otaczać się kwiatami na co dzień!

4. Upiększają codzienność

Kwiaty są idealną dekoracją i uzupełnieniem każdego wnętrza. Będą dobrze wyglądały w salonie, a także w jadalni i w kuchni. Warto stawiać je tam gdzie najczęściej przebywamy i rozpoczynamy dzień. Dzięki nim dom staje się bardziej przyjazny, a jego domownicy mają znacznie lepszy humor.

Przeprowadzono badanie, w którym uczestnicy zostali poproszeni o to, aby stawiać świeże kwiaty obok łóżka. Okazało się, że osoby te chętniej wstawały i z pozytywnym nastrojem rozpoczynały swój dzień.

5. Zachęcają do utrzymania porządku

Nawet najpiękniejszy bukiet nie zakryje kurzu i bałaganu. Kwiaty zachęcają do utrzymania porządku, ponieważ najlepiej prezentują się w czystym i zadbanym pomieszczeniu.

Wiosenny bukiet kwiatów. Polenka - blog DIY
Kwiaty od wieków są częścią ludzkiego życia. Towarzyszą nam w chwilach radosnych, ale także tych smutnych. Współczesny styl życia jest bardzo intensywny, często pojawia się stres i spadek nastroju. Pamiętajmy, że natura pod postacią kwiatów daje nam prosty sposób na poprawę naszego zdrowia emocjonalnego. Warto zatem znać ich wartość i jak najczęściej otaczać się nimi.


 

Jeśli lubicie kwiaty, zajrzyjcie do innych wpisów z tej tematyki: KWIATY.

Kto z Was kupi lub zrobi piękny bukiet na ten tydzień? 

Close