Robótki ręczne to joga dla mózgu!

Robótki ręczne to joga dla mózgu!

Albert Einstein kiedyś zdradził, że lubi robótki ręczne. Wspomniał, że pomagają oczyścić i wyciszyć jego umysł. Kto wie, może bez rękodzieła nie stworzyłby teorii względności z wzorem E=mc. Manualne hobby to nie tylko zajęcie, które sprawia nam radość. Okazuje się, że wiele technik rękodzielniczych działa na nas jak joga dla mózgu. Takie prace obniżają poziom stresu, stabilizują ciśnienie, regulują tętno, a także aktywują obszary mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie spokoju

Jestem w środku sesji, książki i notatki czekają, żeby do nich jeszcze raz zerknąć, a ja jak zwykle zabieram się za wyszywanie lub robienie biżuterii.

Mój stały numer! Robiłam tak nawet w podstawówce i gimnazjum. Rodzice patrząc na moje krzywe i brzydkie szaliki, sugerowali naukę. Przyglądając się temu z boku, takie działania mogą się wydawać bezsensowne. Ale nic bardziej mylnego!

W sytuacjach stresujących rękodzieło jest dla mnie wentylem, który pomaga pozbyć się lęku i kotłujących się myśli. Zawsze miałam sobie za złe, że w chwili kiedy powinnam skupić się na danym problemie, zabierałam się za jakieś robótki ręczne. Teraz wiem, że było to świetne rozwiązanie.

Robótki ręczne to joga dla mózgu!

Co może być jogą dla mózgu?

Jogą dla mózgu są wszystkie prace manualne, które składają się z powtarzalnych czynności. Będą to robótki ręczne wymagające skoncentrowania na danej technice, skupienia na wzorze i powtarzania danego schematu. Takie czynności są jak mantra – wprowadzają nas w magiczny trans, czyli chwilę odprężenia. Ten stan jest bardzo podobny do tego, który odczuwamy podczas medytacji czy jogi.

Manualne hobby to także doskonały sposób na poprawę koncentracji i rozwijanie kreatywności. Prace manualne są bardzo często elementem terapii, leczenia depresji, stresu pourazowego, a nawet stanowią część rehabilitacji.

Szydełkowanie i druty

Szydełkowanie można porównać do medytacji – podczas pracy powtarzamy sekwencję tych samych czynności. Koncentrowanie się na wzorze, liczenie oczek i monotonne powtarzanie tego samego ruchu pozwala uspokoić myśli i nas wycisza. Udowodniono naukowo, że dzierganie obniża poziom stresu, a także sprawia, że w mózgu uwalniają się hormony szczęścia, czyli serotonina i dopamina.

Szydełkowanie - joga dla mózgu

Tkanie makatek

Tkanie na krośnie to technika, do której wracam najchętniej. Pozwala mi ona zupełnie oderwać się od codziennych, domowych spraw i pomaga wyciszyć moje myśli. Podczas pracy koncentruję się na włóczce, osnowie i wzorze, który chcę wypleść. Bardzo polecam tę technikę, ponieważ nie jest tak trudna na jaką wyglada, a daje świetne efekty.

Jeśli zastanawiasz się jak się za to zabrać, to sprawdź ten wpis: jak zrobić kilim?

Tkanie makatek - zalety

Haftowanie

Haftowanie również wpływa bardzo pozytywnie na pracę naszego mózgu. Podobnie jak poprzednie techniki pomaga się zrelaksować i wyciszyć. Dodatkowo praca palców podczas haftowania zwiększa ilość połączeń między komórkami nerwowymi, a także poprawia pracę ośrodków, które odpowiadają za koordynację ruchową i wzrokową.

Haftowanie - joga dla mózgu

Dodatkowe zajęcia artystyczne

Doodle

Doodle to inaczej bazgroły, czyli rysunki tworzone na szybko i najczęściej nieświadomie. Tworzymy je zazwyczaj wtedy, kiedy się nudzimy np. na nudnym wykładzie lub podczas długiej rozmowy telefonicznej. Może się wydawać, że w tym momencie nie będziemy dobrze skoncentrowani na tym, co dociera do nas z otoczenia. Nic bardziej mylnego! Doodle pomaga lepiej zapamiętywać informacje, uzupełnia luki w myśleniu (które powstają podczas biernego słuchania) i daje wytchnienie od wszystkich wiadomości, które do nas napływają. W szkole bardzo często upomina się dzieciaki, które rysują w zeszycie. Zarzuca się im, że nie uważają na lekcji i nie koncentrują się na tym, co mówi nauczyciel. A tak naprawdę bazgrolenie pomaga nie jednej osobie. Przecież czasem ciężko wysiedzieć bezczynnie słuchając o czymś, co nas kompletnie nie interesuje.

Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: co to jest doodle i jak rysować? Znajdziesz tam również darmowy szablon, który możesz wypełnić swoimi bazgrołkami.

Doodle - co to jest

Kolorowanki

Kolorowanki dla dorosłych pozwalają się zrelaksować i obniżyć poziom stresu. Pomagają także w leczeniu bezsenności, stanu lękowego, depresji i wielu innych zaburzeń psychicznych. Pozornie dziecinne zajęcie wymaga skupienia, dlatego w łatwy sposób jesteśmy w stanie wyciszyć nasz natłok myśli.

Kolorowanki dla dorosłych posiadają więcej szczegółów od tych przeznaczonych dla dzieci. Dzięki temu jesteśmy w stanie dłużej utrzymać naszą uwagę. Mnogość i atrakcyjność wzorów jest niesamowicie interesująca dla naszego mózgu, dlatego bardzo często potrafimy się wyłączyć i malować na auto-pilocie.


Jak widzisz, robótki ręczne to nie tylko zajęcie dla starszych pań na emeryturze, z których można się podśmiechiwać. One wiedzą jak dbać i stymulować swój umysł. Robótki ręczne pozwalają się zrelaksować i wyrzucić z głowy kłębiące się myśli – czy nie brzmi to jak swojego rodzaju sposób medytacji?

Zapraszam do przejrzenia wpisów w kategorii KREATYWNOŚĆ. Znajdziesz tam informacje i wskazówki jak walczyć z perfekcjonizmem, jak znaleźć swoją pasję oraz jak rozwijać kreatywność.

A co jest twoją jogą dla mózgu? Masz swoje ulubione zajęcie, które tak wciąga, że tracisz rachubę czasu? Jeśli nie masz jeszcze swojej ulubionej techniki, to bardzo zachęcam, abyś znalazła coś dla siebie!

Do zobaczenia!

Close