Co mówią kwiaty? Znaczenie kolorów kwiatów

Co mówią kwiaty? Znaczenie kolorów kwiatów

Już od setek lat bukiet kwiatów był sprawdzonym pomysłem na prezent. Wręczamy go z różnych okazji, tych bardzo ważnych, jak i tych mniej znaczących. Zawsze jednak przekazuje emocje i podkreśla rangę danej chwili. Tradycja dawania kwiatów sięga czasów prehistorycznych, ale dopiero w średniowieczu ten zwyczaj się umocnił. W tym czasie publiczne wyrażanie uczuć było piętnowane, dlatego zakochani przekazywali sobie komunikaty ukryte w bukietach. Język kwiatowy używany był nawet do przesyłania wiadomości wojskowych.

Co mówią kwiaty? Znaczenie kolorów kwiatów i ich symbolika

Znaczenie kolorów kwiatów

Współcześnie nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi do symboliki kwiatów i znaczenia ich kolorów, ale trzeba pamiętać, że czasem jeden kwiat potrafi wyrazić więcej niż tysiąc słów.

Bukiet kwiatów powinien przede wszystkim sprawić radość obdarowanej osoby, dlatego przy wyborze powinniśmy kierować się tym co lubi i jakie kolory najczęściej wybiera. Możemy również zwrócić uwagę na jej charakter. Zazwyczaj wrażliwe osoby wolą delikatne, pastelowe odcienie, natomiast te bardziej energiczne i zadziorne wybierają mocne barwy i nietuzinkowe połączenia.

CZERWONY

Czerwień jest silnie związana z sercem i sferą uczuć, dlatego uznawana jest za kolor miłości i namiętności. Nic dziwnego, że bukiet kwiatów w tym kolorze jest oznaką gorących uczuć i ogromnego zainteresowania. Oprócz pożądania czerwień symbolizuje siłę, odwagę, życie i piękno.

Znaczenie kolorów kwiatów - czerwony

 

Kwiaty w tym kolorze mogą mowić: Kocham Cię, pragnę, abyś była moja.

Znaczenie: miłość, namiętność, pożądanie.

Kwiaty w tym kolorze: róże, tulipany, goździki.

 
 

BIAŁY

Białe kwiaty oznaczają czystość, niewinność, wierność, mądrość i pokój. Kolor ten jest najczęściej wykorzystywany we florystyce ślubnej, aby podkreślić szczere uczucia. Biały bukiet wręcza się, kiedy chcemy wyrazić szacunek i podkreślić, że nie przekroczymy granicy wyznaczonej przez obdarowaną osobę.

Znaczenie kolorów kwiatów - biały

 

Kwiaty w tym kolorze mogą mówić: Przepraszam, chcę się pogodzić, nie zrobię niczego bez twojej zgody.

Znaczenie: czystość, szczerość, doskonałość.

Kwiaty w tym kolorze: lilie, róże, eustomy, orchidee.
 

POMARAŃCZOWY

Kolor pomarańczowy kojarzy się z młodością, kreatywnością, fascynacją i entuzjazmem. Jest to mieszanka czerwieni z żółtym, dlatego jego symbolika jest czymś pomiędzy przyjaźnią (żółty kolor) a miłością (kolor czerwony). Bukiet w tym kolorze może oznaczać chęć zrobienia kolejnego kroku i fascynacji obdarowaną osobą.

Kwiaty w tym kolorze będą świetnym podarunkiem dla bliskich osób i członków rodziny. Ich kolor przynosi radość i poprawia humor, dlatego warto je wybrać dla osób które zmagają się z problemami.

Znaczenie kolorów kwiatów - pomarańczowy

 

Kwiaty w tym kolorze mogą mówić: chcę czegoś więcej, mam nadzieję, że coś się wydarzy, jestem z Ciebie dumny, będzie dobrze.

Znaczenie: ciepło, radość, szczęście.

Kwiaty w tym kolorze: dalie, lilie, gerbery.
 
 

RÓŻOWY

Różowe kwiaty są świetną alternatywą dla tych w kolorze czerwonym lub żółtym, ponieważ zachowują równowagę pomiędzy miłością a przyjaźnią. Różowy symbolizuje kobiecość, delikatność, romantyczność. Różowy bukiet wręczamy wtedy, gdy chcemy podkreślić urok i wyrazić podziw dla obdarowanej osoby. Będzie to także dobry prezent dla krewnych czy przyjaciół, ponieważ kolor ten reprezentuje także troskę i wdzięczność.

Znaczenie kolorów kwiatów - różowy

 

Kwiaty w tym kolorze mogą mówić: bardzo Cię, lubię, jesteś urocza, dziękuję.

Znaczenie: wdzięk, delikatność, romantyczność, kobiecość.

Kwiaty w tym kolorze: róże, piwonie, goździki, tulipany.
 

ŻÓŁTY

Kolor żółty ma wiele znaczeń, które można podzielić na te pozytywne i negatywne. Współcześnie kwiaty w tym kolorze są symbolem siły, szczęścia, radości i przyjaźni. Żółty bukiet będzie idealnym wyborem, kiedy chcemy pogratulować sukcesu, zdanego egzaminu, a także świetnym upominkiem bez okazji dla przyjaciółki, córki, mamy czy siostry. W wielu krajach barwa ta uznawana jest jako kolor słońca, a kwiaty w tym kolorze jako oznaka nowego początku, dlatego bukiet może być świetnym upominkiem na pocieszenie.

Z drugiej strony żółty kolor może oznaczać zdradę, zazdrość, tchórzliwość czy fałsz. Aby nie zranić nieumyślnie obdarowanej osoby, warto do bukietu dołączyć bilecik z adnotacją dlaczego wybraliśmy właśnie ten kolor.

Znaczenie kolorów kwiatów - żółty

 

Kwiaty w tym kolorze mogą mówić: gratulacje, zostańmy przyjaciółmi, miłego dnia.

Znaczenie: pozytywne: siła, przyjaźń, szczęście, szacunek, dobre zdrowie. pocieszenie, negatywne: fałsz, zdrada, zazdrość.

Kwiaty w tym kolorze: słoneczniki, żonkile, stokrotki, róże, dalie.
 

NIEBIESKI

Niebieski jest symbolem świeżości, pokoju i wierności. Bukiet w tym kolorze warto wybrać wtedy, kiedy chcemy podkreślić nasz zaangażowanie czy zaufanie. Niebieski to kolor przyjaźni, dlatego wręczając kwiaty w tej kolorystyce zaakcentujemy nasze przywiązanie i sympatię. Niebieski uspokaja i łagodzi zmartwienia, będzie to zatem dobry prezent dla chorych czy zestresowanych osób.

Znaczenie kolorów kwiatów - niebieski

 

Kwiaty w tym kolorze mogą mówić: chcę być z Tobą na zawsze, dziękuję, że jesteś, będzie dobrze.

Znaczenie: wiernośćpokój, zaufanie, intymność, otwartość.

Kwiaty w tym kolorze: irysy, hiacynty, niezapominajki, hortensje, chabry.

 

FIOLETOWY

Fioletowy podobnie jak żółty ma dwa znaczenia, pozytywne i negatywne. Kiedyś uznawany był za kolor smutku, pokuty i żałoby. Dziś nadajemy mu bardziej pozytywne znaczenia. Kojarzy się z bogactwem, elegancją, wyjątkowością, a także z kreatywnością. Kwiaty w tym kolorze jeszcze bardziej podkreślają rangę wydarzenia, podczas którego są wręczane. To świetny sposób, aby powiedzieć, że obdarowana osoba jest dla nas wyjątkowa i jesteśmy w stanie dla niej zrobić naprawdę wiele.

Znaczenie kolorów kwiatów - fioletowy

 

Kwiaty w tym kolorze mogą mówić: jesteś wyjątkowa, zachwycasz, zasługujesz na to, co najwspanialsze, gratulacje.

Znaczenie: dumasukces, doskonałość.

Kwiaty w tym kolorze: bzy, irysy, astry, kalie, storczyki, eustomy, arkrotis.

 

 

Kolorystyka kwiatów przestaje mieć znaczenie, kiedy połączymy je w bukiecie.

Kolorowy bukiet może mówić: jesteś dla mnie wszystkim.

Zapraszam na inne wpisy o kwiatach:

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet?

5 powodów, dla których warto kupić kwiaty bez okazji

Po co kupować kwiaty? I tak zwiędną!

Jestem ciekawa czy zwracacie uwagę na kolory. Kierujecie się ich symboliką czy jedynie upodobaniem?

Close