
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jaki wpływ mają na nas kolory. A mają ogromny! Czasem nas przyciągają i intrygują, innym razem zaś odpychają. Wpływają na nasze samopoczucie i zachowanie, a także na podejmowanie decyzji. Niektóre kolory mogą podnieść ciśnienie krwi, przyspieszyć metabolizm, a nawet powodować zmęczenie, kiedy za długo na nie patrzymy. Barwa to także potężne narzędzie w komunikacji i może być użyte do manipulacji.
Zamknij oczy i wyobraź sobie złote pole pszenicy w sierpniowy dzień. Wiatr delikatnie kołysze kłosy, które co chwilę uginają się i podnoszą. A teraz przypomnij sobie listopadowy mglisty poranek. Niebo jest szarobure, za oknem słychać deszcz uderzający o parapet. Jakie emocje towarzyszą tym dwóm wyobrażeniom? Są takie same? Chyba raczej nie.
Kolor od zawsze miał dla mnie ogromne znaczenie, zwłaszcza kiedy chodziło kolor ścian. W moich mieszkaniach były różne kolory – w dzieciństwie miałam niebieski pokój, który uspokajał i wyciszał, ale niestety wpływał na mnie za bardzo melancholijnie; żółty kolor ścian pozytywnie pobudzał i dodawał energii i radości, a czerwony salon w wynajmowanym mieszkaniu męczył i drażnił. Dzisiaj najlepiej czuję się pośród białych ścian z kolorowymi dekoracjami, chociaż nie ukrywam, że ostatnio mam ochotę na eksperymenty. Kolory mają również ogromny wpływ na nasze wybory podczas zakupów. Dany produkt musiał mi się podobać, a jego barwa miała ogromne znaczenie (jak nie najważniejsze). Bywało tak, że żadne racjonalne wyjaśnienie nie było mnie w stanie przekonać do zmiany zdania. Dobrze wiedzą o tym projektanci oraz marketingowcy i z sukcesem wykorzystują magię barw.
Dawniej kolory bardzo często niosły za sobą ukryty komunikat. W średniowieczu zakochani przekazywali sobie wiadomości ukryte w kolorach kwiatów, ponieważ wyrażanie uczuć w tym czasie nie było powszechnie pochwalane. Ten sposób został wykorzystany nawet w wojsku do kodowania ważnych komunikatów. Więcej o znaczeniu kwiatów przeczytasz w tym wpisie: Co mówią kwiaty? Znaczenie kolorów kwiatów.
Każda kultura ma swoje znaczenie kolorów, a każde z nich można interpretować na wiele sposobów. Podobnie jest z naszym osobistym odczuciem – niektóre kolory mogą mieć na nas większy wpływ, niż będą miały na inne osoby. Czasem bywa tak, że dana barwa mocno na nas oddziałuje, ponieważ jest w nas zakorzeniona, a czasem nawet jest związana z pewnym wydarzeniem z przeszłości.
Wiele nisz i działalności od dawna ma przypisaną kolorystykę. Na przykład niebieski wykorzystywany jest chętnie w polityce, branży finansowej i opiece zdrowotnej, zielony w spożywczej i związanej z ekologią, żółty w turystyce, a czerwony podczas wyprzedaży i obniżek cen w sklepach.
Znaczenie kolorów
Czerwony – to kolor, który ma wiele różnych znaczeń. Kiedyś kojarzył się ze złością i agresją – nic w tym dziwnego, ponieważ nasz organizm błyskawicznie i najsilniej na niego reaguje. W dużej dawce kolor ten przyspiesza bicie serca, a także wyzwala adrenalinę. Krew, ogień, czerwona lampka, niebezpieczeństwo – reagujemy momentalnie. Czerwony to doskonała barwa, aby złapać czyjąś uwagę, a nawet skłonić daną osobę do jakiejś reakcji. Właśnie dlatego tak chętnie jest wykorzystywany podczas sprzedaży.
To kolor, który kojarzy się także z dojrzałymi owocami, ogniem, światłami drogowymi, strażą pożarną. Wykorzystywany jest do ostrzegania, ponieważ reagujemy na niego bardzo szybko. Czerwony kolor to także symbol miłości, namiętności i pożądania. Zatem nic dziwnego, że bukiet czerwonych róż jest oznaką gorących uczuć i dużego zainteresowania obdarowywaną osobą.
Znaczenie czerwonego koloru
- miłość
- adrenalina
- niebezpieczeństwo
- determinacja
- energia
Ciekawostki
Kolor czerwony jest najpopularniejszym kolorem występującym na flagach.
Większość japońskich dzieci maluje słońce jako dużą czerwoną kulę.
Niebieski – to bardzo bezpieczny kolor, ponieważ nie wzbudza złych emocji. W przeciwieństwie do czerwonego uspokaja, obniża ciśnienie, a nawet zmniejsza apetyt. Kojarzy się z wodą, niebem i otwartą przestrzenią.
To także barwa od wieków związana z boskością; w starożytnej Grecji i Rzymie kojarzona była z najwyższymi bóstwami, czyli z Zeusem i Jupiterem, w starożytnym Egipcie niebieski kamień lapis lazuli symbolizował niebo – miejsce przebywania boga, a w religii chrześcijańskiej niebieski kolor jest mocno związany z Maryją. Mówi się, że niebieski to barwa pokoju, prawdy i zaufania. Kojarzy się także z inteligencją i kreatywnością, dlatego wiele firm identyfikuje się właśnie z tym kolorem.
Znaczenie niebieskiego koloru
- ład
- spokój
- prawda
- profesjonalizm
- uduchowienie
Ciekawostki
Niebieski kolor jest ulubionym kolorem największej liczby osób.
W Korei kolor ciemnoniebieski jest oznaką żałoby.
Dawniej w Belgii kolor niebieski przeznaczony był dla dziewczynek, a różowy dla chłopców.
W prawie wszystkich językach świata mówi się, że arystokracja ma błękitną krew.
Żółty – to kolor słońca, radości, ciepła. To idealna barwa do akcentowania entuzjazmu, pewności siebie, radości z życia i optymizmu. Podobnie jak czerwony kolor, żółty ma na nas duży wpływ. Co prawda nie działa tak mocno, ale jest dobrze widoczny, dlatego jest wykorzystywany w znakach ostrzegawczych i do zaznaczania pasów na jezdni.
Warto pamiętać, że żółty może być również odebrany negatywnie. Jest to barwa, na którą reagujemy impulsywnie, dlatego dłuższe przebywanie w jej otoczeniu może wywołać w nas nerwowość i niestabilność emocjonalną. Bukiet żółtych kwiatów może być interpretowany jako akcentowanie zdrady czy oszustwa.
Znaczenie żółtego koloru
Pozytywne:
- radość
- ciepło
- optymizm
- kreatywność
- pewność siebie
Negatywne:
- zazdrość
- niepokój
- strach
- oszustwo
- irracjonalność
Ciekawostki
W Japonii kolor żółty symbolizuje odwagę.
W średniowieczu osoby skazane przez inkwizycję nosiły żółty strój jako znak zdrady i hańby.
W Polsce mówi się, że ktoś ma „żółte papiery”, czyli w domyśle jest niepoczytalny albo leczył się psychiatrycznie.
Zielony – można powiedzieć, że to najważniejszy kolor. To barwa natury, rozwoju, równowagi i harmonii. W wielu kulturach to kolor raju. Udowodniono naukowo, że zieleń uspokaja i pomaga w szybszym powrocie do zdrowia.
W niektórych szpitalach zakładane są specjalne ogrody, gdzie pacjenci mogą spacerować i wypoczywać; mogą także spoglądać na roślinność przez okno. Okazuje się, że rośliny i zieleń przyspieszają gojenie się ran, poprawiają nastrój, a także zmniejszają poziom stresu i zużycia środków przeciwbólowych. Co więcej, zieleń przy szpitalnej placówce sprawia, że u pacjentów rzadziej występują powikłania i zdecydowanie szybciej wracają oni do swoich domów. Podobne działanie ma zielony kolor, dlatego warto mieć go we własnym otoczeniu.
Znaczenie zielonego koloru
- natura
- zdrowie
- młodość
- harmonia
- rozwój
Ciekawostki
W Chinach kolor zielony symbolizuje niewierność.
W Hiszpanii na sprośne żarty mówi się, że są zielone.
Rzadko spotyka się zielone samochody wyścigowe, ponieważ uznaje się je za pechowe.
Biały – to kolor symbolizujący czystość, niewinność, dobroć i bezpieczeństwo. Jest także symbolem nowego początku – nie bez powodu czasem mówimy, że ktoś dostał białą kartę. Biały podkreśla czystość i sterylność, dlatego środki czystości są najczęściej właśnie w tym kolorze. Sale szpitalne czy laboratoria, a także sprzęty bardzo często są pomalowane na biało, aby podkreślić sterylność tego miejsca, a także w celu wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa.
Biały kojarzy się również ze śniegiem, a ten zaś z chłodem. Z tego powodu niektóre osoby nie lubią białych ścian – takie pomieszczenia wydają się im zimne i zbyt minimalistyczne.
Znaczenie białego koloru
- czystość
- niewinność
- pokój
- prostota
- nowy początek
Ciekawostki
W Chinach biały kolor oznacza żałobę.
Biała flaga jest na całym świecie symbolem zawieszenia broni lub kapitulacji.
Pomarańczowy – przywołuje smak i zapach soczystych owoców cytrusowych. Zresztą sama nazwa pochodzi od pysznego owocu, czyli pomarańczy.
W naturze pomarańczowa barwa występuje także jako kolor innych owoców, warzyw i kwiatów, a także ciepłych zachodów słońca. Pomarańczowy to żywy, ciepły kolor, który można lubić albo nienawidzić. Symbolizuje energię, entuzjazm, młodość, kreatywność i fascynację, ale może także sugerować lekkomyślność i zły gust.
Znaczenie pomarańczowego koloru
Pozytywne:
- energia
- kreatywność
- młodość
- fascynacja
Negatywne:
- zły gust
- lekkomyślność
Ciekawostki
W Stanach Zjednoczonych ubrania więzienne są w kolorze pomarańczowym.
Kolor pomarańczowy jest narodowym kolorem Holandii, za sprawą rodziny królewskiej, a dokładniej Dynastii Orańskiej-Nassau, która w nazwie ma słowo „Oranje”, czyli pomarańczowy.
Fioletowy – to kolor, który występuje w przyrodzie bardzo rzadko. Dawniej purpurę pozyskiwano z małży, których potrzeba było aż 10 tysięcy, aby otrzymać 1 gram czystego barwnika. W starożytności na taki luksus było stać tylko cesarzy i uprzywilejowane osoby. Nic dziwnego, że fiolet stał się symbolem królewskości, bogactwa, luksusu i pychy.
Ciemny fiolet w Europie kojarzony jest z pogrzebem i żałobą.
Znaczenie fioletowego koloru
Pozytywne:
- magia
- tajemnica
- duchowość
- kreatywność
- bogactwo
- wyjątkowość
Negatywne:
- pokuta
- pycha
- zarozumiałość
- pompatyczność
- upadek, schyłek
Ciekawostki
Tylko dwie flagi na świecie zawierają fioletowy kolor.
W wielu krajach zachodnich fioletowy to symboliczny kolor społeczności gejowskiej.
Różowy – symbolika różu jest skomplikowana, a na jej popularność ma wpływ wiele czynników. Obecnie ten kolor mocno związany jest z kobiecością, delikatnością i romantycznością. Podobnie jak kolor czerwony, różowy kojarzy się z miłością, ale bardziej czułą i delikatną niż namiętną. To także kolor nadziei – jego łagodny i ciepły odcień daje poczucie, że wszystko będzie dobrze. Uspokaja złe emocje, łagodzi agresję, gniew i poczucie porzucenia czy zaniedbania.
Badania pokazały, że długie przebywanie w otoczeniu różowego koloru uspokaja, a nawet osłabia fizycznie. W USA w różowych celach zamykano na jakiś czas groźnych i agresywnych więźniów, którzy szybko wyciszali się w tym otoczeniu. Kolor różowy ma także negatywne znaczenie. Zarzuca się mu, że podkreśla zbyt optymistyczne podejście do świata (stąd powiedzenie: „patrzeć przez różowe okulary”), a także uwidacznia bagatelizowanie problemów i ignorowanie negatywnych stron.
Znaczenie różowego koloru
Pozytywne:
- kobiecość
- romantyczność
- delikatność
- wdzięk
Negatywne:
- naiwność
- infantylność
- niesamodzielność
- brak poczucia rzeczywistości
- zbyt optymistyczne podejście
Ciekawostki
Podział na różowy dla dziewczynek i niebieski dla chłopców pojawił się dopiero w czasach II wojny światowej i na dobre zaczął dominować w latach 80. Wcześniej nie przywiązywano do tego tak dużej uwagi. Ba, nawet przyjmowano, że niebieski jest bardziej delikatny i bardziej pasuje do spokojnej natury dziewczynek, a różowy jest intensywniejszy i bardziej wyraźny, dlatego chłopcy wyglądają w nim lepiej.
Czarny – to tak naprawdę brak koloru. Może właśnie dlatego jest taki tajemniczy i kojarzy się z mocą, strachem, śmiercią i złem. W krajach zachodnich jest symbolem żałoby, śmierci i smutku.
Czarny to kolor, który współcześnie podkreśla wysoką jakość, wyrafinowanie, autorytet, tajemniczość i luksus. Nie jest to radosny kolor, ale jest elegancki i prestiżowy.
Znaczenie czarnego koloru
Pozytywne:
- elegancja
- tajemniczość
- luksus
Negatywne:
- wyrafinowanie
- śmierć
- smutek
- agresja
- zło
Ciekawostki
W filmach bardzo często występuje czarny charakter, natomiast dobre postaci ukazuje się w białej lub jasnej kolorystyce.
Mianem czarnej owcy określa się osobę, która odstaje od rodziny lub społeczeństwa.
Do tej pory istnieje przesąd, że spotkanie czarnego kota przynosi pecha.
Może na co dzień nie patrzymy na kolory w ten sposób, ale trzeba przyznać, że mają one ogromny wpływ zarówno na nasze ciało, jak i umysł. Niektóre koją myśli, motywują do działania, zachęcają do podejmowania decyzji, relaksują, a inne pobudzają, a nawet wywołują agresję. Dzięki ich różnorodności świat staje się piękny, barwny i ciekawy.
W tym wpisie mówiłam o tym, co oznaczają kwiaty i ich kolory.
Czy kolory mają na Ciebie wpływ? Jeśli tak, to jaka barwa najmocniej na Ciebie działa?