
Bukiet kwiatów wprowadza radość i piękno w każdym pomieszczeniu, w którym się znajdzie. Pozostawia po sobie wrażenie na długo, a kiedy zniknie mamy wrażenie, że czegoś nam brakuje. Smutną prawdą jest, to że kwiaty nie żyją wiecznie. Najczęściej bywa tak, że to właśnie przez nasze zaniedbanie i błędy kwiaty szybciej umierają.
Kwiaty – błędy, które najczęściej popełniamy
Czasem z niewiedzy a czasem z lenistwa skracamy życie kwiatów, które przy dobrej pielęgnacji mogłyby cieszyć nasze oczy o wiele dłużej. Specjalnie dla Was przez kilka miesięcy pastwiłam się nad moimi bukietami. Chciałam pokazać, jak wyglądają kwiaty, kiedy się o nie w ogóle nie dba. Jeśli jednak szukacie wskazówek na to, jak przedłużyć ich świeżość, to odsyłam Was tutaj: KWIATY.
1. Brudne naczynie
Przed włożeniem świeżych kwiatów do wody, pamiętaj aby najpierw dokładnie umyć naczynie. To, że wazon wyglada na czysty wcale nie oznacza, że taki jest. Najszybciej zrobisz to za pomocą gąbki z odrobiną płynu do mycia naczyń lub kroplą środku dezynfekującego (np. domestos). Tylko pamiętaj, aby później nie myć nią naczyń, na których podawane jest jedzenie.
Wyszoruj wazon w środku i wypłucz w gorącej wodzie. Warto go przemyć nawet jeśli czekał gotowy w szafce, ponieważ nawet przez kilka dni mógł zebrać trochę kurzu. Zamiast używać ręcznika, pozwól mu wyschnąć naturalnie, odkładając go do góry nogami. W ten sposób pozbędziesz się bakterii, które skracają świeżość kwiatów.
2. Zimna woda
Jednym z najczęstszych błędów, które popełniamy przy pielęgnacji kwiatów ciętych jest wkładanie ich do zimnej, wręcz lodowatej wody. Kwiaty w ten sposób mogą doznać szoku termicznego. Nie ma znaczenia czy będzie to kranówka, deszczówka czy przegotowana woda – musi mieć jednak temperaturę pokojową. Kwiaty łatwiej piją ciepłą wodę, dlatego warto o tym pamiętać i zawsze ułatwić im pierwszy napój.
Wodę powinno się wymieniać codziennie, a przy okazji warto przemyć naczynie i delikatnie przepłukać łodygi.
3. Woda aż po sam brzeg naczynia
Błędem jest również wlewanie wody aż po sam brzeg naczynia, ponieważ kwiaty wcale nie potrzebują jej aż tak dużo. W dodatku łodygi zaczną szybciej gnić i się łamać. Miękkie łodygi (np. tulipany) zalewamy poniżej połowy naczynia, tak aby zanurzone były jedynie końcówki. Trzeba jednak kontrolować poziom wody i dolewać świeżą co jakiś czas. Natomiast łodygi twarde i drzewiaste (np. róże) mogą być zalane trochę wyżej. Warto napełnić wazon do 2/3 lub połowy wysokości.
Ten błąd zdarza mi się najczęściej. Nie nalewam wody po sam brzeg, ale czasem jest jej zdecydowanie za dużo.
4. Wazon wypleniony liśćmi
Jest to błąd, który bardzo często zauważam na zdjęciach dodawanych na blogach, facebooku czy instagramie. Chyba dlatego, że od razu rzuca się w oczy. Przed włożeniem kwiatów do wody należy oczyścić łodygi z liści, a następnie przyciąć końce pod skosem.
Pozbycie się dolnych i zniszczonych liści, to trik, który nie tylko poprawi estetykę bukietu, ale przede wszystkim wydłuży jego świeżość. Liście zanurzone w wodzie gromadzą wodę i zaczynają szybko gnić. W ten sposób rozwijają się bakterie, które blokują wiązki przewodzące w łodygach. Sygnałem ostrzegawczym powinna być mętna, czasem zielona woda, która brzydko pachnie.
5. Folia i papier
Kwiaty bardzo często zawinięte są w folię (celofan), flizelinę lub papier, jednak rzadko jest to część przystrojenia bukietu. Zazwyczaj opakowanie ma na celu ochronę roślin przed zimnem, wiatrem, deszczem i słońcem, dlatego powinniśmy pamiętać o ściągnięciu go przed włożeniem kwiatów do wazonu.
Wyjątkiem jest folia dekoracyjna, która stanowi element bukietu.
5. Odpowiednie miejsce
Częstym błędem jest stawianie kwiatów obok patery z owocami. Dojrzewające owoce wydzielają etylen, który nie toleruje wiele roślin. Róże nie znoszą jabłek – w ich obecności więdną i szybko umierają. Chociaż jestem tego świadoma, to ten błąd zdarza mi się bardzo często, ponieważ taka kompozycja bardzo mi się podoba.
Kwiaty wolą niższą temperaturę, dlatego warto wybrać mało nasłonecznione miejsce i z dala od źródła ciepła np. grzejnika.
Wpisy o kwiatach:
Jak przedłużyć swieżość kwiatów?
Sprytny sposób układania kwiatów w wazonie
To były jedne z najczęściej popełnianych zaniedbań jakich dopuszczamy się przy pielęgnacji ciętych kwiatów. Kilka kroków wystarczy, aby wydłużyć życie roślin i cieszyć się ich urokiem jeszcze dłużej.
Czy we wpisie pojawiły się jakieś błędy, które zdarzyło się Wam kiedyś popełnić?