
“Nie samą pracą żyje człowiek, pasję trzeba mieć” – mogłoby brzmieć motto współczesnego człowieka. O pasję pytają na rozmowie kwalifikacyjnej, często słyszymy o niej podczas przemów, a także kiedy poznajemy nowe osoby. Nie wspominając o celebrytach, którzy zawsze mają coś, czym mogą się pochwalić. Zauważyłam, że ostatnio jest duża presja do posiadania pasji i najlepiej takiej, na której można trochę zarobić. A tak naprawdę z pasją jest zupełnie inaczej – nie można jej kupić, bo jest czymś, co jest w naszym sercu.
Czym jest pasja?
Czym jest właściwie pasja? Zainteresowaniem, a może hobby? W słowniku języka polskiego przeczytamy, że pasja to “wielkie zamiłowanie do czegoś”. Mówiąc w skrócie pasja to coś, co uwielbiasz robić – czasem mógłbyś robić to bez przerwy. Sprawia Ci to dużo przyjemności, chociaż czasem nie przynosi korzyści finansowych. To nie jest na siłę wyuczona umiejętność, ale bardziej energia i radość, którą czujemy wtedy, gdy robimy coś, co nas kręci. Pasja motywuje nas do działania, inspiruje i pomaga w ciągłym zgłębianiu wiedzy w danym temacie. Trwamy przy niej bez żadnego przymusu, bez presji zarabiania pieniędzy czy wizji spektakularnego sukcesu.
Kiedy byliśmy dziećmi mieliśmy tysiące pomysłów, zawsze coś robiliśmy i gdyby nie rodzice pewnie siedzielibyśmy do rana. Nie ważne co to mogło być – potrafiliśmy zupełnie zapomnieć o istnieniu świata, bo liczyło się tu i teraz. Z pasją jest bardzo podobnie.
Jak znaleźć pasję?
W każdym z nas drzemie pasja, ale trzeba jej dać szansę na odkrycie. Czasem po prostu trzeba zacząć coś robić – powoli, dla przyjemności i bez wielkich oczekiwań. Kiedy poświęcimy trochę czasu i uwagi, mała rzecz ma szansę stać się czymś więcej. Pomocne mogą być pytania: co uwielbiasz robić, kiedy odczuwasz radość i co daje Ci energię do działania?
Bywa tak, że od razu czujemy, że coś będzie naszą pasją – prawie jak zakochanie od pierwszego wejrzenia. Właśnie dlatego warto próbować nowych rzeczy, nawet jeśli na początku wydają nam się mało interesujące czy zupełnie do nas nie pasujące.
- U mnie było tak z nartami. Zraziłam się w dzieciństwie i w dorosłym życiu nie miałam ochoty na sporty zimowe. Mąż bardzo długo mnie namawiał, w końcu uległam i przepadłam. Zima była dla mnie za krótka! Narciarstwo było jedynym sportem, który zatrzymał mnie na długo. Niestety miałam wypadek, który skończył się rekonstrukcją więzadła, ale tym sezonie chcę wrócić na stok.
Czasem pasję trzeba sobie stworzyć, wypracować. Zacznij rozwijać jakieś zainteresowanie, które ma zadatki na pasję – przykładaj uwagę, wracaj do niego regularnie, myśl pozytywnie.
Być może masz pasję, o której zapomniałeś i wystarczy do niej wrócić? Czy było coś co uwielbiałeś robić – w dzieciństwie, na studiach, czy kilka lat temu? Zastanów się dlaczego, to przerwałeś. Może warto dać temu jeszcze jedną szansę? Pamiętaj, że pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy.
Pasją można się zarazić. Są osoby, które z ogromną fascynacją opowiadają o swoich zainteresowaniach i potrafią zaszczepić w nas iskierkę swojego hobby. Warto być otwartym i pozwolić sobie na nowe doświadczenie. Fajnie jest dzielić wspólne zainteresowania ze znajomymi czy z drugą połówką. Wymiana wrażeń i wspólna motywacja daje kopa do działania i zdecydowanie trudniej powiedzieć, że nam się nie chce.
Dlaczego masz problemy z odnalezieniem pasji?
Najczęściej nie masz pojęcia co może się nią stać. Może wydawać Ci się, że to co lubisz robić jest zwyczajne i raczej nie nadaje się do tego, aby nazywać to pasją. Jest jeszcze inny powód. Być może robisz coś, co sprawia Ci ogromną frajdę, ale nie czujesz się w tej dziedzinie specjalistą. Bo co jeśli pochwalisz się swoją pasją, a ktoś zdemaskuje, że nie nie potrafisz “tego czy tamtego”, albo co gorsza będzie od Ciebie lepszy? No właśnie, co się stanie? NIC.
- Miałam kiedyś taką sytuację. Przez jeden semestr chodziłam do liceum plastycznego z bardzo uzdolnionymi ludźmi. Na jakieś imprezie ktoś zapytał o moją ulubioną technikę plastyczną. Odpowiedziałam, że lubię pastele olejne. Wywiązała się długa rozmowa o tym jak zabezpieczam prace, jakiego papieru używam, jak mieszam kolory. A tu kropka. Dopiero zaczynałam, dostałam w prezencie pastele, nie miałam internetu żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Na początku poczułam się koszmarnie. Miałam pretensje do siebie, że się przyznałam. Na szczęście po jakimś czasie doszłam do wniosku, że ja uwielbiam rysować pastelami. Sprawiało mi to wtedy dużo przyjemności, dlatego miałam w nosie zasady, odpowiedni papier czy preparat do utrwalania. Dzięki tej rozmowie zdobyłam wiele cennych informacji i szybko nadrobiłam braki.
Pasja to coś, w co wkładasz swoje serce. Nie ważne jak to robisz i nie ważne że są lepsi od Ciebie. Możesz poprosić o radę, dowiedzieć sie czegoś więcej – skorzystaj z ich doświadczenia, ale nie zaliczaj tego jako porażki. Początkowo wcale nie trzeba wiedzieć dużo na dany temat. Ważne, abyś czerpał radość i chciał się dalej rozwijać.
Jeśli nie chcesz mówić o swojej pasji – to nie mów. Nie musisz się nikomu spowiadać z tego co robisz wieczorami 🙂 Powiesz kiedy będziesz gotowy, albo zostawisz swój słodki sekret tylko dla siebie.
Innym powodem braku pasji może być to, że masz zbyt wiele pomysłów, ale nie wiesz który wybrać. Trzeba dać sobie trochę czasu, testować, próbować nowych rzeczy. Pasji można mieć wiele – niektóre zostaną, inne się znudzą, a o niektórych zapomnimy.
Czasem bywa tak, że mamy słomiany zapał i żadne zajęcie nie jest w stanie zatrzymać nas na dłużej. Być może przyczyną jest perfekcjonizm, który podpowiada, że nic nam nie wychodzi, albo że nie mamy talentu. Nie pozwól, aby takie myśli Cię blokowały i umniejszały twoje zdolności. Pamiętaj, że zrobione jest lepsze od doskonałego! Przydatny wpis: Jak sobie radzić z perfekcjonizmem.
Albo jesteś po prostu za stary na pasję. Oczywiście żartuję, nigdy nie jest za późno! Jeśli jednak tak kiedyś pomyślisz lub usłyszysz od kogoś coś podobnego, to powinna Ci się zaświecić czerwona lampka.
Wielu z nas żyje w ciągłym biegu, zmagamy się z codziennymi problemami, jesteśmy przytłoczeni ogromem informacji i chcemy być ze wszystkim na bieżąco. Czujemy się zmęczeni, dlatego resztkę wolnego czasu wolimy przeznaczyć na odpoczynek. Zapominamy o pasji, przestajemy robić to, co kiedyś nas kręciło – zamiast tego przenosimy swoje życie w świat online. Szybka i niewymagająca rozrywka. Pamiętajmy, aby przeznaczyć chociaż kilka minut, na to co kiedyś sprawiało nam przyjemność.
Pasja to ważny element w życiu każdego człowieka. Ładuje nasze akumulatory, często pomaga w trudnych momentach, sprawia, że nie odczuwamy nudy. Jednym słowem warto ją mieć. Czasem wydaje nam się, że nie mamy pasji, a tak naprawdę wcale nie muszą to być spektakularne czynności. Czasem są to zajęcia, które wydają się zwyczajne czy błahe np. pielęgnowanie ogrodu, gotowanie, rozmowy z ludźmi, a nawet oglądanie filmów.
Gdyby ktoś był ciekawy, co jest moją największą pasją, to odsyłam do tego WPISU.
Wpisy z kreatywnego cyklu:
Jestem ciekawa jakie pasje mieliście w dzieciństwie, a jakie teraz. Dajcie znać!