Jak robić ładne napisy? Oszukana kaligrafia

Jak robić ładne napisy? Oszukana kaligrafia

Oszukana kaligrafia, chociaż ma wiele wspólnego z kłamstwem, pozwala na stworzenie ładnych i ciekawych napisów. Możesz zacząć tworzyć już dziś – bez umiejętności i specjalnych narzędzi. W przeciwieństwie do tradycyjnej kaligrafii czy hand letteringu, w oszukanej kaligrafii nie potrzeba wielu godzin ćwiczeń, aby zaskoczył nas efekt końcowy. W dodatku po tę technikę sięga wielu doświadczonych artystów, ponieważ można jej używać na dość nietypowym podłożu np. kamieniu czy drewnie.

Na blogu wiele razy wspominałam, że moja przygoda z kaligrafią i hand letteringiem jest dość burzliwa i pełna niespodzianek. Kupiłam cały zestaw specjalnych pisaków z pędzelkową końcówką, tematyczne książki i zeszyty ćwiczeń. Niestety bez regularnej pracy nie ma efektów. Oszukana kaligrafia jest dla mnie świetnym rozwiązaniem i póki co w zupełności mi wystarcza. Wykorzystuję ją głównie w moim bullet journal (tutaj znajdziecie więcej wpisów na ten temat: BUJO).

Jak zrobić ładny napis? Oszukana kaligrafia

Oszukana kaligrafia

Napisy stworzone metodą oszukanej kaligrafii (faux, fake callligraphy) są czymś pomiędzy pismem ręcznym a kaligrafią. Na pierwszy rzut oka nie różnią się od tych pisanych specjalnymi brushpenami, pędzlami czy piórem. W tym przypadku wystarczy zwykły długopis, ołówek, cienkopis czy pisak.

Dopiero kiedy przyjrzysz się bliżej, zauważysz, że grube i cienkie linie nie łączą się płynny sposób. Tam gdzie normalnie powinno występować pogrubienie, w oszukanej kaligrafii trzeba je dorysować i wypełnić kolorem pustą przestrzeń.

Jak robić ładne napisy w technice oszukanej kaligrafii

Poniżej przedstawiłam dwa sposoby, które najczęściej stosuję u siebie. Oba są bardzo proste i szybkie, ale pierwszy jest ciut trudniejszy, a drugi, to już zupełne oszustwo. No cóż, czasem można nagiąć zasady.

SPOSÓB 1

1. Stwórz napis

Wybierz narzędzie, którym stworzysz napis – może to być zwykły długopis lub taki z kulką czy żelowy, nada się także cienkopis i pisak. Napisz wybrane słowo na kartce. Pamiętaj, aby nie pisać liter zbyt ciasno – przeciągnij je trochę bardziej niż robiłaś to dotychczas, zostawiając trochę miejsca między nimi.

Oszukana kaligrafia - jak pisać

2. Zacznij oszukiwać

Sprawdź, w których miejscach pisząc stalówką bądź pędzlem byłby kładziony nacisk. Mówiąc w skrócie, linie biegnące w dół powinny być grubsze, a te biegnące w górę cienkie.

Oszukana kaligrafia - jak pisać

Następnie dorysuj w tych miejscach linię. Nie ma znaczenia czy linię dorysujesz po lewej czy prawej stronie. Twój napis powinien wyglądać podobnie jak ten na zdjęciu poniżej.

Oszukana kaligrafia - jak pisać

3. Puste miejsca

Tym samym kolorem wypełnij przestrzeń między liniami. Pamiętaj, że grubość linii powinna być mniej więcej taka sama na każdej literze.

Oszukana kaligrafia - jak pisać

SPOSÓB 2

Drugi sposób, to już zupełne oszustwo! Wystarczy wydrukować gotowy napis, wykorzystując font, który nam się podoba. Następnie podłożyć pod kartkę, przerysować kontury i uzupełnić kolorem pustą przestrzeń. Gotowe! Szybko, prosto, a efekt niesamowity.

Jak robić ładne napisy? Oszukana kaligrafia

Ćwiczenia

Przejrzyj fonty, które Ci się podobają. Możesz je pobrać za darmo z dafont. Pod tym linkiem znajdziesz kaligraficzne fonty: https://www.dafont.com/theme.php?cat=601

Stwórz napis, mogą być to dni tygodnia, miesiąca, imiona, ulubione cytaty.

Przepisz i oszukuj!

Oszukana kaligrafia – alfabet

Specjalnie dla Ciebie przygotowałam kaligraficzny szablon ćwiczeń, który możesz pobrać, wydrukować i ćwiczyć robienie ładnych napisów w metodzie oszukanej kaligrafii.

Szablon kaligrafii do pobrania i wydrukowania - dla początkujących

Pobierz szablon 

Po kliknięciu w przycisk poniżej, wyświetli się grafika do pobrania. Wystarczy ją ściągnąć, wydrukować i rozpocząć zabawę.

 

*Pamiętaj, że szablon jest dla twojego użytku. Możesz je pobrać i wykorzystać u siebie. Nie zgadzam się na modyfikację oraz wykorzystanie w celach komercyjnych i na odsprzedaż. W innym przypadku proszę o kontakt.


Wpisy o podobnej tematyce:

Jak na uczyć się ładnie pisać?

Bujo – ramki, wstążki i litery do odrysowania


Oszukana kaligrafia będzie idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z kaligrafią. To nie tak, że oszukujemy – ta technika bardzo pomaga w nauce ładnego pisania. Poprawiając gotowe napisy ćwiczymy rękę, poznajemy schemat i rytm kaligrafii. Oszukana kaligrafia jest świetnym wstępem do wszystkich technik pism odręcznych. A co najważniejsze, daje szybki efekt wow, co sprawia, że nie zniechęcamy się za szybko!

Mam nadzieję, że stworzysz swój napis w technice oszukanej kaligrafii. Przecież to takie proste, prawda?

Witaj na blogu!

Close