Jak namalować obraz? Prosty sposób dla początkujących

Jak namalować obraz? Prosty sposób dla początkujących

Wcale nie trzeba być artystą, aby namalować obraz. Wiem, że wielu z Was powie, że nie ma do tego talentu albo doświadczenia. Tak naprawdę każdy z nas może malować, tylko trzeba dać sobie szansę i nie zrażać się za szybko. Nie będę się zbytnio rozpisywać na ten temat, ponieważ cały wpis o motywacji do działania znajdziesz tutaj: Zrób coś! Nawet jeśli będzie do bani.

Od razu wspomnę, że ten wpis skierowany jest do osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z malowaniem. Nie będzie tutaj żadnych regułek, objaśnień technik i porad typu jak dobrać materiały”. Pokażę, jak czerpać radość z malowania i jak stworzyć obrazy, które będą zdobić nasze cztery ściany.

Jak namalować obraz? Prosty sposób dla początkujących

Jak namalować obraz?

Przed malowaniem warto wiedzieć co chcemy namalować, w jakiej technice i po co. Jeśli zależy nam na samym procesie, to wystarczy chwycić za pędzel i za pomocą kolorów wyrazić to, co mamy w sercu. Abstrakcja, esy-floresy, figury geometryczne, kolaż – to wszystko będzie tworzyło się automatycznie. To sposób podobny do malowania mandali.

Natomiast jeśli mamy jakąś wizję i wiemy, co chcemy namalować, to warto poszukać inspiracji. Taką inspiracją może być natura, nasze mieszkanie, gotowe prace, zdjęcia, a nawet poradniki.

Nie można zrażać się po pierwszym razie i skupiać się jedynie na efekcie. W malowaniu chodzi również o bycie tu i teraz – jest to w pewnym sensie forma medytacji i relaksu.

Jak namalować obraz? Prosty sposób dla początkujących

Prosty sposób dla początkujących

Lubię proste i szybkie rozwiązania, dlatego w internecie szukam obrazów i zdjęć, które mi się podobają i pasują do mojego stylu. Stworzyłam specjalną tablicę na Pintereście, gdzie przypięłam prace, które wpadły mi w oko. Następnie zrobiłam wstępną selekcję projektów, wybrałam z nich niektóre elementy i połączyłam je ze sobą, dobrałam paletę kolorów i zrobiłam wstępny szkic. Następnie przeniosłam kontury na płótno, puste pola wypełniłam farbami, a na koniec poprawiłam kontury złotym markerem. Gotowe!

Jak namalować obraz? Prosty sposób dla początkujących

Potrzebne materiały:

  • podobrazie malarskie lub tablica malarska,
  • farby akrylowe lub olejne,
  • pędzle,
  • kubek z wodą,
  • kartka papieru i ołówek.

Malowanie obrazu – krok po kroku

Wybierz inspiracje, paletę kolorów i przygotuj wszystkie potrzebne materiały.

Malowanie obrazu - inspiracje

Zrób szkic i przenieś na podobrazie.

Malowanie obrazu - inspiracje

Puste miejsca wypełnij kolorami.

Malowanie obrazu - krok po kroku

Malowanie obrazu - krok po kroku

Popraw kontury markerem.

Malowanie obrazu - krok po kroku

Moje prace nie są oryginalne, ponieważ korzystam z wielu inspiracji, jednak idealnie pasują do moich wnętrz. Są mieszanką najciekawszych elementów, które znalazłam. W łatwy sposób mogę uzyskać taki efekt, jaki sobie wyobraziłam i to bez tracenia czasu na długotrwałe przeszukiwanie sklepów.

Powiem zupełnie szczerze, że jakiś czas temu nie lubiłam malować obrazów. Na studiach zmieniłam wymarzoną specjalizację, tylko dlatego, że w planie zajęć było malarstwo sztalugowe. Chciałam wrócić rok później, ale niestety okazało się, że mój rocznik był ostatni, ponieważ nie wznowiono tej specjalności. I tak niechęć do farb olejnych i akrylowych farb towarzyszyła mi przez długi okres.

Malowanie obrazu - krok po kroku

Robiąc porządki w półce, zauważyłam, że mam wiele przydasiów, które przez ładnych kilka lat przeleżały nietknięte. I siedziałyby sobie jeszcze trochę, gdybym w końcu nie zdała sobie sprawy z tego, że nigdy nie będzie idealnego momentu na ich wykorzystanie. Kiedyś trzeba zacząć – liczy się proces, chwila tworzenia, a nie perfekcja. Dotarło do mnie, że wcale nie muszę iść akademicką ścieżką i tworzyć obrazów, które przedstawiają martwą naturę, krajobrazy czy portrety. Mogę odrysowywać, łączyć różne techniki i po prostu bawić się malarstwem.

Kreatywne wpisy

Jak nauczyć się rysować?

Jak ładnie pisać?

Akwarele – jak zacząć?

Co to jest doodle i jak rysować?


To co, namówiłam Cię do malowania?

Close