
Zdarzało Ci się bazgrolić w zeszycie podczas nudnej lekcji albo wykładu? Jeśli tak, to znasz odpowiedź na pytanie “co to jest doodle”. Większość z nas tworzy właśnie w tym stylu, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Proste i często naiwne rysunki, przypominające dziecięcą twórczość mają w sobie wiele uroku. Doodling jest jedną z łatwiejszych technik rysowania, dlatego nie trzeba mieć talentu, aby rozpocząć kreatywną zabawę.
Co to jest doodle?
Doodle to szybki rysunek, który najczęściej jest stworzony nieświadomie w momencie kiedy zajmujemy się czymś innym. Może przedstawiać coś znanego np. rośliny, zwierzątka, ale także może być abstrakcyjnym kształtem przypominającym esy-floresy. Wiele interesujących przykładów znajduje się w notatkach uczniów i studentów. Bardzo częstym tematem, który pojawia się na kartkach zeszytów są karykatury nauczycieli czy kolegów z klasy, ulubieni bohaterowie, a także mało znaczące abstrakcje. Innym przykładem doodlingu może być bazgrolenie podczas rozmowy telefonicznej lub oglądania telewizji.
Co rysować?
1. To co podpowiada Ci wyobraźnia. Mogą to być kwiaty i inne motywy roślinne, zwierzątka, stwory, abstrakcyjne formy, kreski, linie… Na początku możesz zacząć od bezmyślnego kreślenia np. kółek, a poźniej ręka sama zacznie coś rysować.
2. Pomyśl o tym co najczęściej rysowałeś w dzieciństwie i spróbuj się zainspirować. Poczuj się jak dziecko oraz daj sobie możliwość popełniania błędów. Doodle nie musi być perfekcyjnym rysunkiem – tutaj chodzi o czerpanie frajdy z bezmyślnego bazgrolenia.
3. Jeśli nadal nic nie przychodzi Ci do głowy, to rozejrzyj się dookoła. Czy widzisz jakiś ciekawy kształt lub wzór? Jeśli tak, to możesz go odrysować i spróbować go samodzielnie rozbudować dorysowując kolejne elementy.
4. Dla osób, które nie mają pod ręką kartki i czegoś do pisania, świetnie sprawdzi się aplikacja przygotowana przez Google. Zasady są proste, na początku wyświetla się zadanie, które musimy narysować myszką i mamy na to tylko 20 sekund. Fajna zabawa, ponieważ uczy szybkiego myślenia i upraszczania kształtów. Możemy także podejrzeć jak z danym obrazkiem poradziły sobie inne osoby. Koniecznie spróbujcie w wolnej chwili.
Czym rysować?
Najbardziej sprawdzą się cienkopisy lub markery i zwykły papier. Przy wyborze czegoś do pisania warto zwrócić uwagę na trwałość tuszu, lepiej wybrać taki, który się nie rozmazuje, a dodatkowo jest wodoodporny.
Ćwiczenia doodle do wydrukowania
Przygotowałam szablon, który możecie wypełnić własnymi bazgrołami (kreski, kropki, linie i co Wam tylko podpowie wyobraźnia). Po kliknięciu w przycisk poniżej, wyświetli się grafika do pobrania. Wystarczy ją ściągnąć, wydrukować i rozpocząć zabawę.
Więcej wpisów o rysowaniu i malowaniu:
Jak zacząć malowanie akwarelami?
Jestem ciekawa czy w waszych szkolnych zeszytach można zobaczyć doodle. Jeśli tak, to co najczęściej rysowaliście?