Akwarele – jak zacząć? Podstawowe materiały i sposoby malowania

Akwarele - jak zacząć? Podstawowe materiały i sposoby malowania | Polenka.pl

Chciałbyś rozpocząć przygodę z akwarelami, ale nie wiesz jak się za to zabrać? W dzisiejszym poradniku zebrałam wszystkie podstawowe materiały i opisałam sposoby malowania. Wszystko czego potrzebujesz na początek to farby, pędzle, papier i trochę chęci! Farby wodne nie dość, że dają nam ogromne pole do popisu, to malowanie sprawia wiele frajdy.


 

Moje początki

Moją przygodę z akwarelami rozpoczęłam mając kilka lat – chyba jak większość dzieci. Kolejne spotkanie (już na poważnie) odbyło się tuż po liceum, kiedy zaczęłam myśleć o studiach artystycznych. Jednym z etapów rekrutacji była tzw. teczka, czyli zbiór rysunków, a także prac namalowanych akwarelami. Rysować bardzo lubiłam, ale niestety nie pałałam miłością do malowania. Najpierw odpowiednio się przygotowałam – kupiłam dobre farby, pędzle i papier. Zaczęłam zgłębiać temat i przeraziłam się. Niby technika akwarelowa jest bardzo prosta, a jednak zaliczana jest do jednej z trudniejszych technik plastycznych. Moje prace nie przypominały dzieł słynnych akwarelistów, a technika pozostawiała wiele do życzenia. Mimo wszystko dostałam się na wybrany kierunek. Po egzaminach odłożyłam akwarele na bok, ponieważ kojarzyły się mi ze stylem akademickim i nie znałam ich możliwości.

Akwarele - jak zacząć? Podstawowe materiały i sposoby malowania | Polenka.pl

Do akwareli wróciłam niedawno, a to za sprawą akwarelowego wyzwania. Na malowanie poświęcam od 10 do 25 minut dziennie przez pięć dni w tygodniu. Wybrałam łatwe tematy, które sprawiają mi przyjemność. Staram się malować swobodnie, operując plamą i wydobywać z niej jak najwięcej. Nie zwracam uwagi na szczegóły, nie poprawiam, ponieważ zauważyłam, że przynosi to jeszcze gorszy rezultat.
 

Akwarele – jak zacząć?

Technika

Warto wypróbować dwa sposoby malowania: mokre na suche, czyli nakładanie farby na suchą powierzchnię papieru oraz mokre na mokre, czyli nakładanie farby na zwilżony wcześniej papier.

Mokre na mokre – idealnie sprawdzi się do tworzenia tła oraz malowania pejzaży. Zaletą tego sposobu jest swobodne mieszanie się ze sobą plam kolorów i łagodne rozmywanie. Natomiast drugi sposób – mokre na suche – sprawdzi się przy warstwowym nakładaniu kolorów.

Malowanie akwarelami - potrzebne materiały | Polenka.pl

Szkic

Przed przystąpieniem do malowania można zrobić szkic na kartce, który ułatwi nam późniejszą pracę. Taki rysunek można zrobić ołówkiem – będzie on mało widoczny po zamalowaniu. Niedawno stały się bardzo popularne obrazki akwarelowe z wyraźnym, czarnym konturem. Można je zrobić cienkim markerem lub cienkopisem, ale należy wybrać taki, który jest wodoodporny.

W moich pracach na samym początku wykonuję szkic, następnie wypełniam wszystkie powierzchnie kolorem, a na samym końcu, kiedy farba wyschnie poprawiam kontury czarnym cienkopisem.

Jak malować akwarelami? | Polenka.pl

Transparentność

Intensywność koloru akwareli zależy od ilości wody – im mniej jej użyjemy tym uzyskamy intensywniejszy i bardziej kryjący efekt. Natomiast jeśli dodamy więcej wody, to otrzymamy blade i transparentne kolory. Malowanie akwarelą najlepiej rozpocząć od nakładania jaśniejszych tonów i stopniowo zwiększać ich intensywność przez dodawanie koloru.

Mieszanie kolorów

Tak jak w innych technikach malarskich możemy mieszać kolory na palecie – uzyskamy w ten sposób czystą, jednolitą barwę. O wiele ciekawsze jest łączenie kolorów bezpośrednio na papierze. Warto poeksperymentować z tą metodą, ponieważ daje ona niespodziewane, ale niesamowite rezultaty. W ten sposób tworzą się ciekawe zacieki, z których słynie technika akwarelowa.

Akwarele - mieszanie kolorów | Polenka.pl

Efekty

Nadmiar wody i farby można zebrać chusteczką higieniczną.  Powstaną w ten sposób jaśniejsze plamy przypominające chmurki.

Równie ciekawy efekt daje rozrzucona sól kuchenna, która w połączeniu z farbą tworzy interesujące zacieki. Po wyschnięciu usuwamy sól – wystarczy zmieść ręką lub suchym pędzlem.

Akwarele - sól kuchenna | Polenka.pl

Inne kształty możemy tworzyć przez odbijanie różnych przedmiotów np. zakrętki od długopisu. Warto poeksperymentować z pomiętą folią spożywczą, którą wystarczy rozłożyć na papierze pokrytym farbą. Po wyschnięciu ściągamy ją. Podobne efekty osiągniemy bawiąc się papierem śniadaniowym czy folią aluminiową.

Jaśniejsze plamki uzyskamy skrapiając alkoholem papier pokryty farbą.

Bardzo przydatny jest płyn maskujący, dzięki któremu uzyskamy niezamalowane, białe i czyste miejsca.  Nie trzeba się martwić, że podczas malowania farba wypłynie poza krawędź. Po wyschnięciu przypomina gumę, którą wystarczy zeskrobać lub zetrzeć gumką do mazania.

Akwarela - płyn maskujący | Polenka.pl
 

Potrzebne materiały

Papier

W technice akwarelowej papier ma duże znaczenie. Najlepiej od razu kupić blok przeznaczony do malowania farbami wodnymi. Musi być raczej gruby (wysoka gramatura), trwały oraz szorstki (wyraźna faktura), aby mógł szybko chłonąć wodę. Zwykły papier podczas malowania będzie się falował, a po wyschnięciu zmarszczy się.

Na początku nie trzeba inwestować w papier najwyższej jakości. Ja używam uniwersalnego bloku z fakturowanymi arkuszami o gramaturze 250. Wybrałam rozmiar A5, ponieważ wolę mniejsze rozmiary – łatwiej przychodzi mi rozrysowanie kompozycji.

Akwarele - jak zacząć? | Polenka.pl

Farby

Pamiętacie akwarele, którymi malowaliśmy w podstawówce? Można było je kupić już za 2 złote i właśnie w tym przypadku niestety cena ma znaczenie – im tańsze tym gorszej jakości. Jednak warto mieć nawet takie, ponieważ bez wyrzutów sumienia można ćwiczyć tworzenie plam barwnych i mieszanie kolorów.

Farby skierowane dla bardziej zaawansowanych mają intensywne, czyste i trwałe kolory. Nie blakną tak jak ich najtańsze odpowiedniki. Standardowy zestaw zawiera 12 kolorów, które w zupełności wystarczą! Lepsze marki na początek: Winsor&Newton (używam), Renesans, Karmański.

Watro zrobić własny wzornik kolorów, który może wyglądać podobnie jak na zdjęciu.

Akwarele - wzornik kolorów | Polenka.pl

Pędzle

Najbardziej sprawdzą się te miękkie o naturalnym włosiu. Ważne, aby miały dobrą chłonność farby oraz wody. Pędzle syntetyczne także dadzą radę, ale trzeba wybrać takie, które nie są zbyt sztywne.

Na początku przyda się kilka rozmiarów pędzli: do detali, uniwersalny – okrągły, szeroki – rozcapierzony. W moim asortymencie mam także water brush – pędzel ze zbiorniczkiem na wodę. Farbę nabieramy na końcówkę, a po przyciśnięciu zbiorniczka, wylewa się z niego woda. Bardzo wygodny przy malowaniu mało skomplikowanych obrazów, ponieważ wystarczy przetrzeć końcówkę i zmienić kolor.

Akwarele - water brush | Polenka.pl

 
To było krótkie wprowadzenie do malowania akwarelami. Mam nadzieję, że skorzystacie z rad i jak najszybciej zabierzecie się za malowanie! Akwarele są bardzo wdzięczną techniką, która daje wiele możliwości.

Jeśli szukacie inspiracji i motywacji do malowania, to zapraszam Was na wpis o akwarelowym wyzwaniu: Kreatywna 30!

 

Wpisy o podobnej tematyce:

Jak nauczyć się rysować?

Jak ładnie pisać?

Akwarele - jak zacząć? Podstawowe materiały i sposoby malowania | Polenka.pl

Kogo z Was udało mi się namówić?

Close