Zero waste – wielorazowe woreczki na warzywa i owoce z firanki DIY

Zero waste - wielorazowe woreczki na warzywa i owoce z firanki DIY

Banany, kilka jabłek, marchewki, kalafior – każde z nich do foliówki. Bo się rozsypie, bo pobrudzi na taśmie, puści sok albo zabrudzi inne zakupy. Po rozpakowaniu siatki upychane są w półce, no bo mogą się jeszcze kiedyś przydać. Prawda jest taka, że ich liczba rośnie w błyskawicznym tempie i zajmuje znaczną część miejsca w szafce. A przecież można zastąpić jednorazówki wielorazówkami.

Od razu wspomnę – nie jestem osobą, która w 100% dba o zero waste. Staram się jednak minimalizować śmieci, robię dobrą segregację, a także nie kupuję kompulsywnie i byle czego. Jakiś czas temu zaczęły mnie wkurzać woreczki foliowe, które namnożyły się w mojej szafce kuchennej. W sklepie nie wkładam do reklamówki pojedynczych owoców czy warzyw, ale z kilkoma sztukami jest już problem.

Tutaj znajdziesz wpis o less waste dla początkujących.

Zero waste - wielorazowe woreczki na warzywa i owoce z firanki DIY

Pomysł na uszycie woreczków na warzywa podsunęły mi dziewczyny z szyciowej grupy już prawie rok temu. Miałyśmy zrobić spotkanie z warsztatami, ale nie udało się. Postanowiłam zrobić je sama, ale jak, to zwykle bywa odkładałam to DIY w czasie. W końcu pewna sytuacja sprawiła, że powiedziałam: “Basta! Szyję worki”.

Kilka dni temu wróciłam z pięknego Rzymu. Miasto zrobiło na mnie ogromne wrażenie, ale niestety równie silne doznanie przyniósł widok dużych ilości rozrzuconych śmieci. Nie wspominam o przepełnionych koszach, z których wysypywały się butelki, foliowe torebki i kubki po napojach. Najbardziej uderzyło mnie, to, że śmieci pojawiały się w donicach, na parapetach i w każdym pustym miejscu, gdzie można coś wcisnąć. Zrobiło mi się smutno. Sama nie śmiecę, ale poczułam się winna.

Winna, bo kupowałam małe butelki z wodą.

Winna, bo wkładam warzywa i owoce do foliowych woreczków.

Winna, bo wybierałam produkty w plastikowych opakowaniach.

I mogę jeszcze długo wymieniać.

Już kolejnego dnia kupiłam małe zamykane pudełka, w których chowałam pokrojone warzywa i przekąski. Przelewałam wodę z większej butelki do mniejszych, które zabieraliśmy ze sobą podczas zwiedzania. Nie piłam napojów z plastikowych kubków, nie brałam plastikowych sztućców, a kawę piłam tylko z filiżanki. W domu filtruję wodę z kranu w specjalnym dzbanku. Do sklepu chodzę ze swoją torbą na zakupy. Zdaję sobie sprawę, że to, co robię, to kropla w morzu, ale jestem zadowolona, że uświadomiłam sobie ten problem.

Woreczki zero waste DIY

Jak zrobić wielorazowe woreczki na warzywa i owoce?

Od razu dodam, że woreczki warto uszyć w kilku rozmiarach i przetestować różne materiały. Na przykład firanka lub tiul będą dobre na lekkie produkty, a bawełna na cięższe zakupy. Siatkowe materiały poliestrowe bardzo dobrze się sprawdzają, ale nie są ekologiczne, dlatego warto wykorzystać resztki, które zalegają gdzieś w kącie. Ich dużym plusem jest to, że są transparentne – widać, co jest w środku – a ponadto umożliwiają dostęp powietrza do środka.

Potrzebne materiały

  • resztki firanki lub materiał z bawełny,
  • maszyna do szycia, nici, szpilki, nożyczki,
  • sznurek bawełniany.

Zero waste - wielorazowe woreczki na warzywa i owoce z firanki DIY

Sposób wykonania

Z materiału wycinamy długi prostokąt.

Zero waste - wielorazowe woreczki na warzywa i owoce z firanki DIY

Następnie dwa dłuższe boki przeszywamy ściegiem zygzakowym albo owerlokiem.

Woreczki na warzywa - jak zrobić

Zszywamy dwa dłuższe boki ze sobą, ale z jednej strony nie szyjemy do końca i zostawiamy około 3 cm.

Woreczki na warzywa - jak zrobić

Podwijamy górną część dwa razy, tak aby powstał tunel, przez który będzie można przeciągnąć sznurek. Następnie przeszywamy na dole.

Woreczki na warzywa - jak zrobić

Przez powstały tunel przewlekamy sznurek. Najlepszym sposobem jest przypięcie małej agrafki na końcu sznurka, dzięki której łatwiej będzie przesuwać go w środku. Na końcach sznurka zrób pętelki.

Woreczki na warzywa - jak zrobić

Wywróć worek na prawą stronę (szwy powinny zostać w środku). Woreczki gotowe do użycia!

Woreczki na warzywa - jak zrobić

Woreczki zero waste DIY

Woreczki zero waste DIY

Na koniec mała prośba!

Jeśli mój wpis był przydatny bądź inspirujący, to będzie mi bardzo miło, jeśli dasz mi o tym znać. A kiedy uszyjesz własne woreczki, to koniecznie podziel się zdjęciem lub oznacz mnie na Instagramie, aby nic mi nie umknęło.
Jeśli chcesz otrzymywać więcej inspiracji dotyczących less waste, to zachęcam do zapisania się do specjalnej listy. Będę podrzucać inne wpisy na ten temat oraz tutoriale ZERO WASTE – DIY. A na zachętę mały prezent.

 

Mam nadzieję, że namówiłam Cię do tego, aby zrobić lub kupić wielorazowe woreczki na warzywa i owoce.

Jestem ciekawa jak to wygląda u Ciebie? Dbasz o środowisko?

Close