Wianek z gipsówki – krok po kroku

Wianek z gipsówki - krok po kroku

Delikatny, romantyczny, rustykalny i bardzo dziewczęcy. Wianek z gipsówki sprawdzi się jako dodatek na wiele okazji. W dzisiejszym wpisie przedstawię łatwą i trwałą metodę plecenia wianka z gipsówki, którą stosują floryści.

Gipsówka jest idealnym materiałem roślinnym na wianek komunijny, który będzie doskonałym dodatkiem dla dziewczynki na uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Sprawdzi się także jako ozdoba włosów Panny Młodej.

Wianek z gipsówki - jak zrobić?

Jak zrobić wianek z gipsówki?

Wbrew pozorom plecenie wianka wcale nie jest takie trudne. Moja metoda jest bardziej czasochłonna, ale łatwiejsza niż ta tradycyjna i bardziej solidna, a ponadto sprawi, że kwiaty będą dłużej świeże.

Potrzebne materiały:

  • 6 gałązek gipsówki,
  • taśma florystyczna,
  • biała wstążka,
  • drut o średniej twardości,
  • nożyczki.

Wianek z gipsówki – ile gałązek?

Mój wianek plotłam dość gęsto, dlatego wykorzystałam 5 całych gałązek gipsówki. W kwiaciarni kupiłam 6 gałązek i właśnie ta ostatnia została na zapas. Moja gipsówka była bardzo ładna i świeża, dlatego trafiło się tylko kilka suchych kępek. Przy zakupie warto obejrzeć wszystkie gałązki i wybrać te, które nie są zniszczone czy suche oraz mają wiele rozgałęzień.

Wianek z gipsówki - potrzebne materiały

Sposób wykonania

Z średnio twardego drutu zrób obręcz, która będzie mieć obwód o 2–3 cm większy od obwodu głowy osoby, która będzie nosić wianek. Na końcach zrób pętelki – oczka powinny mieć średnicę około 1 cm.

Jak zrobić wianek z gipsówki?

Gipsówkę przycinamy i zostawiamy małe kępki o długości do 5 cm. Łączymy kilka łodyżek i robimy mały bukiecik, a następnie owijamy go taśmą florystyczną. Można użyć druciku czy nici, ale najlepsza jest taśma, ponieważ uchroni kwiaty przed urazami podczas plecenia i sprawi, że nie będą tak szybko traciły wody.

Jeśli chcesz, aby twój wianek był lekki i delikatny, to zrób mniej zbite bukieciki.

Wianek z gipsówki na komunię

W moim wianku jest około 32 bukiecików.

Dla przypomnienia! Wewnętrzna część taśmy florystycznej po naciągnięciu zaczyna się lepić. Właśnie dlatego zawsze owijaj wewnętrzną częścią.

Wianek z gipsówki - jak zrobić?

Kiedy bukieciki będą gotowe, można przejść do plecenia wianka. Pierwszy bukiecik połóż tuż przy końcówce, tak aby zakrył pętelkę. Następnie kilka razy owiń to miejsce taśmą florystyczną.

Taśmę florystyczną możesz też  w tym miejscu zastąpić miękkim drucikiem.

Wianek z gipsówki - jak zrobić?

W podobny sposób dokładaj kolejne bukieciki. Każdy z nich okręć taśmą dwa razy. Kwiaty powinny schodzić stopniowo, tak aby nie było „schodów”.

Wianek z gipsówki - DIY

Kontroluj także spód wianka, gdzie powinna ukazać się taśma. To jest najtrudniejszy etap w tworzeniu, ponieważ bukieciki mogą się okręcać się spiralnie wokół drutu, a my chcemy mieć ładny wierzch z kwiatami i spód ze splotem, którego nie będzie widać.

Wianek z gipsówki - DIY

Pod koniec zostaw trochę miejsca na ostatni bukiecik.

Wianek z gipsówki - DIY

Kolejny dołóż tak, by był skierowany w odwrotną stronę, i dokładnie owiń taśmą florystyczną.

Wianek z gipsówki - DIY

Pętelkę z drutu owiń końcówką taśmy, zawiąż i odetnij resztę.

Wianek z gipsówki - jak zrobić?

Przewlecz wstążkę przez pętelki z drutu i zawiąż kokardę. Najłatwiej zrobić to na głowie osoby, która będzie nosiła wianek, ponieważ w łatwy sposób dopasujemy rozmiar.

Wianek z gipsówki - jak zrobić?

Wianek gotowy! Aby dłużej zachował swoją świeżość warto trzymać go w chłodnym miejscu.

Wianek z gipsówki - jak zrobić?

W sposobie plecenia wianka, który pokazałam można wykorzystać inne kwiaty i zielone dodatki. Wystarczy zrobić małe bukieciki z różnych kwiatów i zieleni, a następnie połączyć je ze sobą na drucie. Zresztą sama zobacz pierwszy wpis, który podlinkowałam poniżej.

Na blogu znajdziesz jeszcze dwa podobne wpisy:

Jak upleść wianek z dużych kwiatów

Jak zrobić wianek z polnych kwiatów bez użycia nici


To jak, namówiłam Cię do wiosennego plecenia wianków?

Close