Torba ze sznurka DIY, czyli makramowa siatka na zakupy

Torba ze sznurka DIY, czyli makramowa siatka na zakupy

Makramowa torba ze sznurka to ostatnio duży hit. I bardzo dobrze, bo można ją zrobić własnoręcznie i jest zdecydowanie bardziej ekologiczna od innych torebek. Jest lekka i przewiewna, ale wbrew pozorom świetnie poradzi sobie z ciężkimi rzeczami. Taka siatka jest wręcz idealna do przenoszenia owoców i warzyw z lokalnego placu czy warzywniaka. Sprawdzi się także jako torba na basen czy na plażę, która pomieści wszystkie wakacyjne przedmioty.

To kolejne DIY na blogu, które nawiązuje do ruchu zero waste. Poprzednio pokazywałam, jak zrobić wielorazowe woreczki na owoce z firanki. Koniecznie sprawdź, jeśli zależy Ci na ochronie środowiska.

makramowa siatka na zakupy diy

Torba ze sznurka – jak ją zrobić?

Na pierwszy rzut oka wykonanie torby może wydawać się skomplikowane, ale nic bardziej mylnego! Kiedy załapiesz robienie węzłów, szybko wpadniesz w tryb flow i torba zrobi się sama. Robienie makramy sprawia, że można wyłączyć myśli, uspokoić się i zrelaksować. Na blogu pojawił się wpis o tym, że robótki ręczne to joga dla mózgu. Sprawdź, jaką wartość daje manualne wyżycie się.

Potrzebne materiały:

  • bawełniany sznurek (mój ma grubość 2 mm),
  • 2 pierścienie (wykorzystałam drewniane koła z karnisza o średnicy ok. 6 cm),
  • taśma rypsowa lub pasek,
  • nożyczki,
  • igła z nitką.

makramowa siatka na zakupy

Torba ze sznurka – krok po kroku

Przygotuj około 20 kawałków sznurka o długości około 4 razy dłuższej od długości torby. Moja torba ma 50 centymetrów długości, dlatego przygotowałam 20 kawałków sznurka o długości 2 metrów.

Złóż sznurek na pół, włóż pod pierścień, a następnie przez pętelkę przewlecz dwa końce sznurka. Na jednym kole zrób 10 takich pętelek.

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Pierścienie z nawleczonymi sznurkami połóż obok siebie.

Wnętrze torby zrobimy za pomocą podwójnych węzłów płaskich, które uformują się w luźną siatkę. Tworzenie podwójnego węzła płaskiego zaczynamy od pierwszych czterech nitek po lewej stronie. Ostatni sznurek boczny po prawej stronie przełóż górą na lewą stronę. Pierwszy połóż na sznurku czwartym, a następnie przełóż pod dwoma środkowymi na prawą stronę i przeciągnij przez pętelkę na czwartym sznurze. Zaciśnij sznurki.

Makrama Podwójny węzeł płaski - jak zrobić?

Pod pierwszym węzłem zawiąż kolejny, ale teraz zacznij od sznurka po lewej stronie. Przełóż go górą na prawą stronę nad dwiema środkowymi nitkami. Ostatni sznurek boczny po prawej stronie połóż na pierwszym, a następnie przełóż go pod środkowymi nitkami i przeciągnij przez pętelkę po prawej stronie. Zaciśnij sznurki.

Makrama Podwójny węzeł płaski - jak zrobić?

W ten sam sposób stwórz węzły na obu pierścieniach. Powinno wyjść po dziesięć supełków na każdym okręgu.

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Połóż dwa pierścienie obok siebie, odsuń na bok dwa boczne kawałki po lewej i prawej stronie. Stwórz węzeł ze środkowych nitek (dwie ostatnie z lewego pierścienia i dwie pierwsze z prawego). Nowy rząd powinien być około 2 centymetry niżej od poprzedniego.

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Następnie stwórz węzły na tym samym poziomie, zaczynając od lewej strony. Odstaw na bok 1 i 2 nitkę i rozpocznij od 3, 4, 5 i 6 nitki.

Złóż torbę na pół, tak aby cztery luźne sznurki znalazły się obok siebie. Stwórz z nich węzeł płaski na tym samym poziomie co poprzednie.

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Kontynuuj robienie węzłów, aż uzyskasz odpowiednią długość torby. Pamiętaj, aby rzędy były na tym samym poziomie i były oddalone od siebie o taką samą długość. Najwygodniej jest powiesić makramę i w ten sposób kontynuować tworzenie siatki.

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Kiedy uznasz, że torba ma odpowiedni rozmiar, chwyć w garść wszystkie sznurki tuż pod ostatnim rzędem węzłów i w tym miejscu zawiąż nowy sznurek na dwa mocne węzły.

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Następnie jedną końcówką owiń kilkukrotnie to miejsce i zawiąż na końcu, aby supeł mocno trzymał dno torby.

Torba ze sznurka - krok po kroku

Wiszące sznurki utnij na jedną długość.

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Teraz kolej na pasek do torby. Przygotuj taśmę rypsową, przewlecz przez pierścień, na lewej stronie dodaj minimum 3 centymetry i przyszyj. Drugi koniec przeciągnij przez kolejny pierścień, dopasuj długość taśmy, przytnij i przyszyj w podobny sposób jak poprzednio.

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Końcówki możesz skleić także klejem na gorąco, ale nie będzie to tak mocne połączenie jak przeszycie.

Moja torba ze sznurka tak prezentuje się z owocami w środku.

Torba ze sznurka - jak zrobić?

Makramowa siatka ze sznurka - diy

Wpisy o podobnej tematyce:

Prosta makrama na ścianę

Jak zrobić tkaną makatkę na ścianę?

Jeśli zachęciłam Cię do stworzenia torby ze sznurka, to pokaż swoją pracę, oznaczając mnie na Facebooku lub Instagramie albo skorzystaj z hasztagu #polenkadiy.

Jeśli chcesz otrzymywać więcej inspiracji dotyczących less waste, to zachęcam do zapisania się do specjalnej listy. Będę podrzucać inne wpisy na ten temat oraz tutoriale ZERO WASTE – DIY. A na zachętę mały prezent.

Podoba Ci się ten makramowy trend? Jestem ciekawa, co sądzisz o mojej torbie ze sznurka.

Close