Tkana makatka na ścianę DIY

Tkana makatka DIY

Niedawno odkryłam nową technikę, która pochłonęła mnie całkowicie. Za jej pomocą można stworzyć ciekawe dekoracje na ścianę, a ich wykonanie jest bardzo tanie. Tkanie na krośnie to technika stara jak świat. Wbrew pozorom wcale nie jest bardzo trudna. Wystarczy opanować podstawy, a potem makatki tworzą się prawie same. Technika ta wymaga cierpliwości i skupienia, dlatego jest świetnym sposobem na stres. 

Do tkania potrzebne jest krosno, które w łatwy i szybki sposób można wykonać samodzielnie.

Do wykonania krosna potrzebne będą:
4 listewki (2 x ok. 30 cm i 2 x ok. 40/50 cm)
gwoździe
młotek
miarka

Jak zrobić krosno tkackie?

W przygotowaniu ramki pomógł mi mój tata. Boki połączył śrubami, a wcześniej dodatkowo je skleił.

krosno_6

Następnie wbiłam gwoździe, które ułożyłam jeden wyżej, drugi niżej – taki zabieg ułatwia późniejsze nawlekanie nici. Odległość pomiędzy gwoździami wynosi ok. 8 mm. Jako osnowy używam białego kordonka.krosno_17

Tkana makatka na ścianę – krok po kroku

Na samym początku pomiędzy nici wkładam kawałek kartki lub tekturki o wysokości ok. 5 cm. To własnie te nitki przy ściąganiu makatki trzeba dobrze związać. Tata stworzył dla mnie także bardzo pomocne przyrządy: szpiczastą listewkę, którą w szybki sposób oddzielam co drugą nitkę oraz długie szydło, którym przeciągam włóczkę pomiędzy osnową.

Pierwszą nić z wątku wiążę o trzecią nić osnowy, następnie owijam ją o pierwszą nić i przeciągami za pomocą szydła pomiędzy wszystkimi nitkami osnowy. Wyciągam listwę i ponownie oddzielam osnowę (te nitki, które były na dole teraz muszą być na górze). Wkładam szydło w przestrzeń pomiędzy osnową i przeciągam wątek.

Co jakiś czas zmieniam kolor wątku i sposób tkania. W moich pracach wykorzystuję najczęściej wełniane włóczki.
Tkana makatka na ścianę - krok po kroku

Kiedy moja makatka jest już utkana, pod pierwszym rzędem dodaję nową linię z frędzlami. Następnie odcinam osnowę i wiąże ze sobą nitki. Po związaniu przycinam je na krótko.

Tkana makatka - weaving loom

Delikatnie ściągam górną część z krosna. Nici osnowy wiążę na supeł tuż nad ostatnią linią wątku. Pomiędzy pętelki wsuwam patyk, następnie robię kolejny supeł tuż nad patykiem. Wszystkie nici zbieram razem i wiążę supeł na środku, dzięki któremu będzie można zawiesić ozdobę.
Tkany dywanik na ścianę - loom

Przycinam wszystkie frędzle, aby nadać im odpowiedni kształt. Na koniec doszywam pompony.

Tkany proporczyk - zrób to sam

Makatka gotowa!

Tkana makatka DIY - weaving loom

Na blogu pojawił się jeszcze jeden tutorial: jak zrobić kilim?

Dajcie znać czy podobają się Wam takie ozdoby. A może ktoś z Was tworzy podobne makatki?

Close