Skandynawski skrzat ze skarpetki – jak zrobić?

Skandynawski skrzat ze skarpetki - jak zrobić?

Skandynawski skrzat ze skarpetki niedawno skradł moje serce. Ta prosta do wykonania dekoracja będzie świetnie prezentowała się na parapecie, półce lub komodzie. Jeszcze lepiej będzie wyglądać cała rodzinka małych skrzatów.

Skarpety mają to do siebie, że lubią się gubić i zazwyczaj zostają takie nie do pary. Robiąc porządki w szafie, zawsze je zostawiam – czasem przydają się jako ściereczki na balkon lub do samochodu. Tym razem postanowiłam dać im drugie i o wiele ciekawsze życie.

Skandynawski skrzat ze skarpetki - jak zrobić?

Skrzat ze skarpetki nie wymaga żadnych umiejętności manualnych. Tutaj nie będzie mierzenia i szycia, bo takie dekoracje tworzy się spontanicznie i na wyczucie. Przy okazji pozbędziesz się niepasujących do siebie skarpet. Zresztą sama zobacz jakie to proste!

Potrzebne materiały:

  • długa skarpetka,
  • beżowa stopka, rajstopy lub materiał w cielistym kolorze,
  • włóczka,
  • nić,
  • wata,
  • ryż,
  • woreczek,
  • nożyczki,
  • klej na gorąco (opcjonalnie).

Skandynawski skrzat DIY - potrzebne materiały

Skrzat ze skarpetki – krok po kroku

Skarpetkę przetnij na pół (najlepiej tuż nad piętą).

Skandynawski skrzat DIY - potrzebne materiały

Z włóczki zrób pompon o szerokości około 2,5 cm. Zostaw końce włóczki, aby łatwiej przymocować pompon do czapki.

Jak zrobić pompon?

Górną część skarpetki (ściągacz) wywiń na drugą stronę. Włóż do środka pompon – powinien znajdować się przy przyciętej krawędzi. Następnie dokładnie obwiąż nitką. Przeciągnij końcówki pomponu, tak aby znalazł się na końcu. Wywiń na drugą stronę.

Skrzat ze skarpety - jak zrobić?

Do woreczka wsyp ryż lub kaszę i zawiąż. Odetnij końcówkę tuż nad wiązaniem. Woreczek włóż do dolnej części skarpety. Jeśli twoja skarpetka ma gęsto zbite oczka, to możesz zrezygnować z woreczka foliowego i od razu wsypać ryż do środka. Ja jednak wolałam podwójne zabezpieczenie, ponieważ skrzatem bawi się mój syn i chciałam uniknąć rozsypania ziarenek po całym mieszkaniu.

Krasnal ze skarpetki DIY

Do cielistej stopki włóż trochę waty i dokładnie obwiąż nitką, tak aby powstał ładny nos. Zostaw długie końcówki nitki. Odetnij nadmiar materiału.

Krasnoludek - zrób to sam

Górną część skarpetki zwiń i mocno zwiąż nitką. Na wiązaniu przyłóż nos i zawiąż z tyłu.

Mały skrzat ze skarpety DIY

Dłoń owiń włóczką i przewiąż ją przez środek, zostawiając końcówki. Rozetnij pętelki, a następnie rozdziel nici tak, aby powstała puszysta broda. Tak powstałą brodę przyłóż pod nosem skrzata i zawiąż z tyłu. Odetnij nici i uformuj brodę, przycinając ją nożyczkami.

Brodę możesz zrobić też z gotowego futerka.

Skandynawski skrzat ze skarpetki - krok po kroku

Na skrzata nałóż czapeczkę. Możesz ją przykleić klejem na gorąco.

 

Ręcznie robione zabawki ze skarpetek

Kiedy mój syn zobaczył małe skrzaty,  „dziadzia”, od razu zabrał je do zabawy. Wszystkie czapki zostały ściągnięte, dlatego później podkleiłam je klejem na gorąco.

Jeśli nie wiesz co zrobić ze skarpetką nie do pary, to polecam ten tutorial przedstawiający, jak zrobić skandynawskiego skrzata. To DIY to także świetny sposób na kreatywną zabawę ze starszymi dziećmi.


Recyklingowe wpisy:

Kolczyki z plastikowej butelki

Woreczki na owoce z firanki


Jeśli chcesz otrzymywać więcej inspiracji dotyczących less waste, to zachęcam do zapisania się do specjalnej listy. Będę podrzucać inne wpisy na ten temat oraz tutoriale ZERO WASTE – DIY. A na zachętę mały prezent.

Podobają Ci się takie dekoracje?

Close