
Półka na książeczki dla dzieci to piękna dekoracja pokoju, a także świetny sposób na organizację dziecięcych bajek. Gotowa kosztuje od kilkudziecięciu do kilkuset złotych w zależności od rozmiaru, ale wykonana własnoręcznie jest dużo tańsza.
Skąd pomysł na półkę na książeczki?
Po wieczornej lekturze nie mieliśmy gdzie odkładać książeczek. Jaś przynosił do sypialni wiele ulubionych bajek i każdego dnia wybierał kilka, a potem reszta lądowała pod naszym łóżkiem i jego łóżeczkiem. Nie chciało nam się biegać na drugi koniec pomieszczenia, aby odłożyć je na komodzie, a tym bardziej do salonu, gdzie znajduje się duży regał. Kolekcja pod łóżkiem rosła i rosła, aż w końcu trzeba było coś z tym zrobić. I tak pojawił się pomysł na stworzenie specjalnej półki na ścianę przy łóżku. Teraz najczęściej czytane książeczki są poukładane, ładnie wyeksponowane i przede wszystkim łatwo po nie sięgnąć i odrazu odłożyć na miejsce.
Półka na książeczki dla dzieci powstała rok temu, dlatego część zdjęć jest z wiosny 2020, a reszta z końcówki zimy 2021. Pod koniec wpisu zdradziłam co najczęściej czytamy przed snem.
Półka na książeczki dla dzieci DIY
Potrzebne materiały:
- 3 drewniane listewki,
- 3 okrągłe listewki,
- piła do drewna lub szlifierka,
- wkrętarka, miarka, ołówek,
- wkręty do drewna,
- 2 kątowniki metalowe,
- farba.
Moja historia z półką zaczęła się od tego, że pojechałam do marketu budowlanego, gdzie sprzedawca poinformował mnie, że w sklepie nie ma listew ani desek, ponieważ w każdej pobliskiej miejscowości jest wielu producentów. No dobra, stwierdziłam, że skoro moja rodzinna miejscowość słynie z przemysłu drzewnego, to zrobię objazdówkę po okolicy. Niestety niektóre warsztaty były zamknięte, w innych nie było nikogo w pobliżu lub nie mogłam się dodzwonić. Wydaje mi się, że powodem tego zamieszania był początek epidemii. Wróciłam do domu z pustymi rękoma.
Na szczęście podczas prac w ogrodzie zauważyłam stertę starego drewna. Okazało się, że to odpadki sztachet na płot. Były zniszczone, mokre, z sękami, nieoheblowane, ale udało się wybrać trzy najlepsze. Z pomocą mojego taty oheblowałam je i przecięłam na odpowiednie rozmiary.
Półka na książeczki dla dzieci – krok po kroku
Przytnij listewki na odpowiednią długość, a następnie wyczyść drewno papierem ściernym.
W moim projekcie dwie boczne listwy mają 90 cm, a trzy wewnętrzne mają długość 55 cm. Szerokość wszystkich listewek wynosi 5 cm, a grubość 2 cm.
Do bocznej listwy (90 cm) dokręcamy trzy listwy o długości 55 cm. W mojej półce odstęp między wewnętrznymi wynosi 30 cm. Następnie dokładamy drugą boczną listwę, ale nie dokręcamy do końca wkrętów.
Do środka wkładamy okrągłe listwy, dokręcamy wkręty z bocznej listwy i mocujemy okrągłe wkrętami z każdej strony. Jeśli ich średnica jest za mała można je przybić gwoździami. Na koniec montujemy kątowniki, które posłużą do zawieszenia półki na ścianie
Specjalną masą do drewna warto zagruntować dziury powstałe po wkręceniu śrub.
Skręconą półkę pomalowałam na szaro, kolorem pokryłam także metalowe kątowniki. Kiedy farba wyschła, powiesiliśmy półkę na ścianie. Dołożyliśmy także kątowniki na dole i przykręciliśmy do ściany – półka nie odstaje i dziecko jej nie wyszarpie.
Przy okazji podzielę się ulubionymi bajkami na dobranoc. U nas na pierwszym miejscu jest Kubuś Puchatek – przeczytaliśmy już kilka razy, dlatego po pewnym czasie został ukryty przed oczami trzylatka, aby zrobić miejsce na nową lekturę. Niedawno na strychu w domu rodzinnym mojego męża, znalazła się kontynuacja przygód misia. Chatkę Puchatka, czytał w dzieciństwie mój mąż.
Oczywiście nie mogło zabraknąć Pucia, który niekoniecznie jest najlepszy na wieczorną lekturę, ponieważ bardzo angażuje. Świetnie usypiają wiersze Brzechwy i Tuwima.
Syn już sam wybiera i wyciąga książeczki, a także z łatwością odkłada je na miejsce. Taki układ jest bardzo wygodny i poradzi sobie z tym nawet najmniejszy maluch.
Półka na książeczki powstała podczas metamorfozy sypialni na poddaszu. Tutaj wpis, w którym pokazałam jak powstał geometryczny wzór na ścianie.
Dajcie znać, czy podoba się Wam taka półka na książeczki dla dzieci.