Jak układać kwiaty w gąbce florystycznej?

Jak układać kwiaty w gąbce florystycznej?

W dzisiejszym wpisie pokażę jak w łatwy sposób stworzyć kompozycję kwiatową w naczyniu, za pomocą gąbki florystycznej. Na początku może się to wydawać trochę trudne, ale nic bardziej mylnego! Wystarczy zastosować się do kilku zasad i cieszyć się z tworzenia.

Na wstępie muszę wspomnieć, że do wyboru mamy dwa rodzaje gąbek florystycznych: zieloną do układania kwiatów żywych, która przetrzymuje wodę i szarą do układania sztucznych lub suchych kwiatów. Ja użyłam zieloną, ponieważ w mojej kompozycji wykorzystałam rośliny cięte.

Jak namoczyć gąbkę?

Przytnij gąbkę do odpowiedniego rozmiaru. Następnie przygotuj naczynie z wodą, najlepiej szerokie i głębokie. Połóż gąbkę na powierzchni wody (napisami do góry). Nie dociskaj i daj jej trochę czasu, aby sama nasiąknęła wodą. Wyciągnij ją dopiero wtedy, kiedy całkowicie zatonie. Przytrzymaj ją na chwilę nad miską, aby ociekła z wody. Następnie włóż ją delikatnie do naczynia i nie dociskaj jej na siłę, musi wejść swobodnie.

Jak układać kwiaty w gąbce? Krok po kroku

Jak układać kwiaty w gąbce?

1. W gąbce najlepiej układa się rośliny o twardych łodygach, niestety te miękkie mogą się połamać przy wbijaniu. Wszystkie łodygi skróć na taką samą długość, przytnij je pod skosem, aby roślina miała jak najlepszy dostęp do wody. Oczyść je z liści.

2. Mokrą gąbkę przytnij do odpowiedniego rozmiaru i włóż do naczynia.

3. Pierwszy kwiat wbij na środku gąbki, pamiętaj, że jego łodyga powinna wejść tylko na kilka centymetrów. Nigdy nie wpychaj na siłę, ponieważ możesz uszkodzić roślinę. Kolejne kwiaty wbijaj pod kątem, tak aby kompozycja miała jeden punkt zbiorczy (wygląda to tak, jakby wszystkie łodygi wychodziły z tego samego punktu).

4. Jeśli przy wbijaniu złamiesz łodygę, albo coś innego pójdzie nie tak, wyciągnij roślinę i wbij ją jeszcze raz, ale obok. Nigdy nie wkładaj łodygi w to samo miejsce. Lepiej zostawić pustą dziurę.

5. Na samym końcu dodaj gęstą zieleń, która zasłoni pustą przestrzeń pomiędzy kwiatami. Dzięki niej nie będzie widać gąbki.
Wszystkie kroki pokazałam w filmie

Ważne!

1. Raz wykorzystana gąbka nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Jej struktura została naruszona już za pierwszym razem, dlatego łodygi nie będą dobrze stały. Gąbka nie będzie odpowiednio nawadniała roślin, w dodatku szybciej rozwiną się w niej bakterie.

2. Kompozycję w gąbce najlepiej podlewać codziennie małą ilością wody.

Kompozycja kwiatowa ułożona na gąbce florystycznej


Wszystkich zainteresowanych florystyką odsyłam do działu KWIATY, gdzie znajdziecie wiele ciekawych pomysłów i porad.

Jakim sposobem najczęściej układacie kwiaty?

Close