DIY: makrama na ścianę

DIY: makrama na ścianę

Makrama to sztuka wiązania sznurków bez użycia narzędzi. Wykorzystywana jest najczęściej do wyplatania kwietników, dekoracji ściennych, a nawet biżuterii. Technika ta była bardzo popularna w okresie PRL-u, kiedy wiele kobiet uważało ją za swoje największe hobby. Dziś makramy ponownie stają się modne. Coraz częściej można je zobaczyć w mieszkaniach zza oceanu, w których zdobią ściany.

W dzisiejszym DIY pokażę Wam, jak w szybki i bardzo łatwy sposób zrobić dekorację na ścianę.

DIY: makrama na ścianę

Jak zrobić makramę?

Przygotuj patyk, sznurek, nożyczki i linijkę.

1. Rozwiń sznurek i przygotuj 26 kawałków po 120 cm. Złóż wszystkie na pół.

2. Przygotuj patyk, a następnie wsuń pod niego sznurek. Rozszerz zgięcie sznurka, tak żeby powstała pętelka i przewlecz przez nią dwa końce, a potem mocno zaciśnij. W ten sam sposób przymocuj resztę sznurków.

3. Na pierwszych czterech nitkach zrób supeł. Po drugiej stronie zrób identyczny (na tej samej wysokości). Każdy kolejny supeł rób trochę niżej.

4. Stwórz kolejną warstwę supełków, ale tym razem z prawej i z lewej strony zostaw po dwie nitki.

5. Delikatnie wyrównaj i wyprostuj sznurki, a następnie przytnij je po skosie.

6. Na koniec przywiąż do patyka sznurek, na którym będzie można powiesić ozdobę. Na środku możesz zrobić małą pętelkę, aby ozdoba się nie przesuwała.
W filmie “Makrama na ścianę” pokazałam wszystkie kroki

W moim domu przetrwało wiele ozdób, zwłaszcza kwietników, które zrobiła moja mama. Niektóre sploty są przepiękne, ale wydają się bardzo skomplikowane.

Czy twoja mama także tworzyła makramy w młodości?

Close