4 proste sposoby na dekorację jajek wielkanocnych

4 proste sposoby na dekoracje jajek wielkanocnych

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, dlatego pora rozpocząć przygotowania do świąt. Na tę okazję lubię tworzyć dekoracje, które jeszcze bardziej podkreślą ten czas. Skorupka jajka niby taka banalna, krucha, mała, a jednak można zrobić z niej prawdziwe cuda. W tym roku postanowiłam stworzyć urocze wazoniki, puchate zajączki, a także eleganckie ozdoby na stół wielkanocny, takie jak pozłacane i marmurkowe jajka.

sposoby na dekorację jajek wielkanocnych

Szybkie sposoby na dekorację jajek wielkanocnych

Do każdego DIY z dzisiejszego wpisu potrzebne będą wydmuszki i łupinki z jajek. Co roku na miesiąc przed świętami zaczynam zbierać skorupki, które później wykorzystuję do tworzenia ozdób. Najbardziej lubię białe jajka, ponieważ są uniwersalne, ale te brązowe też są OK  zawsze można je przemalować. Czasem robię z nich wydmuszki – czubkiem noża wiercę małe dziurki na górze i na spodzie jajka, a następnie wydmuchuję białko i żółtko do miseczki za pomocą rurki do napojów. Częściej robię dużą dziurę na dole albo na górze jajka i wylewam całą zawartość. Tak przygotowane wydmuszki i skorupki myję nalewam trochę wody do środka i wylewam– a następnie odkładam do wyschnięcia. W taki sposób jestem w stanie uzbierać pokaźną ilość materiału i nie zamęczam rodziny jajecznymi potrawami tuż przed Wielkanocą.

No dobra, już nie będę trzymać Was w niepewności. Poniżej przedstawiam cztery szybkie sposoby na dekorację jajek wielkanocnych.

1. Pozłacane jajko wielkanocne

Na pierwszy ogień idzie pozłacane jajko, które stanie się piękną ozdobą elegancko nakrytego stołu wielkanocnego. Jeśli czytasz mój blog od jakiegoś czasu, to zapewne wiesz, że uwielbiam ten sposób dekoracji. Właśnie dlatego również w tym roku, nie mogło u mnie zabraknąć złotych przetarć.

Jajka wielkanocne - złote przetarcia

Do wykonania tego DIY potrzebne będą płatki złota, klej oraz wydmuszki z jajek. Kilka godzin wcześniej pomalowałam jajka na różowo farbą w sprayu, która dodała połysku i wyrazu.

Jajka wielkanocne - złote przetarcia

Kiedy farba wyschła, posmarowałam je specjalnym klejem. Celowo nie robiłam tego dokładnie, ponieważ chciałam zostawić trochę pustych miejsc, które sprawiają wrażenie przetarć. Następnie przykleiłam płatki złota wystarczy nałożyć je na skorupkę i delikatnie wygładzić powierzchnię. Kiedy klej wysechł, miękkim pędzelkiem delikatnie omiotłam płatki złota, które się nie przykleiły.

Jajka wielkanocne - złote przetarcia

2. Jajka z kwiatami

To DIY jest bajecznie proste, a w dodatku robi się je z dużą przyjemnością. Małe skorupki jajka jako wazoniki-główki są bardzo urocze. Ten sposób dekoracji polubi niejedno dziecko, zresztą dorosły także ja straciłam dla nich głowę.

Jajka wielkanocne z kwiatami

Potrzebne materiały: skorupki jajek, czarny marker, kwiaty.

Jajka wielkanocne z kwiatami

Do tego DIY wykorzystałam skorupki jajek, w których zrobiłam dużą dziurę na samej górze. Następnie czarnym markerem namalowałam oczy, nos, usta i brwi. Im ciekawsza minka tym lepiej!

Do tak powstałych mini wazoników włożyłam kwiaty goździki i gipsówkę, czyli drobne białe kwiatuszki. Jeśli chcesz, aby kwiaty stały dłużej to do środka skorupki możesz nalać trochę wody.

Jajka wielkanocne z kwiatami

3. Marmurkowe jajka wielkanocne

Kolejny prosty i efektowny sposób na dekorację jajek. Wystarczy miseczka z wodą, skorupki jajek, lakier do paznokci.

Marmurkowe pisanki DIY

Do miseczki z wodą wlewam lakier do paznokci tworzę okręgi (im cieńsze, tym lepiej). Jeśli farba zlała się w jeden duży płat, to można spróbować ją rozdzielić wykałaczką.

Marmurkowe pisanki DIY

Następnie delikatnie zanurzam jajko i łapię warstwę farby. Odwracam i w ten sam sposób dekoruję puste powierzchnie.

Marmurkowe pisanki DIY

4. Zajączki z jajek

Potrzebne materiały: skorupki z jajek lub wydmuszki, kartka papieru, nożyczki, klej, czarny marker, różowy flamaster, kwiaty.

Zajączki z jajka - DIY

Z kartki papieru wytnij długi pasek, a następnie złóż go na pół. Z reszty papieru wytnij długie uszy i zagnij. Pomaluj środek na różowo, aby płaty z papieru przypominały zajęcze uszy.

Zajączki z jajka - DIY

Długi pasek wygnij w obręcz, przymierz do jajka, odetnij resztę i sklej ze sobą obie końcówki. Z przodu doklej uszy.

Na skorupce jajka namaluj oczy, zajęczy pyszczek i wąsy. Możesz dodać trochę różowego koloru na policzkach i na brzuszku, a także dorysować szare plamki, które będą przypominać futerko.

Zajączki z jajka - DIY

Do papierowych opasek z uszami dołożyłam trochę gipsówki. Zajączki z jajek położyłam na obręczach z z resztek folii aluminiowej. To świetny i szybki sposób na zrobienie podstawek pod jajka wielkanocne.

Tak prezentuje się cała rodzina zajączków wielkanocnych.

Zajączki z jajka - DIY

To były pomysły na zabawne dekoracje jajek wielkanocnych. Tworzenie takich ozdób będzie świetnym sposobem na relaks, a także zabawę z dziećmi. Zdaję sobie sprawę, że tuż przed Wielkanocą jest wiele spraw do załatwienia, nie wspominając o sprzątaniu i gotowaniu, jednak warto znaleźć trochę czasu na taki kreatywny moment.

Na blogu pojawiły się również tradycyjne sposoby ozdabiania wydmuszek i pisanek. 

Kolorowe pisanki i rzeżucha w skorupce jajka

Jajka w rajstopkach, czyli naturalny sposób barwienia 

Zapraszam także do działu WIELKANOC, gdzie znajdziesz więcej świątecznych inspiracji.

Który sposób dekoracji jajek wielkanocnych podoba Ci się najbardziej? Skorzystasz z któregoś pomysłu?

Close