Ikony #2 Krzesła i fotele, które powinieneś znać

Ikony #2 Krzesła i fotele, które powinieneś znać

Meble nie tylko powinny spełniać swoją funkcję, ale także dekorować wnętrze. Chociaż moda bardzo szybko się zmienia, to nadal istnieją projekty ponadczasowe. Mimo, iż powstały wiele lat temu, to nie straciły swej świeżości i świetnie wyglądają we współczesnym wnętrzu. 

 

Klasyki designu


 

Hardoy Chair, Krzesła i fotele, które powinieneś znaćHardoy Chair

W 1938 roku Jorge Ferrari Hardoy zaprojektował krzesło, które stało się jednym z symboli nowoczesnej sztuki użytkowej. Krzesło znane jest także pod nazwą “The butterfly chair”.

Projektant inspirował się składanym krzesłem z drewna, które było modne w Europie. Hardoy chair bardzo szybko stało się popularne, dzięki swej prostej konstrukcji i ciekawej formie.


 

Lounge chair, klasyki designuLounge chair

Ten wygodny fotel ze skóry to kolejny udany projekt małżeństwa Eamesów. Swą premierę miał w 1956 roku, która była efektem wielu lat pracy. Inspiracją był luksusowy fotel tzw. English Club Chair.

W przeciwieństwie do poprzednich projektów państwa Eames, Lounge chair nie był produktem tanim i produkowanym masowo.

 


 

Louis Ghost (Duch Ludwika), klasyki designuLouis Ghost (Duch Ludwika)

Krzesło zostało zaprojektowane w 2002 roku przez Philippe’a Starcka. Artysta w zabawny sposób połączył barok z nowoczesnością – odtworzył styl Ludwika XV wykorzystując przeźroczysty poliwęglan.

Louis ghost stanowi idealny duet z innymi meblami i dodatkami z drewna, szkła i metalu. W każdym wnętrzu staje się dekoracją.


 

Series 7 chair (model 3107), Jacobsen, klasyki designuSeries 7 chair (model 3107)

Krzesło zaprojektowane przez Arne Jacobsena w 1955 roku bardzo szybko stało się największym hitem sprzedaży. Jego główną zaletą jest lekkość formy, którą uzyskano za sprawą laminowanej sklejki drewnianej. Jest to najczęściej kopiowane krzesło na świecie.

Na bazie projektu powstało kilka nowych odmian, do których dodano m.in. podłokietniki, tapicerowanie, a także podstawę z kółkami.


 

Krzesło Thonet, klasyki designu

Thonet

Na koniec zostawiłam jedno z najbardziej rozpoznawalnych krzeseł na świecie, które jest także najstarsze na liście klasyków designu. Zostało zaprojektowane przez Michaela Thoneta, a jego produkcja ruszyła w 1859 roku. Nazwa pochodzi od nazwiska projektanta, ale znane jest także pod nazwami: krzesło bistro i  krzesło numer 14.

Do dziś wyprodukowano ok. 60 milionów sztuk tego modelu, nie wspominając o tym, że powstało wiele kopii sprzedawanych przez konkurencję Thoneta.

 


 


Krzesła i fotele, które powinieneś znać
to kolejny wpis z cyklu Ikony. Pod tym tagiem będą pojawiać się wpisy o rzeczach, które mnie zainteresowały, a przy okazji stały się pretekstem do rozwijania moich umiejętności graficznych.

Który model podoba się Wam najbardziej?

Close