Ikony #1 Krzesła i fotele – klasyki designu

Ikony, Klasyki designu

Krzesła i fotele, które dziś przedstawiam pojawiają się w cenionych i najpopularniejszych magazynach wnętrzarskich, a także promowane są w licznych filmach i serialach. Wiecie, że te meble zostały zaprojektowane kilkadziesiąt lat temu? Swój renesans przeżywają właśnie dziś, za sprawą nowych technologii, które umożliwiają szybszą i łatwiejszą produkcję. Cena oryginałów nie jest osiągalna dla wszystkich, dlatego jak grzyby po deszczu pojawiają się tańsze “odpowiedniki”.

Poniżej przedstawiam największe klasyki designu

Egg, Arne Jacobsen (il. M. Armata)

 

Egg, Arne Jacobsen

Pierwszym przykładem jest fotel Egg, zaprojektowany przez Arne Jacobsen’a w 1958 roku. Mebel powstał jako część wyposażenia holu i recepcji Hotelu Royal w Kopenhadze. Jacobsen starannie wypracował unikalny kształt tworząc modele w swoim garażu. Fotel Egg zaprojektowany został tak, aby zapewnić trochę prywatności w miejscach publicznych.

 


 

 

Ball Chair, Eero Saarinen (il. M. Armata)

 

Ball Chair, Eero Saarinen

Krzesło Ball Chair to projekt, w którym każdy chciałby usiąść. Jego wnętrze stwarza przytulną i ciepłą atmosferę, a także odcina nas od hałasu na zewnątrz. Fotel w formie kuli, obraca się wokół własnej osi, dlatego zwany jest także globusem. Mebel został zaprojektowany przez Eero Saarinen’a w 1963 roku, który znany jest także z podobnego projektu Bubble Chair z 1968 roku.

 

 

 

Womb Chair, Eero Saarinen (il. M. Armata)Womb Chair, Eero Saarinen

Fiński projektant Eerio Saarien ma na swoim koncie wiele klasyków design’u. W tym miejscu muszę wspomnieć o jego fotelu Womb, który powstał dla Knoll w 1948 roku. Głównym zamierzeniem projektanta było stworzenie krzesła, które daje możliwość zmiany pozycji, równocześnie będąc niezwykle komfortowe. Saarinen spełnił zakładane obietnice, dlatego Womb stał się niezwykle popularnym meblem.

 

 

 

 

Plastic Chair (DAW), Ray i Charles Eames (il. M. Armata)Plastic Chair (DAW), Ray i Charles Eames

Plastic Chair z 1950 roku to chyba najbardziej rozpoznawalny projekt małżeństwa Eames’ów. Po raz pierwszy krzesło zostało zaprezentowane w w 1950 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, podczas konkursu “Low Cost Furniture”. Pierwszy mebel z plastiku nie cieszył się długim życiem, bowiem bardzo szybko zatrzymano produkcję. Niestety włókno szklane, z którego tworzono oparcie było bardzo szkodliwe dla środowiska. Dziś do produkcji wykorzystywany polipropylen. Na rynku dostępna jest także wersja DSW (oparcie bez podłokietników).

 

 

 Barcelona Chair, Ludwig Mies van der Roche (il. M. Armata)

Barcelona Chair, Ludwig Mies van der Roche

Barcelona to najstarszy projekt, który prezentuję, bowiem powstał w 1929 roku. Mebel został zaprojektowany na międzynarodową wystawę w Barcelonie, jako element niemieckiego pawilonu. Cechami charakterystycznymi jest pikowane oparcie i siedzisko ze skóry, a także wygięte nogi w kształt litery X.

 

*Krzesła i fotele – klasyki designu to pierwszy wpis z cyklu Ikony. Tutaj będą pojawiać się wpisy o rzeczcah, które mnie zainteresowały, a przy okazji stały się pretekstem do rozwijania moich umiejętności graficznych.

Który fotel chcielibyście mieć u siebie? A może już jakiś macie?

Close