Najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć na telefonie

Najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć na telefonie

Pisałam już kiedyś na blogu, że sprzęt ma znaczenie, ale nie jest najważniejszy, a najlepszy aparat to ten, który masz w ręce. Uwierz, że w fotografii mobilnej sprzęt nie liczy się tak bardzo, jak ciekawe ujęcie, kreatywne przedstawienie tematu, dobre światło i… odpowiednia obróbka. Wiem, że kiedy przychodzi do tworzenia zdjęć, brak dobrego sprzętu jest świetną wymówką. A to inne modele primo: mają lepsze parametry aparatu, secundo: większy wyświetlacz, dzięki któremu wszystkie szczegóły będą lepiej widoczne, tertio: lepszą pamięć, która pomieści więcej zdjęć i telefon nie będzie się wieszał. Sama wkręcałam sobie takie bajki, a tak naprawdę chyba nikt nie jest w stanie zauważyć mojego przeskoku na nowy telefon. Zresztą nawet ja sama mam z tym duży problem.

Na blogu pojawił się wpis o tym, jak robić ładne zdjęcia na bloga. Koniecznie zajrzyj, bo zdradziłam tam moje sprawdzone sposoby.

Najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć na telefonie

Uwielbiam robić zdjęcia. Kiedyś nie wyobrażałam sobie wyjazdu bez lustrzanki, ale kiedy pojawił się mój syn, szybko przerzuciłam się na cyfrówkę, a później na telefon. Dziecko nauczyło mnie łapać chwile, a także pokazało, że szybkie ujęcia, które czasem w ogóle nie są przemyślane, są równie ciekawe. W dzisiejszych czasach smartfony mają tak dobre aparaty, że nierzadko trudno odróżnić fotografię mobilną od tej zrobionej cyfrówką czy lustrzanką. Zawsze ostatni szlif daje dobra obróbka zdjęcia. Oczywiście zdarzają się foty #nofilter, gdzie program graficzny jest zbędny, ale najczęściej bywa tak, że trzeba podbić niektóre parametry.

Aplikacje do obróbki zdjęć na telefonie

Przygotowałam dla Was listę moich ulubionych aplikacji do obróbki fotografii mobilnej. Większość z nich jest ze mną od dawna i to właśnie one sprawiają, że moje zdjęcia mają swój charakterystyczny klimat. Od razu wspomnę, że oprócz ostatniej aplikacji każda ma bardzo podobne możliwości. Surowe zdjęcie zazwyczaj wymaga dodania większej ilości światła, czyli podniesienia ekspozycji, czasem podbicia albo zmniejszenia nasycenia, a także zwiększenia ostrości. Reszta elementów obróbki to indywidualne podejście każdego twórcy.

Najlepsze aplikacje do obróbki zdjęć na telefonie

To co? Zaczynamy!

Lightroom

Zdecydowanie mój numer jeden. Korzysta z niej wielu twórców internetowych na całym świecie. Aplikacja jest darmowa; tylko niektóre funkcje są płatne, ale wersja podstawowa jest w zupełności wystarczająca dla początkujących i średniozaawansowanych osób.

Jak z niej korzystam?

Podnoszę ekspozycję, zmniejszam mocne światło i cienie, podbijam biel, delikatnie zwiększam tintę i ostrość. Następnie bawię się kolorami. Bardzo lubię ciepłe zdjęcia z różową poświatą, dlatego specjalnym suwakiem zamieniam pomarańczowy i żółty kolor na bardziej czerwony. Kiedy różu jest za mało – a tak czasami bywa – to zmieniam kolor światła lub cieni (opcja split toning) na bardziej czerwony.

Lightroom - aplikacja do obróbki zdjęć - Polenka

 

Snapseed

Jest to darmowa aplikacja, a w zasadzie świetny program do edycji zdjęć na telefonie, mający wiele funkcji i narzędzi oraz gotowych filtrów do nakładania. Nie jest bardzo trudny w obsłudze, korzysta się z niego raczej intuicyjnie, a efekty obróbki są na bardzo wysokim poziomie. Początkujące osoby będą zadowolone z przybornika z narzędziami, które szybko ułatwią edycję zdjęć.

Moim ulubionym narzędziem jest pędzel, którym można punktowo rozjaśniać i przyciemniać, zmieniać ekspozycję, nasycenie i temperaturę. Przydatna jest także funkcja naprawiania, dzięki której można usunąć niechciane elementy ze zdjęcia, np. paprochy.

Snapseed - aplikacja do obróbki zdjęć - Polenka

 

A Color Story

Była to pierwsza aplikacja, w której zaczęłam moją przygodę z edycją zdjęć na telefonie. W darmowej wersji znajdziemy wiele ciekawych filtrów i efektów, dzięki którym błyskawicznie zmienimy fotografię. Stylistycznie dopasowane są do dzisiejszych trendów – są róże, beże, kontrasty świetlne i wyostrzenia. Filtry bardzo często tworzone są przy współpracy z popularnymi instagramerami. Aplikacja A Color Story jest idealna dla początkujących, ponieważ osobom na bardziej zaawansowanym poziomie będzie brakowało niektórych funkcji podczas edycji zdjęcia.

A Color Story - aplikacja do obróbki zdjęć - Polenka

 

Afterlight 2

Co prawda aplikacja jest płatna, ale warta zapłaty 13,99 zł. Posiada nakładkę, która przypomina stare zdjęcia. Dzięki niej nasze obrazki wyglądają, jakby były lekko przybrudzone, przetarte czy zakurzone. Całkiem fajnie działają gotowe filtry, które dodatkowo można edytować według własnych upodobań. Ponadto ma ciekawe krzywe, dzięki którym można zmienić ton zdjęcia i wyostrzyć niektóre kolory. Jeśli lubisz wygląd retro, to ta aplikacja jest idealna dla Ciebie.

Afterlight - aplikacja do obróbki zdjęć - Polenka

 

Lens Distortions

Aplikacja, dzięki której dodamy piękne i bardzo realistyczne efekty do zdjęć. W katalogu znajdziesz przebłyski światła, różne rodzaje mgły, deszczu i śniegu, kolorowe błyski, a także efekt zaćmienia. Bardzo rzadko jej używam, bo lubię naturalność moich zdjęć, ale czasem takie efekty można wykorzystać przy edycji artystycznych ujęć.

Lens Distortions - aplikacja do obróbki zdjęć - Polenka

 

Na koniec jeszcze jedna ważna kwestia. Instagram to zbiór pięknych zdjęć, ale one nie pomogą nam zdobyć tysięcy followersów i w końcu przebić się na tym kanale. Te czasy się już dawno skończyły. Teraz istotnych jest wiele elementów, o które trzeba dbać regularnie. Mój profil na Instagramie jest maleńki – prowadzę go tak, jak chcę, po swojemu, dlatego rośnie w swoim tempie.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie pomocny, a także zainspirowałam Cię i zachęciłam do przetestowania nowych aplikacji. Chętnie podzielę się z Tobą aplikacjami, które wykorzystuję do przygotowania bardziej artystycznych Insta Stories na Instagramie. Czy chciałabyś przeczytać taki wpis?

Close