Kiedy rozebrać choinkę i jak przechowywać ozdoby choinkowe?

Kiedy rozebrać choinkę i jak przechowywać ozdoby choinkowe?

Pięknie przybrana choinka to jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. Chcielibyśmy się nią cieszyć jak najdłużej i zatrzymać świąteczną atmosferę w naszym domu. Ale przecież nie będziemy jej trzymać do wiosny! Zatem kiedy rozebrać choinkę? I jak przechowywać ozdoby, aby cieszyć się nimi jeszcze przez wiele lat? O tym wszystkim przeczytacie w tym wpisie.

Kiedy rozebrać choinkę i jak przechowywać ozdoby choinkowe?
 

Do kiedy choinka w domu?

Pierwszą datą rozebrania drzewka jest Święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia. Dla wielu osób jest to zbyt wczesny termin, dlatego wstrzymują się one z rozebraniem drzewka jeszcze jakiś czas. Kolejnym terminem jest Niedziela Chrztu Pańskiego (pierwsza niedziela po 6 stycznia).

Trzecią i ostateczną datą jest 2 luty, kiedy przypada Święto Ofiarowania Pańskiego (inna nazwa tego święta to Matki Boskiej Gromnicznej). To właśnie wtedy rozbierana jest choinka, która stoi na placu Świętego Marka w Watykanie. Do tego terminu w dobrym stanie dotrwają jedynie choinki sztuczne, dlatego dla osób, które mają żywe drzewko zostaje jeszcze czwarty termin przed 2 lutym. Choinkę rozbieramy wtedy, kiedy zaczyna gubić igły, a gałązki zaczynają się robić gołymi badylami. Drzewko wyglada mizernie, dlatego wyniesienie go z domu będzie najlepszą decyzją.

Kiedy rozebrać choinkę?
 

Co zrobić z choinką?

Ze sztuczną choinką nie ma aż tak dużego problemu jak z żywym drzewkiem. Sztuczną rozbieramy z ozdób, składamy, zawijamy w folię lub wkładamy do pudełka i wynosimy na strych lub do piwnicy. Znam takie osoby, które na ubraną choinkę zakładają worek i wynoszą. Chociaż oszczędza to wiele czasu, to jednak nie ma w sobie magii. Ubieranie choinki powinno sprawiać przyjemność i nastrajać na nadchodzące Święta.

Choinki w donicy nie warto wyrzucać. Można ją przechować do wiosny w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu, pamiętając o jej podlewaniu w tym czasie. Do ziemi będzie ją można przesadzić dopiero kiedy ustąpią przymrozki.

Żywą choinkę można wynieść na śmietnik, gdzie będzie traktowana jako odpad komunalny. Warto jednak wcześniej sprawdzić czy planowany jest odbiór odpadów zielonych – z pewnością choinka zostanie lepiej zutylizowana. W wielu miastach przeprowadzane są specjalne akcje zbioru choinek. Takie drzewka trafiają najczęściej do elektrociepłowni, gdzie są przetwarzane na energię.

Kiedy rozebrać choinkę i jak przechowywać ozdoby choinkowe?
 

Jak przechowywać ozdoby choinkowe?

Ozdoby choinkowe są zazwyczaj bardzo delikatne i żeby cieszyć się nimi również za rok, przed schowaniem musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Nigdy nie wrzucaj bombek i innych dekoracji luzem do dużych pojemników.

1. Po zakupie nowych bombek nie wyrzucaj opakowania. Przyda się ono jeszcze wiele razy. Jeśli nie masz odpowiednich pudełek, to mniejsze ozdoby możesz włożyć do opakowania po jajkach. Poukładaj bombki w przegródkach i zamknij pokrywkę. Jeśli ozdoby są za duże, oderwij przykrywkę, połóż na wierzchu i obwiąż całość sznurkiem lub zaklej taśmą.

Jak przechowywać ozdoby choinkowe?
 
Bombki najlepiej układać kolorystycznie, złote do złotych, czerwone do czerwonych itd. Figurki i bombki, które nie mają kompletu można spakować razem.

Jak przechowywać ozdoby choinkowe?

Większe ozdoby, które wykonane są z delikatnych materiałów warto wcześniej dokładnie owinąć. Sprawdzi się papierowy ręcznik kuchenny, folia bąbelkowa, flizelina lub tekstylia (stare ubrania lub ręczniki). Układając dekoracje w pudełku możesz oddzielić je od siebie, wkładając zwinięte kulki z gazety w pustą przestrzeń.

Jak przechowywać ozdoby choinkowe?
 
2. Lampki choinkowe lubią się plątać, dlatego w tym przypadku warto zastosować sprawdzone triki. Przyda się zwykła tektura, z której wycinamy prostokąt, a następnie na dłuższych bokach robimy kilkucentymetrowe nacięcia. Na tak przygotowaną podstawę nawijamy światełka, starając się, aby kabel zaczepiał się między nacięciami. Rozwijanie już nie będzie problemem!

Jak zwinąć lampki choinkowe?
 
3. Żeby w przyszłym roku ubieranie choinki poszło szybko, sprawnie i przyjemnie, posegreguj wszystkie ozdoby. W jednym pudełku można trzymać bombki, w innym lampki, zaś w kolejnym pozostałe dekoracje. Pamiętaj, aby opisać wszystkie pudełka i siatki. W przyszłym roku oszczędzisz wiele czasu, ponieważ bez problemu odnajdziesz ozdoby.


Kiedy najczęściej rozbieracie choinkę?

 • Podziwiam, bo ja mam taki chaotyczny charakter, że po prostu wrzucam wszystko jak leci do pudła 😉

  • To i tak dobrze, że rozbierasz. Znam osoby, które wynoszą na strych ubraną choinkę 😀

   • Ale my mamy zawsze żywą choinkę, więc chyba by nie przetrwała do następnych świąt :p

 • Dawniej rozbieraliśmy choinkę 2 lutego, obecnie stoi ona przeważnie do 6 stycznia. Pudełka na ozdoby zawsze zostawiam i ładnie wszystko chowam, aby się nie zniszczyły 🙂

 • My rozebraliśmy po urodzinach córki 10 stycznia, zazwyczaj jest do 6 stycznia

 • Justyna Poręba

  Świetny pomysł z przechowywaniem bombek na choinke! 🙂

 • Ja nie mam tego problemu, bo w rodzinnym domu już od kilku lat nie mamy choinki. Zajmuje za dużo miejsca i nikomu nie chce jej się ubierać.

 • Zacisze Lenki

  W tym roku nie mieliśmy choinki. Zazwyczaj rozbieram choinkę 06.01, rzadziej 02.02. Dodałabym jeszcze jeden termin rozbierania choinki – jest grono osób, które rozbierają choinkę po kolędzie.

 • Arkadiusz Gębski

  Jeśli kupuje się świeżą choinkę tj. ściętą/wykopaną kilka dni przed wigilią to spokojnie postoi do 2 lutego nawet zwykły świerk A choinki które są dostępne przeważnie w sprzedaży są wycinane w połowie listopada dlatego ledwo wytrzymują święta Najlepiej kupować prosto z plantacji

  • Zwróciłeś uwagę na ciekawą informację! Nie zastanawiałam się kiedy są wycinane drzewka. Ja moją choinkę kupiłam w połowie grudnia i w Wigilię już była trochę wysuszona. Pewnie ścinali ją jeszcze wcześniej 🙂

   • Arkadiusz Gębski

    Mieszkam w okolicach dawnych plantacji teraz to część pochodzi z plantacji a całymi tirami sprowadzają z Mazur czy Bieszczad gdzie są tańsze. Handel hurtowy zaczyna się po 20 listopada więc są ścinane w połowie listopada wiec na święta niby żywa choinka jest już sucharkiem Dlatego zwykły świerk pospolity (tradycyjna choinka) jest mało popularny choć najtańszy Ale za to on jest najpóźniej wycinany bo mógł by już nie mieć żadnej igły na święta
    Reszta jodły kaukaskie syberyjskie kalibaby i inne, tym igły tak szybko nie spadają i dlatego nadają się na handel Ale najpiękniej pachnie świeżo ścięta lub wykopana ale taką trudno znaleźć na targu Ale łatwo można sprawdzić świeżość choinki wystarczy dotknąć pnia w miejscu ścięcia i ocenić czy żywica jest lepka czy zaschnięta
    Alternatywą jest drzewko w doniczce, ale jest o wiele droższe i też bardzo często można się naciąć bo wykopują je i wkładają do doniczki przez sprzedażą I nie zawsze takie się przyjmie więc może tak samo uschnąć Dlatego ci co np. planują posadzić taką choinkę po świętach w ogrodzie muszą sprawdzić czy czy drzewko nie jest świeżo wkładane w doniczkę i zasypane świeżą ziemią A i należy pamiętać aby takiej choinki nie wynosić z domu w czasie mrozów bo szybko zmarznie

Close