Bajkowy zamek, który stał się inspiracją Disneya

Neuschwanstein - bajkowy zamek

Przeglądając galerię z najpiękniejszymi zamkami, zawsze zatrzymywałam się przy zdjęciach zamku Neuschwanstein, znajdującego się w południowej Bawarii. Imponująca budowla, wznosząca się w Alpach nad brzegiem rzeki Pöllat przypomina wręcz bajkową scenerię. Obiecałam sobie, że kiedyś będę go podziwiać na własne oczy. Nie sądziłam, że moje marzenie spełni się tak szybko, bowiem w ostatnią niedzielę sierpnia zwiedziłam najczęściej odwiedzany zamek na świecie.

Macie wrażenie, że skądś go znacie? To właśnie nim inspirował się Walt Disney tworząc swoje logo, a kopia zamku znajduje się w Disneylandzie. Neuschwanstein powstawał w XIX wieku jako wyidealizowany zamek rycerski dla króla Ludwika II Wittelsbacha. Niestety król cieszył się nim tylko przez kilka miesięcy, zmarł jeszcze przed jego ukończeniem. Ludwik bardzo szybko został okrzyknięty szalonym, ponieważ kwota, którą wydawał na budowanie swych zamków była podobno ogromna. Nazwa Neuschwanstein może wydawać się skomplikowana, ale dosłowne tłumaczenie jest bardzo łatwe do zrozumienia: „Nowy Łabędzi Kamień”. Dlaczego łabędzi? Ten ptak miał dla Ludwika ogromne znaczenie, ponieważ w religii chrześcijańskiej oznacza czystość. Król utożsamiał się także z rycerzem-łabędziem Lohengrinem i to właśnie wątki z jego życia zdobią królewską sypialnię.

Rocznie zamek odwiedza ponad milion turystów, dlatego dla zwiedzających udostępniona jest tylko część ukończonych komnat, a czas zwiedzania został ograniczony do minimum (pół godziny).  Chyba najbardziej imponującym pomieszczeniem jest słynna Sala Tronowa, która prawie w całości pokryta jest złotem, a mozaika na jej podłodze zaliczana jest do najpiękniejszych w Europie. Niestety, w środku nie można robić zdjęć, dlatego nie pokażę Wam królewskich komnat. Pech chciał, że w tym czasie remontowano most Marienbrucke, z którego jest przepiękny widok na zamek. Podobno, właśnie z tego miejsca pochodzą najlepsze zdjęcia pamiątkowe.

Zamek Neuschwanstein

Zamek Neuschwanstein w Bawarii
Zamek Neuschwanstein w Bawarii
Na dziedzińcu, Neuschwanstein
Na dziedzińcu, Neuschwanstein
Taras widokowy, Neuschwanstein
Taras widokowy, Neuschwanstein
Taras widokowy, Neuschwanstein
Taras widokowy, Neuschwanstein
Neuschwanstein, widok z tarasu w stronę Alp i jeziora Alpensee
Neuschwanstein, widok z tarasu w stronę Alp i jeziora Alpensee

 

Jezioro Alpsee i zamek Hohenschwangau

U podnóża Neuschwanstein znajduje się starszy zamek Hohenschwangau. Nie jest aż tak bajkowy, ale posiada swój niepowtarzalny urok. Otaczaa go turkusowe jezioro Alpsee wraz z pięknymi krajobrazami Wyżyny Bawarskiej.

Zamek Hohenschwangau
Zamek Hohenschwangau
Jezioro Alpensee
Jezioro Alpensee

Zamek zrobił na mnie duże wrażenie. Co prawda, nie jest to średniowieczna budowla, ponieważ pochodzi z XIX wieku, ale posiada niezwykłą historię. Ludwik II – pomysłodawca projektu, realizując swe dziecięce marzenia został okrzyknięty szalonym. Budowy zamków były na tyle kosztowne, że pieniądze bardzo szybko zniknęły z królewskich skarbców. Takie zachowanie króla zostało uznane za nieodpowiedzialne. Jest w tym trochę racji, ale patrząc ze współczesnej perspektywy zamek jest niezwykle dochodowy. W dodatku bawarski motyw znany jest na całym świecie za sprawą Walta Disneya i jego logo.

Pamiętacie czołówkę bajek Disneya z pięknym zamkiem i fajerwerkami? Widzicie podobieństwo do Neuschwanstein?

 • Od razu ten zamek wyglądał mi na jakiś znajomy;) Piękne zdjęcia!

 • Widzę podobieństwo. 🙂 Fajnie sie dowiedzieć co było inspiracją.

 • Coś niesamowitego! Piękne zdjęcia! Mam nadzieję, że kiedyś dane będzie mi go zobaczyć na własne oczy!

 • Słyszałam od dawna o tym zamku, ale nigdy nie miałam okazji go zobaczyć:-(

 • Wspaniałe zdjęcia. Zamek uroczy, ale ta kąpieli w tym pięknym jeziorze…. szał 🙂 Chciałabym tam być

 • Widac podobieństwo między tymi zamkami. Rzeczywiście jest przecudny, ale nazwa po niemiecku jakoś mało romantycznie brzmi;). Taki język. Tez bardzo chciałabym odwiedzic to miejsce. W ogóle Bawaria, to region wart odwiedzenia.

  • Język, w którym nawet słowo „motyl” brzmi jak rozkaz rozstrzelania. 😉

   • Haaa, haaaa, no dokładnie, ja nie wiem jak oni sobie np wyznają miłość;)))))

    • Polemizowac bym mogla drogie Panie!!!! Dla mnie to baaaaardzo romantyczny jezyk ;)))

     • Czasem mi się wydaje, że jest łagodniejszy od polskiego 🙂

 • Przepięknie. 🙂 Nawet Twoje fotografie wyglądają jak z bajki. 🙂

 • Jako fanka bajek Walta Disney’a zawsze chciałam odwiedzić ten „disney’owski zamek” i pamiętam, że podczas kolejnej podróży do Bawarii w końcu się udało 🙂 Jest wyjątkowo pięknie położony i myślę, że naprawdę warto się do niego wybrać 🙂

 • Zamek jest rzeczywiscie piekny! I cala Bawaria rowniez ;))

 • Wygląda przecudnie! 🙂

 • Kocham ten zamek, nawet robiłam dekoracje ogrodowe nim inspirowane jako pracę dyplomową z ceramiki. Odwiedzenie go jest na mojej liście „100” rzeczy do zrobienia w życiu 😉 Trochę się tylko boję rozczarowania. Pół godziny na zwiedzanie? Ponad 2700 osób wokoło i to każdego dnia? Auć.. Ale kto wie, może coś się w temacie zmieni w przyszłości?

  • A czym dokładnie się inspirowałaś? Architekturą czy innymi elementami? Jestem bardzo ciekawa 🙂 Myślę, że zamek warto zobaczyć na własne oczy. Byłam tam w sezonie, być może jesienią i zimą nie będzie takich tłoków.

   • Inspirowałam się architekturą – jako całością, tą „wieżyczkowatością” 😉 oraz kolorami. Zrobiłam zestaw pojedynczych różnokształtnych elementów wieżyczkopodobnych do dowolnego rozstawienia w skalniaku. Biała glina szamotowa, niebieskie szkliwione dachy.

    Masz rację – będę to miała na uwadze i spróbuję się tam wybrać zimą, swoją drogą wtedy też się cudnie prezentuje.

 • Zwiedziłam te miejsca będąc u rodzinki w Ulm (swoją drogą też piękne miasto), jednak w Niemczech mieszkali oni tylko 3 lata i teraz nie mam już do kogo pojechać, a wiadomo, że wtedy jakoś tak raźniej. 🙂

Close