Colmar – baśniowe miasteczko francuskiej Alzacji

colmar_2018_polenka_2

Świąteczny kiermasz w Colmar co roku trafia na listę najpiękniejszych bożonarodzeniowych jarmarków na świecie. Nic dziwnego, bowiem całe miasto jest przepięknie przystrojone, w powietrzu unosi się zapach naleśników i grzanego wina, słychać gwar i widać radość na twarzach ludzi przechodzących obok. Colmar przypomina baśniowe miasteczko, które znamy z obrazków dla dzieci.

Colmar to francuskie miasto, które zaliczane jest do jednych z  najpiękniejszych miast Alzacji. Za sprawą dzielnicy położonej nad kanałem nazywane jest także Małą Wenecją. Wybrałam się do tego miejsca jak sójka za morze. A to za późno, żeby jechać, paskudna pogoda, za dużo ludzi, żeby pchać się z małym dzieckiem w wózku. W końcu stwierdziłam, że nie będzie lepszego momentu i tak w drugi dzień Nowego Roku zawitałam w Colmar. Była to pierwsza dłuższa podróż z moim trzymiesięcznym synem, który nie sprawił nam dużych problemów (oprócz płaczu podczas przewijania, który wywołany został głośną suszarką do rąk). Cieszę się, że rośnie nam nowy podróżnik 🙂

Colmar - baśniowe miasteczko francuskiej Alzacji

 

 

Colmar – świąteczna atmosfera

Urokiem tego miejsca są uliczki, które tworzą labirynt oplatający miasto. Na każdej z nich ciągną się malownicze kamienice z muru pruskiego. W okresie świątecznym okiennice są ciekawie przystrojone i oświetlone. Wieczorem, kiedy włączone są wszystkie światełka, całe miasto zamienia się w baśniową krainę, a budynki przypominają domki z pierników. Miałam wrażenie, że za chwilę wyskoczą krasnoludki!

 

Colmar Francja

Miasteczko zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Szkoda, że zdjęcia nie oddają magii tego miejsca. Na miejscu byliśmy dość późno, bo po godzinie 16. W trzy godziny zrobiliśmy spacer po miasteczku, a także wstąpiliśmy do restauracji napić się czegoś ciepłego i skosztować tradycyjnej alzackiej kuchni. Nie jestem tak odważna jak mój mąż, który zamówił ślimaki z masłem pietruszkowo-czosnkowym i mięsną tartę z roesti.

 

 

Colmar Francja

 

 

Colmar karuzela

Colmar karuzela

Na koniec jeszcze mała ciekawostka. W Colmar urodził się Auguste Bartholdi – twórca Statuy Wolności.

To było piękne powitanie Nowego Roku! Planuję jeszcze powrócić do tego miejsca, bo kilka godzin, to zdecydowanie za mało.


Na koniec podrzucam moje wpisy z Francji:

Kilka dni w Paryżu

Chamonix Mont Blanc

 • Znam Alzację z wymiany szkolnej z pewną szkołą nieopodal Strasbourga i do tej pory byłam tam dwa razy, ale nigdy zimą! Marzy mi się wyjazd na jarmark do tego regionu w przyszłym roku 🙂 Wygląda to wszystko pięknie, no i sama Alzacja jest niesamowitym miejscem 🙂

  • Przeglądałam zdjęcia i Alzacja wiosną i latem wygląda pięknie. Chcę się tam wybrać jeszcze raz, tym razem na trochę dłużej. Oczywiście na mojej liście jest także Strasbourg 🙂

   • Piękny jest też klasztor Św. Otylii i zamek Haut-Kœnigsbourg, a z nowych miasteczek bardzo urzekł mnie Riquewihr. Jak będziesz kiedyś potrzebować fajną grę miejską w Riquewihr z szukaniem zagadek po mieście to zapraszam do mnie 😉

 • Magda Tomaszewska

  To miasteczko jest przeurocze! 🙂 Pierwszy raz o nim słyszę!

 • Uwielbiam takie klimatyczne miasteczka 🙂 Jak w zimie odwiedzamy francuskie Alpy, to jazda na nartach jest tylko jedną z atrakcji. Bo te spacery po zaśnieżonych, oświetlonych, bajkowych miasteczkach są po prostu niezapomniane.

  • Właśnie planuję podobny wypad, bo też uwielbiam takie miasteczka. My wybierzemy się prawdopodobnie do jakiejś szwajcarskiej miejscowości, bo mamy bliżej. A w jakich okolicach szusujecie?

 • Justpoint Ofview

  Pięknie tam! Bierzemy to miasteczko pod uwagę przy planowaniu podróży na ten nowy rok 🙂

 • Rzeczywiście, jest na czym zawiesić oko:) Wpisuję na listę:)

 • Faktycznie, baśniowo tam! Uwielbiam takie klimaty! <3

 • Wow! Fantastycznie się prezentuje to miasteczko. Faktycznie jest tam jak w bajce 😊

 • Przez Alzację jedynie przejeżdżałam, ale na mojej liście miejsc do zobaczenia jest kilka miast i miasteczek z tamtego regionu. Colmar jest jednym z nich 🙂 Zimą wygląda jeszcze bajeczniej!

Close