Jak nauczyć się ładnie pisać?

Jak nauczyć się ładnie pisać?

Każdy z nas zaczynał naukę pisania w podobny sposób. Rodzice albo nauczyciele rozpisywali nam wszystkie litery alfabetu, a my uczyliśmy się ich kształtów przepisując każdą literkę wiele razy. Dopiero później budowaliśmy z nich wyrazy. Mimo to nasze pisma różnią się między sobą. Zapiski niektórych osób są piękne, delikatne lub z charakterem, zdarzają się także przypadki, o których możemy powiedzieć, że „piszą jak kura pazurem”. Czy można nauczyć się ładnie pisać? Uważam, że tak. O tym będzie dzisiejszy wpis.

Jak nauczyć się ładnie pisać? | Polenka.pl

Pismo odręczne, kaligrafia i hand lettering

Na samym początku muszę podkreślić różnicę pomiędzy pismem odręcznym (naturalnym), a kaligrafią i hand letteringiem. Pismo naturalne to takie, którym piszemy wszystkie notatki. Nie staramy się go upiększać, ani też zmieniać podczas pisania. Indywidualny charakter pisma pojawia się pomiędzy 16 a 25 rokiem życia. Później następuje stabilizacja, a pisanie staje się czynnością naturalną i wyuczoną.

Kaligrafia jest natomiast sztuką starannego i estetycznego pisma. Do 1960 roku kaligrafia była podstawowym przedmiotem w szkole, który doskonalił odręczne pismo, a także uczył cierpliwości i kształtował charakter. W tej technice do pisania używa się pióra lub specjalnego patyka i tuszu. Przeglądając notatki naszych dziadków lub pradziadków wyraźnie widać lata pracy nad tą techniką. Szkoda, że współcześnie w szkołach nie przywiązuje się aż tak dużej uwagi do pisma.

Hand lettering przypomina bardziej malowanie lub rysowanie liter niż pisanie. W tym sposobie można zrobić szkic ołówkiem, a następnie poprawić go wybranym przyrządem np. markerem lub cienkopisem. W tej technice nie ma granic – można malować pędzlem, kreskować, a nawet wykropkowywać wzory liter.

O ile dwóch ostatnich sposobów można się nauczyć, tak z pierwszym jest trochę trudniej. Odręczne pismo utrwalaliśmy przez lata, a na jego wygląd miało wpływ wiele czynników. W każdym znaku widać unikalny charakter, dlatego podobno można odkryć płeć autora, a nawet jego osobowość.

Pismo odręczne, kaligrafia i hand lettering | Polenka.pl

Jak nauczyć się ładnie pisać?

Na samym początku odpowiedz sobie na pytanie co nie podoba Ci się w twoim piśmie. Zacznij od ogółu, a dopiero później skup się na szczegółach. Czy twoje pismo jest nieczytelne, jeśli tak to dlaczego? Czy problemem jest to, że piszesz za szybko? A może nierówno? Sprawdź które litery nie wychodzą dobrze, a także uwzględnij te ładne. Warto wcześniej wiedzieć w czym tkwi problem i na czym się skupić.

Elementy, na które warto zwrócić uwagę:

 • szybkość pisania: szybko, wolno,
 • nacisk przy pisaniu: duży, mały,
 • czytelność pisma: czytelne, nieczytelne,
 • linia wiersza na gładkiej kartce: prosta, przypominająca łuk, opadająca lub idąca w górę,
 • rozmiar liter: małe, duże, różnej wielkości,
 • odstępy między słowami: małe, duże,
 • pochyłość pisma: litery proste, pochylone w lewo lub prawo,
 • kształt liter: okrągłe, ostre,
 • pętle: szerokie, wąskie.

1. Przygotuj odpowiednie materiały

Jako osoba leworęczna od razu czuję jakość papieru i przyborów do pisania. Najlepiej kiedy papier nie jest za bardzo śliski i nie za szorstki, musi być w sam raz, tak aby długopis poruszał się swobodnie. Nie używam długopisów, które się rozmazują, a wybieram te, które pozwalają na gładki ruch po papierze. U mnie najlepiej sprawdzają się cienkopisy i długopisy żelowe, które mają dosyć dużą grubość pisania (nawet do 0,5 mm).

2. Lekcja pisania

Przygotuj zeszyt (najlepiej w kratkę) lub wydrukowaną kartkę papieru z liniami. Teraz przyszła pora na pisanie każdej litery alfabetu – możesz  na to poświęcić nawet kilka stron. Ćwicz do momentu, aż uzyskasz zadowalający efekt i dopiero wtedy przejdź do kolejnej litery. Kiedy wypracujesz wszystkie kształty, to możesz przejść do pisania całych wyrazów. Nie spiesz się i staraj się robić to bardzo dokładnie. Skup także uwagę na stylu łączenia liter ze sobą. Dopiero wtedy możesz przyspieszyć.

3. Zbieraj inspiracje

Stwórz teczkę z inspiracjami. Skąd je brać? Mogą to być notatki twojej koleżanki, stare pamiętniki, listy z pchlego targu, albo inspiracje znalezione w internecie. Obserwuj kształty i zwracaj uwagę na każdą literę – możesz przepisywać niektóre słowa. Bierz pod uwagę także style, które nie do końca Ci się podobają. Spróbuj je kopiować, a zauważysz, że niektóre litery mają ciekawe kształty, które można wykorzystać u siebie.

Nauka ładnego pisania | Polenka.pl

Pamiętaj, że każdy z nas ma swój styl pisma, który czasem wcale nie jest brzydki, ale jest po prostu charakterystyczny. Od wielu osób słyszę, że moje pismo jest bardzo ładne, jednak ja podchodzę do tego bardziej krytycznie. Moim największym problemem jest robienie szybkich notatek, ponieważ wtedy moje pismo robi się tak nieczytelne, że czasami nie potrafię go odczytać. Dlatego postanowiłam zacząć ćwiczenia szybkiego pisania, a dodatkowo uczę się hand letteringu.

Chętnie czytane wpisy na temat kreatywnego spędzania czasu:

Jak nauczyć się rysować

Jak zacząć bullet journal

Kreatywne sposoby na nudę


Jetem ciekawa jak oceniacie swoje pismo. Jest ładne, a może chcecie je poprawić?

 • Powinnam ten post podrzucić mojemu narzeczonemu 😉 Ja nie narzekam na własne pismo, choć jak widzę kaligraficzne dzieła to się zachwycam <3

 • Podoba mi się takie ładne pisanie. Kaligrafia i hand lettering – kiedyś chciałabym się nauczyć takie ozdobnego pisma. Jeśli starczy mi cierpliwości i samozaparcia, to kto wie 🙂

  • Widzisz, właśnie jest na odwrót, to kaligrafia i hand lettering uczą cierpliwości i samozaparcia. Najtrudniej jest zacząć 🙂 Też jestem z tych niecierpliwych, którzy chcieliby widzieć efekty od razu.

 • Przez bardzo długi czas, w szkole podstawowej, na niemal każdej karcie zeszytu do polskiego, miałam dopisaną przez nauczyciela uwagę ” zwracaj uwagę na pismo”. Było to dla mnie, wzorowej uczennicy, straszne doświadczenie, ale przyznać muszę, że pisałam bardzo niezgrabnie, na granicy czytelności. Dzisiaj charakter pisma mam czytelny, jakoś udało mi się to wypracować. Natomiast chciałabym kiedyś zagłębić się w tajniki hand letteringu. Takie malowanie liter sprawia mi dużo przyjemności, wycisza prawie jak medytacja, a przy okazji pozostawia po sobie namacalne efekty 🙂

  • A to ciekawe 🙂 Ja zawsze miałam lepsze oceny, właśnie przez zeszyty, które często lądowały na wystawach szkolnych. Niedawno moje pismo się popsuło – jest mało czytelne, dlatego muszę nad nim popracować.

 • Jakby spojrzeć na mój charakter pisma, to można by było pomyśleć żem lekarka 😛 ciekawy i inspirujący wpis

  • Wyobrażam sobie 🙂 Ja nie potrafię odczytać prawie każdej recepty. Jestem ciekawa jak radzą sobie z tym panie w aptece 😀

 • Obserwuję u siebie, że niestety nie zmienia mi się znacząco pismo odręczne, mimo iż ćwiczę kaligrafię nowoczesną. Literkę czy dwie piszę trochę inaczej, ale poza tym żadnych zmian. Może potrzebuję więcej czasu 🙂

 • Przepiękne są Twoje prace! Sama jakiś czas temu zaczęłam uczyć się takiego pięknego, wręcz artystycznego pisania na potrzeby mojego bujo. I nieskromnie powiem, że nawet jestem z siebie dumna 😀

 • Ja teraz dużo piszę na komputerze więc ja już piszę coś ręcznie to staram się ładnie, ale na pewno to nie jest taka przepiękna kaligrafia jak Twoja! 😉

 • Świetny post. U mnie właśnie ten problem, że muszę pisać szybko, więc niezbyt estetycznie to wychodzi. Natomiast na wolno uważam jak i słyszałam, że mam ładne pismo. Problem taki, że wielu ludzi ma problem z rozczytaniem się 😀

 • W zeszłym roku kupiłam zestaw pisaków do kaligrafii…czekają na dobry moment. Szybkie pisanie z uważnością na jakość literek wychodzących spod pióra! Super!

 • Co do tego naturalnego pisma, u mnie za każdym razem wygląda, jak by pisała to inna osoba. Jest kilka literek, które sugerują, że pisała to ta sama osoba, ale zdecydowanie takich w mniejszości. Nie mam wyrobionego pisma.

 • Justyna Szmuc

  Powinnam pokazać ten post mojemu narzeczonemu 😉 Ja nie narzekam na własne pismo, choć jak widzę kaligraficzne dzieła <3

 • Normalne pismo mam całkiem ładne, ale nigdy za bardzo nie miałam duszy ani cierpliwości do bardziej artystycznych wyzwań, czy to rysunku czy właśnie takiej kaligrafii 🙂

 • piękny post , zainspirowało mnie do ładnego pisania bo moje naturalne jest kiepskie.

Close