Kreatywne sposoby na nudę

Kreatywne sposoby na nudę

Miewasz momenty kiedy czujesz się znudzona? Często bywa tak, że nuda jest bardziej męcząca niż wykonywanie jakiejś czynności. No właśnie, ale co robić, kiedy nic nie przychodzi nam do głowy? Na początku zrób burzę mózgów – zastanów się co lubisz robić i jakie czynności sprawiają Ci radość.

Okazuje się, że nuda to dość skomplikowane zjawisko, które można podzielić na kilka kategorii. Wiele mówi się o jej negatywnych stronach, ale ma ona także swoje pozytywy. Podobno nuda w pracy może rozwijać kreatywność – prawdopodobnie dlatego, że większość z nas ma wtedy czas na bujanie w obłokach.

5 sposobów na kreatywne zabicie nudy

5 sposobów na kreatywne zabicie nudy

 

1. Artystycznie

Świetnym ćwiczeniem kreatywności jest rysowanie. Wcale nie musisz być drugim Michałem Aniołem, aby czerpać z tego radość. Zacznij od doodlingu, czyli od szybkiego bazgrolenia. Jeśli lubisz malować, to może sięgniesz po akwarele? Chociaż tymi farbami maluje się dość szybko, to efekt końcowy może Cię zaskoczyć. Dla tych osób, które nie czują się pewnie w rysowaniu i malowaniu polecam kolorowanki dla dorosłych. To niezła frajda, nie tylko dla dzieci!

Więcej o rysunku pisałam tutaj:

Jak nauczyć się rysować?

Jak rysować z wyobraźni?

2. Coś z niczego

Jeśli nie możesz poradzić sobie z nudą, dobrym sposobem będzie wykorzystanie rąk i stworzenie czegoś dzięki nim. Tutaj znajdziesz wiele pomysłów i projektów DIY, które możesz samodzielnie wykonać. Proszę, tylko nie mów, że masz dwie lewe ręce. Czasem warto spróbować!

3. Muzykalnie

Jeśli masz chwilę wolnego czasu to możesz podszkolić umiejętności grania na jakimś instrumencie, a nawet rozpocząć naukę gry na nowym. Jeśli lubisz śpiewać, włącz karaoke z ulubioną piosenką. Śpiewanie pozytywnie wpływa na nasz nastrój.

Jak kreatywnie spędzać czas?

4. Czas na pasję

Nuda to czas na coś, co lubiliśmy kiedyś robić, a teraz nie mamy na to czasu. Może dziergałaś kiedyś na drutach lub na szydełku? A  może lubisz piec ciasta? Być może do tej pory nie było czasu na dokończenie ciekawej książki, albo na twojej półce czeka kilka nowości. Przypomnij sobie, co lubiłaś robić jako dziecko i jakie czynności obecnie sprawiają Ci radość. Ostatnio bardzo polubiłam weaving, czyli tkanie wełnianych makatek na krośnie. Tutaj możecie zobaczyć na czym to polega: makatka na ścianę. W kolejce czeka tamborek i nici do haftowania.

5. Zaproś znajomych

Mówi się, że w grupie raźniej, dlatego jeśli masz przyjaciół mieszkających niedaleko, możesz ich zaprosić do siebie lub zorganizować szybkie wyjście. Być może lubisz grać w planszówki, albo zorganizujesz własną zabawę?

Sposoby na nudę

Pamiętaj, że nuda może się pojawić także wtedy, kiedy mamy wiele pomysłów, ale nie możemy zdecydować, który zrealizować. W tym przypadku warto mieć przy sobie listę zadań i priorytetów.

To były moje sprawdzone sposoby na nudę. A jak Wy sobie z nią radzicie? Może nie musicie się tym w ogóle martwić?

 • Mnie bardzo odprężają projekty DIY, czytanie książek i…. pranie oraz rozwieszanie mokrych ubrań ;). Jak tylko się nudzę, robię coś z powyższych rzeczy ;).

  • Ciekawe! U mnie pranie jest na ostatnim miejscu, dlatego, że w szwajcarskich mieszkaniach nie ma pralek. Mamy pralnię i jedną dzieloną pralkę na wszystkich mieszkańców 😀

 • Na nudę najlepsze jest dla mnie zawsze wyjście z domu. I tutaj to już zależy od nastroju albo gdzieś gdzie jest zupełnie cicho i mogę pobyć sama z moimi myślami albo tam gdzie jest więcej ludzi. Uwielbiam śpiewać i właściwie nucę coś pod nosem w każdej wolniejszej i nie wymagającej skupienia chwili. A ostatnio odkąd zaczęłam swoje planowanie z Bullet Journal więcej sobie rysuje i ozdabiam mój planner. 😉

 • Nuda mi raczej nie grozi, bo nie pamiętam kiedy odczuwałam ten stan 😀 Należę do ludzi, którzy zawsze mają co robić, a odpoczywam raczej aktywnie 😀 Ale lista świetna, pełna ciekawych pomysłów 🙂

 • Kiedyś grałam na gitarze i ostatnio postanowiłam do tego wrócić. Nakręciłam nowe struny i zagrałam i nie mogę uwierzyć, że tak wypadłam z wprawy 🙂 Moim sposobem na nudę jest scrapbooking i robienie kartek, czasem też uczę się malować akwarelami 🙂

 • Chciałabym się trochę ponudzić, żeby móc porobić te wszystkie rzeczy 😉 Ale prawie wszystkie z tych rzeczy można potraktować jako kreatywny rozwój i zaplanować na nie czas w swoim zwykle zabieganym życiu 🙂

 • Oj tam, malowanie to świetna sprawa. Ja artystą nie jestem, ale malować, rysować kocham. ;))

 • dla mnie zaskakujące jest to, że nuda zazwyczaj się pojawia jak mamy mnóstwo pracy 🙂 a może mylę nudę ze zniecheceniem lub lenistwem…

 • Ostatnimi czasy bardzo lubię się nudzić. Tak poważam, ale wraz z budowaniem nowego bloga mało mam czasu na nudę.

 • Czasami trzeba się ponudzić 🙂 Popatrzeć na zieleń wokoło czy niebieskie niebo. A czasu mało, żal go czasami.
  A jak już naprawdę nie mam nic do roboty to na pewno wezmę książkę do ręki 🙂

 • U mnie blogowanie w sumie wzięło się z nudy 🙂

 • Przyznaję, że bardzo rzadko się nudzę, ale moim najlepszym sposobem na nudę, czy na chwilę wolnego czasu jest oczywiście blogowanie:).

 • Idę we wszystko w ciemno… oprócz muzykowania! Zdecydowanie słoń nadepną mi na ucho ;). Myślę, że najlepszym sposobem na nudę jest znalezienie sobie pasji. Ja mam chyba ich zbyt dużo i ciągle brakuje mi czasu na nudę 😉

 • adrianna

  Czytanie książek, robótki ręczne, gotowanie, pieczenia babeczek. Jak się nudzę z przyjaciółmi to wymyślamy coś szalonego. Na przykład niedawno byliśmy polatać w tunelu aerodynamicznym w Lesznie, a wcześniej wybraliśmy się na spontaniczny weekend nad morze.

Close