Tkana makatka na ścianę DIY

Tkana makatka DIY

Niedawno odkryłam nową technikę, która pochłonęła mnie całkowicie. Za jej pomocą można stworzyć ciekawe dekoracje na ścianę, a ich wykonanie jest bardzo tanie. Tkanie na krośnie to technika stara jak świat. Wbrew pozorom wcale nie jest bardzo trudna. Wystarczy opanować podstawy, a potem makatki tworzą się prawie same. Technika ta wymaga cierpliwości i skupienia, dlatego jest świetnym sposobem na stres. 

Do tkania potrzebne jest krosno, które w łatwy i szybki sposób można wykonać samodzielnie.

Do wykonania krosna potrzebne będą:
4 listewki (2 x ok. 30 cm i 2 x ok. 40/50 cm)
gwoździe
młotek
miarka

Jak zrobić krosno tkackie?

W przygotowaniu ramki pomógł mi mój tata. Boki połączył śrubami, a wcześniej dodatkowo je skleił.

krosno_6

Następnie wbiłam gwoździe, które ułożyłam jeden wyżej, drugi niżej – taki zabieg ułatwia późniejsze nawlekanie nici. Odległość pomiędzy gwoździami wynosi ok. 8 mm. Jako osnowy używam białego kordonka.krosno_17

Tkana makatka na ścianę – krok po kroku

Na samym początku pomiędzy nici wkładam kawałek kartki lub tekturki o wysokości ok. 5 cm. To własnie te nitki przy ściąganiu makatki trzeba dobrze związać. Tata stworzył dla mnie także bardzo pomocne przyrządy: szpiczastą listewkę, którą w szybki sposób oddzielam co drugą nitkę oraz długie szydło, którym przeciągam włóczkę pomiędzy osnową.

Pierwszą nić z wątku wiążę o trzecią nić osnowy, następnie owijam ją o pierwszą nić i przeciągami za pomocą szydła pomiędzy wszystkimi nitkami osnowy. Wyciągam listwę i ponownie oddzielam osnowę (te nitki, które były na dole teraz muszą być na górze). Wkładam szydło w przestrzeń pomiędzy osnową i przeciągam wątek.

Co jakiś czas zmieniam kolor wątku i sposób tkania. W moich pracach wykorzystuję najczęściej wełniane włóczki.
Tkana makatka na ścianę - krok po kroku

Kiedy moja makatka jest już utkana, pod pierwszym rzędem dodaję nową linię z frędzlami. Następnie odcinam osnowę i wiąże ze sobą nitki. Po związaniu przycinam je na krótko.

Tkana makatka - weaving loom

Delikatnie ściągam górną część z krosna. Nici osnowy wiążę na supeł tuż nad ostatnią linią wątku. Pomiędzy pętelki wsuwam patyk, następnie robię kolejny supeł tuż nad patykiem. Wszystkie nici zbieram razem i wiążę supeł na środku, dzięki któremu będzie można zawiesić ozdobę.
Tkany dywanik na ścianę - loom

Przycinam wszystkie frędzle, aby nadać im odpowiedni kształt. Na koniec doszywam pompony.

Tkany proporczyk - zrób to sam

Makatka gotowa!

Tkana makatka DIY - weaving loom

Dajcie znać czy podobają się Wam takie ozdoby. A może ktoś z Was tworzy podobne makatki?

 • Tylko podziwiam takie cuda. Kiedyś próbowałam, ale nie wychodziło, podobno przez złe nici. Po latach rękawicy nie podjęłam. Teraz tak pomyślałam, że chyba warto. Zrobić ozdoby do zdjęć, jako tło. 🙂

  • Warto! Dywaniki świetnie prezentują się na ścianie, a na zdjęciach jeszcze lepiej 🙂

 • Jestem pod wielkim wrażeniem! Kiedyś, na dodatkowych zajęciach plastycznych robiliśmy właśnie takie makatki – zrobienie fragmentu zajmowało bardzo dużo czasu 🙂 Pięknie to zrobiłaś!

 • Tkanie na takim małym krośnie kojarz mi się z dzieciństwem, pamiętam, że w podstawówce coś takiego robiłam, tylko z tekturą i wełną,ale świetnie, że mi o tym przypomniałaś! 🙂

  • Także tkałam w podstawówce na technice, chociaż wtedy bardzo narzekałam. Moje wszystkie prace wychodziły jak klepsydry.

 • Przypomniało mi się jak na plastyce w szkole „tkaliśmy” na „krośnie” zrobionym z kawałka z kartonu. Karton nacięty co pół cm i opleciony sznurkiem. Faje bransoletki nawet wychodziły 😀

  • To chyba musiało być w programie nauczania, bo ja także tkałam na krośnie z tektury 🙂 My tworzyliśmy wtedy zakładki do książek.

 • Super! Myślałam, że to o wiele trudniejsze, a tymczasem nie jest tak źle! Makatkowy trend rośnie w siłę, więc może i ja spróbuję swoich sił w tym rękodziele, ktore kojarzy mi się z dzieciństwem…

 • Nigdy nie miałam do czynienia z krosnem, może spróbuję 🙂
  „Kobiety w sieci”

 • Wioletta Brodowska

  Cudnie to wygląda 🙂 chyba zapiszę krosno na listę technik do opanowania , teraz walczę z drutami 🙂

 • Chyba mnie zachęciłaś 🙂 Muszę złożyć zamówienie u taty i wtedy do dzieła! Twoja wyszła piękna, uwielbiam takie kolory.

 • Widziałam kiedyś panie, które miały krosno opanowane do perfekcji, to był naprawdę bardzo ciekawy widok. Efekt końcowy wyszedł Ci świetny, jak znajdę więcej czasu pewnie sama spróbuję 🙂

 • Rahathulqum

  Śliczna makatka. Też chciałabym się nauczyć tkania. W szkole mnie to ominęło. Pamiętam, że starsze koleżanki robiły makatki, ale to chyba było w 7 czy 8 klasie i ja się już nie załapałam, bo byłam w pierwszym roczniku, który poszedł do gimnazjum.

 • Wyglada na bardziej skomplikowaną 🙂

 • Świetna! 🙂

 • Zazdroszczę szczerze talentu, ze swoim nawet się nie podejmę, ale patrzyłam na zdjęcia z podziwem.

Close