Ikony #1 Krzesła i fotele – klasyki designu

Ikony, Klasyki designu

Krzesła i fotele, które dziś przedstawiam pojawiają się w cenionych i najpopularniejszych magazynach wnętrzarskich, a także promowane są w licznych filmach i serialach. Wiecie, że te meble zostały zaprojektowane kilkadziesiąt lat temu? Swój renesans przeżywają właśnie dziś, za sprawą nowych technologii, które umożliwiają szybszą i łatwiejszą produkcję. Cena oryginałów nie jest osiągalna dla wszystkich, dlatego jak grzyby po deszczu pojawiają się tańsze „odpowiedniki”.

Poniżej przedstawiam największe klasyki designu

Egg, Arne Jacobsen (il. M. Armata)

 

Egg, Arne Jacobsen

Pierwszym przykładem jest fotel Egg, zaprojektowany przez Arne Jacobsen’a w 1958 roku. Mebel powstał jako część wyposażenia holu i recepcji Hotelu Royal w Kopenhadze. Jacobsen starannie wypracował unikalny kształt tworząc modele w swoim garażu. Fotel Egg zaprojektowany został tak, aby zapewnić trochę prywatności w miejscach publicznych.

 


 

 

Ball Chair, Eero Saarinen (il. M. Armata)

 

Ball Chair, Eero Saarinen

Krzesło Ball Chair to projekt, w którym każdy chciałby usiąść. Jego wnętrze stwarza przytulną i ciepłą atmosferę, a także odcina nas od hałasu na zewnątrz. Fotel w formie kuli, obraca się wokół własnej osi, dlatego zwany jest także globusem. Mebel został zaprojektowany przez Eero Saarinen’a w 1963 roku, który znany jest także z podobnego projektu Bubble Chair z 1968 roku.

 

 

 

Womb Chair, Eero Saarinen (il. M. Armata)Womb Chair, Eero Saarinen

Fiński projektant Eerio Saarien ma na swoim koncie wiele klasyków design’u. W tym miejscu muszę wspomnieć o jego fotelu Womb, który powstał dla Knoll w 1948 roku. Głównym zamierzeniem projektanta było stworzenie krzesła, które daje możliwość zmiany pozycji, równocześnie będąc niezwykle komfortowe. Saarinen spełnił zakładane obietnice, dlatego Womb stał się niezwykle popularnym meblem.

 

 

 

 

Plastic Chair (DAW), Ray i Charles Eames (il. M. Armata)Plastic Chair (DAW), Ray i Charles Eames

Plastic Chair z 1950 roku to chyba najbardziej rozpoznawalny projekt małżeństwa Eames’ów. Po raz pierwszy krzesło zostało zaprezentowane w w 1950 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, podczas konkursu „Low Cost Furniture”. Pierwszy mebel z plastiku nie cieszył się długim życiem, bowiem bardzo szybko zatrzymano produkcję. Niestety włókno szklane, z którego tworzono oparcie było bardzo szkodliwe dla środowiska. Dziś do produkcji wykorzystywany polipropylen. Na rynku dostępna jest także wersja DSW (oparcie bez podłokietników).

 

 

 Barcelona Chair, Ludwig Mies van der Roche (il. M. Armata)

Barcelona Chair, Ludwig Mies van der Roche

Barcelona to najstarszy projekt, który prezentuję, bowiem powstał w 1929 roku. Mebel został zaprojektowany na międzynarodową wystawę w Barcelonie, jako element niemieckiego pawilonu. Cechami charakterystycznymi jest pikowane oparcie i siedzisko ze skóry, a także wygięte nogi w kształt litery X.

 

*Krzesła i fotele – klasyki designu to pierwszy wpis z cyklu Ikony. Tutaj będą pojawiać się wpisy o rzeczcah, które mnie zainteresowały, a przy okazji stały się pretekstem do rozwijania moich umiejętności graficznych.

Który fotel chcielibyście mieć u siebie? A może już jakiś macie?

 • Ja byłam i jestem zakochana w tym fotelu 🙂 firma: Iker. Co prawda cena skutecznie odstraszyła mnie od jego zakupu, ale zamówiłam sobie w lokalnym sklepie inny i też jestem bardzo zadowolona. Bardzo chciałam mieć obicie w kolorze fuksji i mam 🙂 Nie w wymarzonym kształcie, ale nic to!

  • Szkoda, że nie słyszałam o tej firmie wcześniej, bo mają bardzo ciekawe projekty. Trochę podobny fotel widziałam w Ikei, model strandmon. Za każdym razem jak tam jestem, to mam ochotę go kupić.

 • Ball chair bym chciała. Super komfortowo wygląda 😀

 • ale fajnie to wymyśliłaś i zrealizowałaś, bardzo mi się podoba. A tak w ogóle to sama gdzieś tam w notesie miałam taki temat kiedyś zanotowany do napisania 🙂 Tematy się ludziom podobne plączą po głowach. Mi się podoba jeszcze inny ze słynnych modeli a mianowicie Lounge Chair

  • O! Loungue Chair był na mojej liście, ale skróciłam wpis do 5 przykładów. W planach był także Ludwik Ghost 🙂

 • Widzę, że też lubisz tematykę fotelowo-krzesłową 🙂 Ja już od dawna marzę o jajku i globusie 🙂 Nie sądziłam, że są one modelami starszymi, a w sumie dopiero teraz przeżywają swoją „premierę” 🙂

 • Zdecydowanie moim marzeniem jest posiadanie plastic chair DAW. Wydaje mi się, że podobny projekt widziałam ostatnio w Ikei.

 • Od zawsze podoba mi się ball chair:). Wydaje mi się takie przytulne.

 • Najładniejsze są ball chair. Tylko wiesz, wydaje mi się, że nigdy takich w filmach nie widziałam. Być może nie zwróciłam uwagi. Strasznie lubię takie różne wnętrzarskie wpisy. Zawsze oglądam je i czytam z wielką uwagą. Planuję zrobić u siebie jakiś mały remont niedługo, więc wszystko mi się przydaje. Czasem aż żal mnie ściska, że niektóre meble są takie drogie. Moja teściowa w ogóle jest fanką mebli. W jej domu chyba już wszystkie rodzaje kanap były 😉

  • Niestety, dobry projekt kosztuje. Wczoraj oglądałam Millerów i mój mąż zwrócił mi uwagę, że nie zauważyłam krzesła z mojego wpisu. Faktycznie, to było „jajko” Jacobsen’a. Czasem trzeba uważnie oglądać 🙂

 • Marzy mi się Ball Chair, ale chyba nie w tym mieszkaniu … i nie w tym życiu 😉

 • Mi już od jakiegoś czasu Ball Chair chodzi po głowie jako zakup.

 • Najbardziej podoba mi się fotel Egg, ale nie wiem czy zamieniłabym na niego moją ulubioną sofę 🙂

 • Jak pięknie zilustrowane! Fajowy post.

 • ewa

  Mi też najbardziej podoba się Ball Chair 🙂 Może kiedyś….

 • Mi się marzy Egg i Barcelona… <3 Twoje rysunki tych foteli krzeseł są świetne – proste a tak bardzo mocno oddają ich prawdziwy wygląd! 🙂

 • Najbardziej popularne w tym momencie są chyba plastic chair… Choć ja zawsze byłam fanką Barcelony 🙂 Jajko też jest bardzo ciekawe i co więcej – super wygodne 🙂
  Podziwiam za świetne rysunki! 🙂

 • Eames ech…..nic tylko rozbić bank 🙂

 • Czarne, pikowane Barcelona Chair… mmm…. Tylko cena już mniej „mmm…” 🙂 Ostatnio mam coś z tymi przepikowaniami, chodzą za mną wszędzie.

Close